Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Posázaví > Vrané nad Vltavou

Vrané nad Vltavou

Obec leží na břehu vodní nádrže Vrané v hluboce zaříznutém údolí Vltavy mezi Davlí a Prahou. Díky Posázavskému Pacifiku si Vrané už dávno oblíbili výletníci i chataři. Víte, že sem jezdíval na chatu spisovatel Ota Pavel a žil tu hudební skladatel Jaromír Vejvoda, autor známé polky Škoda lásky?

Oblíbené v obci

Vrané nad Vltavou: místo, kde žil autor slavné polky

Kromě řeky Vltavy a vodní nádrže Vrané je dominantou obce barokní kostel sv. Jiří. Pamětní deska připomíná hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, autora světoznámé polky Škoda lásky (známá také jako Modřanská, za druhé války neoficiální hymna americké armády Roll out the barrels nebo také Beerbarrel-polka), který ve Vraném žil od roku 1936 do roku 1960. Po druhé světové válce sem jezdíval na chatu spisovatel Ota Pavel; jeho pamětní síň najdete na Berounce, u přívozu v Luhu u Branova.
 

Znáte přehrady vltavské kaskády?

Vodní nádrž Vrané byla postavena v letech 1930–1936 jako vůbec nejstarší část vltavské kaskády. Soustava vodních děl na Vltavě se skládá z devíti přehrad, budovaných mezi lety 1930 a 1992. Nejvýše leží Lipno, přehrada s největší rozlohou hladiny, největší objem vody zadržuje přehrada Orlík, nejmladším stupněm kaskády jsou Hněvkovice u Týna nad Vltavou, dokončené roku 1992. Přes hráz přehrady Vrané nevede lávka, k cestě přes řeku slouží osobní přívoz Vrané–Strnady.
 

Výlet Pacifikem nebo na kole a bruslích až do Prahy

Prahy vede do Vraného nad Vltavou proslulá železnice, známá jako Posázavský Pacifik. Právě ve Vraném se trať dělí do dvou větví: jedna míří po břehu Sázavy do Čerčan, druhá (mezi trampy přezdívaná Praha–Dobříš–Paříž) do Dobříše. Vodní nádrž Vrané se využívá rybolovu i vodním sportům, na jejím břehu najdete rekreační areál s koupalištěm i kemp. U přívozu ve Vraném začíná jedna z nejoblíbenějších cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích; po pravém břehu Vltavy vede z Vraného přes Zbraslav až do Prahy.

Aktivity v obci Vrané nad Vltavou

Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města

Víte, kde hledat póly Prahy, tedy nejvzdálenější body hlavního města? Označení těchto kót provedl Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha). Vydejte se za nimi na sever, jih, východ a západ.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Výtvarné kurzy ateliéru Old Tattooed Lady ve Vraném nad Vltavou

Aletiér Old Tattooed Lady pořádá ve Vraném nad Vltavou výtvarné kurzy všemožných technik pro úplné začátečníky či pokročilé. Kurzy se konají buď přímo v aletliéru a nebo v Praze a okolí. Není problém ušít i kurzy na míru.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Přehrada Vrané nad Vltavou

Poslední stupeň vltavské kaskády, vodní dílo Vrané nad Vltavou, vybudované v letech 1930-1935 slouží kromě výroby elektrické energie i k rekreačním účelům.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou

Pamětní deska před budovou obecního úřadu ve Vraném nad Vltavou připomíná hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, který zde s rodinou pobýval od roku 1936 do roku 1960.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Plavební komora Vrané nad Vltavou

Asi 4 km jižně od pražské Zbraslavi a asi 13 km po proudu Vltavy od Štěchovic se nachází vodní nádrž Vrané, kterou mohou rekreační plavidla zdolat plavební komorou. Proti proudu se malá plavidla proplavují každou lichou a po proudu každou sudou hodinu.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Ateliér Srna ve Vraném nad Vltavou – designové recyklované sklo

SRNA je zkratka: sklo, recyklace, nápad, alchymie. A to jsou čtyři slova, která vystihují tento projekt, který se zabývá znovupoužitím skleněného odpadu. Ateliér kreativních umělců se nachází ve Vraném nad Vltavou a nabízí užitné sklo všeho druhu.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Hoverboard – adrenalin na vodě ve Vraném nad Vltavou

Snowboard, surf nebo wakeboard už v ČR zdomácněl, ale znáte hoverboard, díky kterému můžete létat nad vodou ve vzduchu? Pokud si říkáte, zda je to vůbec možné, tak ve Vraném nad Vltavou ano! Přijďte si zalétat na bláznivém prkně – hoverboard je tady!
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Vrané nad Vltavou

Lávka Park Skochovice

Lávka Park Skochovice se nachází u přehradního jezera ve Vraném nad Vltavou, 5 km jižně od Prahy. Můžete se zde ubytovat jak v ubytovacím zařízení hotelového typu, tak v kempu. Milovníci sportu si zde užijí tenis, beach volleyball nebo Flyboarding.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Camp Matyáš – kempování ve Vraném nad Vltavou

Aktivní dovolená u Prahy a ubytování pro rekreaci ve Vraném nad Vltavou – místa na stanování, karavany, rekreační ubytovna nebo chatky.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.

Vydejte se na výlety z Uhlířských Janovic

Uhlířské Janovice, ležící jihozápadním směrem od Kutné Hory, jsou městem obklopeným rybníky a nezkaženou přírodou. Jezdí tu málo aut, a tak se na svých procházkách po okolí nemusíte bát nepříjemného hluku. V nedalekém Kácově si můžete půjčit loď a spustit se po Sázavě až do Českého Šternberka.