Bavorov, Kudy z nudy

Bavorov

Bavorov leží v jižních Čechách v předhůří Šumavy, v malebném údolí řeky Blanice s množstvím lesů a rybníků. Nedaleko se na zalesněném kopci vypíná gotický hrad Helfenburk, k pěkným pěším a cyklistickým výletům láká pásmo kopců s nejvyšší Svobodnou horou.

Bavorov: město na břehu Blanice

Městečko se středověkým jádrem založili Bavorové ze Strakonic na trase Zlaté stezky, důležité obchodní trasy vedoucí z Pasova do Čech. Dominantou Bavorova je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, na náměstí Míru pak stojí zbytek zdejšího zámku, raně barokní Panský dům, jehož součástí je malé městské muzeum. Kolem města protéká řeka Blanice, která pramení pod šumavskou horou Knížecí stolec; na jejím břehu u Bavorova najdete kemp a koupaliště s říční vodou.
 

Hrad Helfenburk: skvělý výhled na Šumavu

Uprostřed lesů západně od Bavorova leží rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu Helfenburk. Při prohlídce objevíte starobylé příkopy a valy, hradby s baštami, několik bran, zbytky dvou paláců i dvě válcové věže. Jedna z nich slouží jako rozhledna a otvírá se z ní nádherný pohled na velký kus jižních Čech: na Kleť, Písecké hory i Šumavu s Boubínem. Milovníci romantiky ocení, že po dohodě se správcem hradu mohou na Helfenburku přenocovat pod vlastním přístřeškem, případně pod širákem.
 

Svobodné hory, Kratochvíle, Lomec a kozí farma

Když se z Bavorova vydáte do Vodňan, budete míjet pásmo kopců s nejvyšším vrcholkem Svobodnou horou (640 m). Nachází se tu řada malebných osad, které si hory daly do názvu: Bavorovské Svobodné Hory, Libějovické Svobodné Hory nebo Vodňanské Svobodné Hory, kde můžete využít jezdeckou stáj. Pěšky nebo na kole se z Bavorova lehce dostanete na zámek Kratochvíle nebo k proslulému poutnímu místu Lomec s barokním kostelem Panny Marie, na milovníky BIOproduktů v Bílsku čeká ekofarma Kofa s chovem koz.

Aktivity ve městě Bavorov

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.
Bavorov, Jihočeský kraj

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.
Bavorov, Jihočeský kraj

Malé světy Bavorov – sbírka nejen domečků pro panenky

Domečky pro panenky, modely a další drobnosti paní Gil Bomber původem z Velké Británie, sesbírané za více než padesát let! Navštivte svět, kde panenky pijí svůj čaj o páté, malí cestující čekají na nádraží svůj vlak a loutky se těší na další divadlo...
Bavorov, Jihočeský kraj

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Kozí ekofarma KOFA v Bílsku blízko Bavorova v Jižních Čechách poskytuje podmínky pro výuku těch, kteří se zajímají o metody přirozené komunikace. Na kolbišti, které se stále zdokonaluje a které je součástí statku, se konají soutěžní setkání příznivců přirozené komunikace a milovníků koní.
Bavorov, Jihočeský kraj

Panský dům v Bavorově

Až navštívíte jihočeský Bavorov, vydejte se také na prohlídku do Panského domu, které v současnosti slouží jako muzeum, obřadní síň, ale také místo, kde se konají pravidelné farmářské trhy.
Bavorov, Jihočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bavorově

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bavorově je jednou z nejvýznamnějších jihočeských gotických staveb.
Bavorov, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Písecko – Blatensko


Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Výlet na hrad Zvíkov, Na hrady a zámky