!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?
Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?
">
Zážitky

Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?

Vydáno 13. září 2018
Na podzim nastává čas zahnat lokomotivy do depa a uložit je k zimnímu spánku. Samozřejmě nemyslíme osobáky a rychlíky Českých drah a dalších dopravních společností, které jezdí celý rok, ale sezona končí pro výletní vlaky, muzejní vláčky a další mimořádné jízdy. Kde se v nejbližší době budou loučit s rokem 2018?
Tak například na naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně, kde sice vlaky jezdí celý rok, ale historické lokomotivy Bobinka a Elinka se letos naposled projedou o víkendu 15. a 16. září – pokud se chystáte vyrazit na festival Táborská setkání, je to tip na zpestření programu, jízda jedním směrem trvá zhruba čtyřicet minut.
 

Vlakem z léta do podzimu

sobotu 15. září a o víkendu 28. a 29. září se s létem loučí také Mladějovská průmyslová dráha. Muzeum bude otevřeno denně mimo pondělí do konce září.

S létem se pomalu loučí také úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha. Poslední parní vlaky pojedou v sobotu 15. září (v rámci akce Osoblažské dýňobraní) a 28. i 29. září se bude slavit významné výročí - 120 let Osoblažské úzkokolejky.

Sezóna také pomalu končí na úzkokolejce ve Zbýšově. Úplně poslední jízda s parní lokomotivou proběhne 29. 9. 2018. Vlaky jezdí do Babic u Rosic, případně k odbočce k bývalému dolu Ferdinand a zpět.

Také ozubnicová železnice jezdí celoročně a v zimě pilně vozí lyžaře, ale v sobotu 29. září se tu budou Bramborovým ukončením sezony na Zubačce loučit s létem 2018. Motorová ozubnicová lokomotiva T426.0 a motorový vůz M240.056 budou vozit zvláštní vlaky z Tanvaldu do Harrachova a zpět. Hlavní program se chystá kolem nádraží v Kořenově, kde jsou nachystané bramborové placky a další občerstvení, děti se mohou projet malým důlním vláčkem a z Kořenova bude na Jizerku a do Příchovic jezdit historický autobus.
 

Říjen na kolejích                         

Během podzimu se můžete několikrát svézt s Kolínskou řepařskou drážkou krajinou severně od Kolína. Jezdí o víkendech a svátcích, vlaky tahají dieselové nebo parní lokomotivy. Víkendy v září i říjnu obsluhuje dieselová lokomotiva kromě soboty a neděle 22. a 23. září na Řepánkovy slavnosti, kdy jezdí pára. Řepařská drážka pojede ještě 7. října v dieselovém režimu, aby se pak s výjimkou Čertovských jízd na začátku prosince a Silvestrovských a Novoročních jízd uložila k zimnímu spánku.

Na konci října také skončí letošní provoz motoráčků severozápadních Čech. Využijte začátek podzimu k posledním víkendovým výletům Kamenickým motoráčkemČeské Kamenice do Kamenického Šenova, anebo Podřipským motoráčkem, který jezdí z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené-Lázně a Budyni nad Ohří až do Libochovic. Do konce října jezdí také Zubrnický motoráček z Ústí nad Labem do Velkého Března a dál do skanzenu Zubrnice, Doupovská dráhaKadaně do Podbořan anebo Švestková dráhaLovosic do Mostu .
 

Kde si prohlédnete lokomotivy letos naposled?

  • Co byste řekli výletu do Chomutova? Do letošního roku byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle místního depa Českých drah přístupný jen dvakrát do roka, letos si ale můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel prohlížet až do konce září, a to od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin.
  • Až do konce října se můžete o víkendech vypravit do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka; v provozu samozřejmě bude i malá muzejní úzkokolejka.
  • Prezidentský vlak na cestách: Nahlédněte do interiéru komfortních salonních vozů, které vozily naše prezidenty. Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými drahami připravilo putovní vlakovou výstavu „Prezidentský vlak“ mapující historii cestování prezidentů. V těchto dnech je až do 19. září vystaven v Praze na Masarykově nádraží. Poslední letošní "štace" Prezidentského vlaku bude 22. 9. 2018 v Českých Budějovicích v rámci Národního dne železnice!
  • Republiku také brázdí Legiovlak - projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Legiovlak 2021 - předběžný termín

15.3.
1.12.
Legiovlak 2021 - předběžný termín

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.