Úvod > Co chcete dělat? > Via ferrata Vodní brána
Letní sporty

Via ferrata Vodní brána

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii.
První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Obtížná místa pomáhají překonávat ocelová lana, která také slouží lezcům k jištění. Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem, případně průvodcem.

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány tři trasy:
  • Červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné – extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut.
  • Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut. 
  • Od září 2019 se můžete vydat i po fialové cestě (obtížnosti D/E). Ta je dlouhá 220 m s převýšením 75 m, na lezení si vyhraďte min. 45 – 60 minut. Jedná se zatím o nejdelší a nejnáročnější trasu Vodní brány.

K ferratě se dostanete pěšky od vlakového nádraží v Semilech za 40 minut..  Autem lze přijet až téměř k ferratě   Několik parkovacích míst  je na konci garáží, kde začíná pěšína, která  vás po200 metrech přivede přímo k nástupu na ferratu. Pokud je na ferratě vvětší provoz, parkujte raději ještě před garážemi a areálem bývalé pily, kde je dostatek místa pro desítky aut. Prosíme neparkovat mezi garážemi a tam, kde si to místní nepřejí. Odnášejte si prosím svoje odpadky s sebou.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí