Úvod > Co chcete dělat? > Via ferrata Vodní brána
Letní sporty

Via ferrata Vodní brána

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii.
První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Obtížná místa pomáhají překonávat ocelová lana, která také slouží lezcům k jištění. Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem, případně průvodcem.

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány tři trasy:
  • Červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné – extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut.
  • Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut. 
  • Od září 2019 se můžete vydat i po fialové cestě (obtížnosti D/E). Ta je dlouhá 220 m s převýšením 75 m, na lezení si vyhraďte min. 45 – 60 minut. Jedná se zatím o nejdelší a nejnáročnější trasu Vodní brány.

K ferratě se dostanete pěšky od vlakového nádraží v Semilech za 40 minut..  Autem lze přijet až téměř k ferratě   Několik parkovacích míst  je na konci garáží, kde začíná pěšína, která  vás po200 metrech přivede přímo k nástupu na ferratu. Pokud je na ferratě vvětší provoz, parkujte raději ještě před garážemi a areálem bývalé pily, kde je dostatek místa pro desítky aut. Prosíme neparkovat mezi garážemi a tam, kde si to místní nepřejí. Odnášejte si prosím svoje odpadky s sebou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
18.9.
19.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2021

Skleněné městečko Železný Brod 2021

Železný Brod, Český ráj
4.6.
Maloskalská noc 2022

Maloskalská noc 2022

Malá Skála, Český ráj
21.8.
22.8.
ZasTenRock

ZasTenRock

Zásada, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory