Bavorov, Kudy z nudy

Bavorov

Bavorov leží v jižních Čechách v předhůří Šumavy, v malebném údolí řeky Blanice s množstvím lesů a rybníků. Nedaleko se na zalesněném kopci vypíná gotický hrad Helfenburk, k pěkným pěším a cyklistickým výletům láká pásmo kopců s nejvyšší Svobodnou horou.

Bavorov: město na břehu Blanice

Městečko se středověkým jádrem založili Bavorové ze Strakonic na trase Zlaté stezky, důležité obchodní trasy vedoucí z Pasova do Čech. Dominantou Bavorova je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, na náměstí Míru pak stojí zbytek zdejšího zámku, raně barokní Panský dům, jehož součástí je malé městské muzeum. Kolem města protéká řeka Blanice, která pramení pod šumavskou horou Knížecí stolec; na jejím břehu u Bavorova najdete kemp a koupaliště s říční vodou.
 

Hrad Helfenburk: skvělý výhled na Šumavu

Uprostřed lesů západně od Bavorova leží rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu Helfenburk. Při prohlídce objevíte starobylé příkopy a valy, hradby s baštami, několik bran, zbytky dvou paláců i dvě válcové věže. Jedna z nich slouží jako rozhledna a otvírá se z ní nádherný pohled na velký kus jižních Čech: na Kleť, Písecké hory i Šumavu s Boubínem. Milovníci romantiky ocení, že po dohodě se správcem hradu mohou na Helfenburku přenocovat pod vlastním přístřeškem, případně pod širákem.
 

Svobodné hory, Kratochvíle, Lomec a kozí farma

Když se z Bavorova vydáte do Vodňan, budete míjet pásmo kopců s nejvyšším vrcholkem Svobodnou horou (640 m). Nachází se tu řada malebných osad, které si hory daly do názvu: Bavorovské Svobodné Hory, Libějovické Svobodné Hory nebo Vodňanské Svobodné Hory, kde můžete využít jezdeckou stáj. Pěšky nebo na kole se z Bavorova lehce dostanete na zámek Kratochvíle nebo k proslulému poutnímu místu Lomec s barokním kostelem Panny Marie, na milovníky BIOproduktů v Bílsku čeká ekofarma Kofa s chovem koz.

Jahody Bavorov – jahody z jihu Čech: samosběr i prodej

Přijeďte si natrhat čerstvé jahody do Bavorova! Česání se provádí ručním sběrem a kdo má česání jahod rád, může si je v Bavorově sám natrhat. Díky šetrnému způsobu pěstování a maximální péči jsou Jahody Bavorov uznávány jako nejlepší pěstitel jahod a sazenic jahodníku v České republice.
Bavorov, Jihočeský kraj

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.
Bavorov, Jihočeský kraj

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Kozí ekofarma KOFA v Bílsku blízko Bavorova v Jižních Čechách poskytuje podmínky pro výuku těch, kteří se zajímají o metody přirozené komunikace. Na kolbišti, které se stále zdokonaluje a které je součástí statku, se konají soutěžní setkání příznivců přirozené komunikace a milovníků koní.
Bavorov, Jihočeský kraj

Malé světy Bavorov

Domečky pro panenky, modely a další drobnosti, sesbírané za více než čtyřicet let paní Gil Bomber.
Bavorov, Jihočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bavorově

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bavorově je jednou z nejvýznamnějších jihočeských gotických staveb.
Bavorov, Jihočeský kraj

Panský dům v Bavorově

Až navštívíte jihočeský Bavorov, vydejte se také na prohlídku do Panského domu, které v současnosti slouží jako muzeum, obřadní síň, ale také místo, kde se konají pravidelné farmářské trhy.
Bavorov, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou