Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Nové Hamry

Nové Hamry

Podobně jako v Horní Blatné, Nejdku a jiných městech na Karlovarsku se kdysi nerostné bohatství těžilo i v Nových Hamrech. Dnes jde o oblíbené letovisko v nejzachovalejší části Krušných hor, v zimě je tu v provozu několik lyžařských vleků, pozornost si zaslouží i zdejší železnice.

Nové Hamry a krušnohorský Semmering

Obec v Krušných horách založili v 15. století horníci a dali jí jméno podle nového hamru, postaveného pod Dvorským vrchem. V centru obce stojí kostel sv. Jana Nepomuckého, hlavní dominantou je ovšem Krušnohorský Semmering, železniční trať z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu, postavená v letech 1896–1899. U Nových Hamrů vede přes vysoký viadukt a z jedné strany údolí se dostává na druhou takzvanou novohamerskou smyčkou v oblouku s poloměrem 180 metrů.
 

Stará řemesla a slavná sklárna

Doly na železnou rudu se v Nových Hamrech udržely až do druhé poloviny 19. století. Lidé se věnovali také dřevařství, chovu dobytka a výrobě jemných krajek, plechových pocínovaných lžící a perleťových knoflíků. Stávala tu jedna z největších krušnohorských drátoven a také sklárna Soví huť, kde byl poprvé použit zdokonalený způsob barvení skla kobaltem. Svůj objev prodal sklář Kryštof Schürer Angličanům, kteří pak modré kobaltové sklo začali vyrábět ve velkém.

 

Na sjezdovky, běžky i pěšky

V Nových Hamrech v zimě objevíte několik lyžařských vleků i dětský vlek, do okolí se rozbíhá několik tras pro běžecké lyžování. Směrem na sever se nachází přírodní park Jelení vrch, k výletu láká naučná stezka Ruperta Fuchse, zaměřená na hornictví a historii krušnohorských obcí i zajímavosti horské železniční tratě. Rupert Fuchs (1892–1962) je patrně nejslavnější novohamerský rodák a působil tu v letech 1920 až 1945 jako portrétní a krajinářský fotograf.

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Obec Nové Hamry leží v Krušných horách, asi 20 km severně od Karlových Varů. A právě zde, u kempu, parta nadšenců navrtala skálu a během měsíce osadila čtyři zajištěné cesty (via ferraty).
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Přírodní park Jelení vrch

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a hranice s okresem Sokolov, kde navazuje na přírodní park Přebuz.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Naučná stezka Ruperta Fuchse je zaměřená na hornictví, historii a život krušnohorských obcí, historie a zajímavosti železniční trati Karlovy Vary – Johangeorgenstadt.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Karlova stezka v Krušných horách

Karlova stezka spojuje přes Krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň i Muldavskou cyklostezku (Mulderadweg) s Cyklostezkou Ohře (Egerradweg). S celkovou délkou 160 km nabízí Karlova stezka včetně čtyř vedlejších tras královský cyklistický zážitek v Sasko-českém západním Krušnohoří.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Hamrech

Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v roce 1789 na návrší v horní části obce Nové Hamry.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Kiosek Celnice u Jelení v Krušných horách

Na pěším hraničním přechodu Jelení/Wildenthal se můžete občerstvit v mobilním kiosku „Na Celnici“. Čepuje se zde regionální pivo Krušnohor, z občerstvení vám dodá sílu grilovaná klobáska, hermelín nebo párky. Nechybí ani výběr teplých či studených nápojů.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Karlovy Vary – Meandr Ohře

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Čechách. Že se dá v lázních nejen chodit po kolonádě, dívat se na filmy, pít léčivé minerální prameny, ale i pěkně běhat, a to dál než na záchod, vám nyní ukážeme. Tato trasa je navíc celá osvětlená, takže po ní můžete běhat bez problémů i večer.
běh lázeňským městem, Cesty pro zdraví

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Karlovarský kraj - 5denní program, Výlety pro děti