Úvod > Co chcete dělat? > Via ferrata Vodní brána

Via ferrata Vodní brána

Letní sporty
U města Semily je na skalním masívu, na levém břehu řeky Jizery vůbec poprvé v ČR nově otevřená tak zvaná via ferrata pojmenovaná názvem Vodní brána. Jedná se o lezecký výstup v náročném skalním terénu, kde však pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně ve skále.
První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Obtížná místa pomáhají překonávat ocelová lana, která také slouží lezcům k jištění. Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem.

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dvě trasy, červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné - extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut.

Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut. Navíc via ferrata poskytuje opravdu krásné pohledy na údolí Jizery.

K ferratě se dostanete pěšky. Auto lze zaparkovat v Semilech - projedete menším sídlištěm a pak okolo řeky blátivou nezpevněnou cestou až k řadě nízkých garáží. Až na jejich konci je malý plácek pro cca 3-4 auta. K ferratě dojdete po pár minutách pěšinkou po proudu řeky. Minout ji nemůžete, nástup ja na konci pěšiny, která nikam dál nevede.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019