Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Posázaví > Vrané nad Vltavou

Vrané nad Vltavou

Obec leží na břehu vodní nádrže Vrané v hluboce zaříznutém údolí Vltavy mezi Davlí a Prahou. Díky Posázavskému Pacifiku si Vrané už dávno oblíbili výletníci i chataři. Víte, že sem jezdíval na chatu spisovatel Ota Pavel a žil tu hudební skladatel Jaromír Vejvoda, autor známé polky Škoda lásky?

Vrané nad Vltavou: místo, kde žil autor slavné polky

Kromě řeky Vltavy a vodní nádrže Vrané je dominantou obce barokní kostel sv. Jiří. Pamětní deska připomíná hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, autora světoznámé polky Škoda lásky (známá také jako Modřanská, za druhé války neoficiální hymna americké armády Roll out the barrels nebo také Beerbarrel-polka), který ve Vraném žil od roku 1936 do roku 1960. Po druhé světové válce sem jezdíval na chatu spisovatel Ota Pavel; jeho pamětní síň najdete na Berounce, u přívozu v Luhu u Branova.
 

Znáte přehrady vltavské kaskády?

Vodní nádrž Vrané byla postavena v letech 1930–1936 jako vůbec nejstarší část vltavské kaskády. Soustava vodních děl na Vltavě se skládá z devíti přehrad, budovaných mezi lety 1930 a 1992. Nejvýše leží Lipno, přehrada s největší rozlohou hladiny, největší objem vody zadržuje přehrada Orlík, nejmladším stupněm kaskády jsou Hněvkovice u Týna nad Vltavou, dokončené roku 1992. Přes hráz přehrady Vrané nevede lávka, k cestě přes řeku slouží osobní přívoz Vrané–Strnady.
 

Výlet Pacifikem nebo na kole a bruslích až do Prahy

Prahy vede do Vraného nad Vltavou proslulá železnice, známá jako Posázavský Pacifik. Právě ve Vraném se trať dělí do dvou větví: jedna míří po břehu Sázavy do Čerčan, druhá (mezi trampy přezdívaná Praha–Dobříš–Paříž) do Dobříše. Vodní nádrž Vrané se využívá rybolovu i vodním sportům, na jejím břehu najdete rekreační areál s koupalištěm i kemp. U přívozu ve Vraném začíná jedna z nejoblíbenějších cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích; po pravém břehu Vltavy vede z Vraného přes Zbraslav až do Prahy.

Koupaliště ve Vraném nad Vltavou

Asi 4 km jižně od pražské Zbraslavi je k mání pohodlné koupání v přehradě na Vltavě. Koupaliště je součástí vybaveného rekreačního areálu, a najdete zde i malý bazén na osvěžení.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Praktický, atraktivní, ekologický a jeden z mála bezmotorových na Vltavě – to je osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou. Na svém místě stojí již několik staletí a stále slouží všem, kdo se potřebují dostat z Vraného na druhý břeh, k Výzkumnému ústavu lesnickému na okraji zbraslavské osady Strnady.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou

Pamětní deska před budovou obecního úřadu ve Vraném nad Vltavou připomíná hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, který zde s rodinou pobýval od roku 1936 do roku 1960.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Ateliér Srna ve Vraném nad Vltavou – designové recyklované sklo

SRNA je zkratka: sklo, recyklace, nápad, alchymie. A to jsou čtyři slova, která vystihují tento projekt, který se zabývá znovupoužitím skleněného odpadu. Ateliér kreativních umělců se nachází ve Vraném nad Vltavou a nabízí užitné sklo všeho druhu.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Kostel sv. Jiří Vrané nad Vltavou

Kostel ve Vraném nad Vltavou je jednolodní stavba ze 17. století, s polokruhovým presbytářem a věží při severní straně. V interiéru spatříte barokní oltář barokní s vyobrazením sv. Jiří v boji se saní.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Výtvarné kurzy ateliéru Old Tattooed Lady ve Vraném nad Vltavou

Aletiér Old Tattooed Lady pořádá ve Vraném nad Vltavou výtvarné kurzy všemožných technik pro úplné začátečníky či pokročilé. Kurzy se konají buď přímo v aletliéru a nebo v Praze a okolí. Není problém ušít i kurzy na míru.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Hoverboard – adrenalin na vodě ve Vraném nad Vltavou

Snowboard, surf nebo wakeboard už v ČR zdomácněl, ale znáte hoverboard, díky kterému můžete létat nad vodou ve vzduchu? Pokud si říkáte, zda je to vůbec možné, tak ve Vraném nad Vltavou ano! Přijďte si zalétat na bláznivém prkně – hoverboard je tady!
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Camp Matyáš – kempování ve Vraném nad Vltavou

Aktivní dovolená u Prahy a ubytování pro rekreaci ve Vraném nad Vltavou – místa na stanování, karavany, rekreační ubytovna nebo chatky.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Lávka Park Skochovice

Lávka Park Skochovice se nachází u přehradního jezera ve Vraném nad Vltavou, 5 km jižně od Prahy. Můžete se zde ubytovat jak v ubytovacím zařízení hotelového typu, tak v kempu. Milovníci sportu si zde užijí tenis, beach volleyball nebo Flyboarding.
Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví