Úvod > Aktuality > Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit
Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

  • Vydáno20. července 2022
Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.

Dětenice rytířské i pohádkové

rytířZajímá vás, jak vypadá pravý středověký turnaj, kde se lámou dřevce o brnění nepřítele a sem tam spadne pyšný železný pán ze svého koně? Pak se vydejte na zámek Dětenice. Až do 31. října zde najdete kolbiště, kde každý den mimo pondělí (o prázdninách a pak každý víkend) ve 14:00 hodin propukají rytířské zápasy. Během vystoupení budete moci obdivovat kaskadérské kousky bojovníků, krásné koně, mužná těla chrabrých pánů, přehlídku netradičních zbraní ze 14., 15. i 16 století.

Kdo má pro strach uděláno, může navštívit i samotný dětenický zámek – každou sobotu se zde konají prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Strašidelné prohlídky rozesmějí nejen děti, ale pobaví také dospělé. Nedělní prohlídky s programem se konají od 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.
 

Dětské prohlídky v Mníšku pod Brdy

zámek mníšekPohádková prohlídka ve sklepních prostorách je na zámku v Mníšku pod Brdy vhodná pro děti od tří do devíti let. Děti na ní uvidí různé bytosti, například víly pomáhající vládci brdských kopců Fabiánovi i čerta, který přispěl k současné podobě mníšeckého zámku. V závěru prohlídky si prohlédnou sbírku malých princů a princezen. Po prohlídkách je pro děti otevřen výtvarný ateliér. Prohlídku je potřeba si předem zarezervovat, a to na čísle 606 649 207.

Prohlídky se konají do konce srpna denně mimo pondělí v 11:00, 11:45 a 12:30 hodin. Vstupné je jednotné za 80 Kč. Na prohlídku je třeba si zakoupit vstupenky v online prodeji nebo předem na pokladně zámku v otevírací době. Na prohlídky se můžete také rezervovat na čísle 606 649 207.
 

S princeznou po Sychrově

prohlídka s princeznouPrázdninová prohlídka především pro dětské návštěvníky trvá cca 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna atd). Tato trasa je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo.

Během této prohlídky jsou rodiče pouze jako doprovod. Výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích. Přístupná je jen do konce prázdnin, tj. do 31. 8. 2022. Vstupné na prohlídku je jednotné za 150 Kč.
 

Kouzelné bytosti na Starých Hradech

Staré HradyKouzelné bytosti čekají na malé návštěvníky na hradě a zámku Staré Hrady. V Dračí královské komnatě se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a dokonce i Dračí královská rodina. V pohádkovém sklepení se na děti těší draci, obři, vodníci, víly i skřítkové. Navštívíte palác plný skřítků, lesní a ledové království, čertovskou školu a Pekelnou direkci, potkáte se s tříhlavým drakem Třífrňákem a uvidíte i Obří Smaragdové draky, kteří se do sklepení probourali z pěti pater starohradských katakomb.

Staré HradySpousta zábavy i pohádkového dobrodružství vás čeká i na okruhu Hradní pohádková půda, kde přebývají čarodějnice a kouzlobabky různých kategorií. Ty mají na půdě svoji prádelnu, mydlírnu, čarodějnou hospůdku i garderóbnu. Skrývá se tu i pohádkový časostroj a spousta neposedných skřítků. Bydlí tu i mocní čarodraci Mocjeďáci, kteří tu připravují své lektvary a elixíry. Novinkou jsou Obří rubínoví draci Rubijáni, jenž tu hlídají poklad samotného dračího krále. Spousta živých zvířátek, havěti a potvůrek zdejších čarodějnic pak na vás čeká v Čarodějné Bestyjole, kde se o ně čarodějnice a čarodějové s láskou starají. Bydlí tu i dědek Hnojbabák, pavouk Kaditlačka, čarodějnice Kolohnáta a mnoho dalších. Hrad je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hod. A navíc vás každou středu, sobotu a neděli na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Je tu prostě Pohádkové rejdiště!
 

Pohádkov, Bubákov a hrané prohlídky na zámku Potštejn

potštejnKouzelná expozice Pohádkov na zámku Potštejně pro děti od 1 roku bude pro vaše ratolesti nevšedním zážitkem. Zatímco relaxujete v zámecké cukrárně, nebo čekáte na rodinu či kamarády, až se vrátí z prohlídky zámeckých interiérů či zámeckého sklepení, můžete si s těmi nejmenšími dětmi zkrátit dlouhou chvíli mezi pohádkovými postavami v Pohádkově. Najdete všech 10 pohádek? Vstup stojí 60 Kč. Pro děti od 6 let je vhodná expozice Bubákov v zámeckém sklepení. Připraven je tu příběh potštejnské minulosti plné tajemných duchů historických postav. Expozice je strašidelná, zábavná i poučná. Vstupné je za 160 Kč.

Se staršími dětmi, přáteli nebo rodinou se vydejte na hrané prohlídky. V červenci a v srpnu se konají každý den, kromě pondělí, od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Při velkém zájmu i ve 14.00 hodin. Minimální počet návštěvníků musí být deset osob. Hrané prohlídky lze pro skupiny na objednání uskutečnit i v jiných termínech. Vstupenka je za 180 Kč, termín prohlídky si vždy raději zkontrolujte na webu zámku.
 

České pohádkové léto na zámku Loučeň

České pohádkové láto na zámku LoučeňJiž počtvrté ožije během prázdnin loučeňský zámecký park postavami z pohádek. Na zámku Loučeň pro návštěvníky připravili tematický letní program „České pohádkové léto", a to po celý srpen od 2. 8. do 31. 8. 2022 vždy v úterý, středu, čtvrtek a sobotu. Tentokrát se setkáte s moudrým královským šaškem Bratrem Palečkem, králem Jiříkem, dobrou královnou Johankou a mnoha dalšími.

Děti budou opět plnit úkoly pomáhat našim hrdinům aby dobro zvítězilo. Chybět nebudou ani hrané scénky, šermířská vystoupení, rytířské ležení, polštářková dílna a závěrečná tancovačka. Zámkem vás provede Její Jasnost kněžna Marie, nebo někdo další z knížecí rodiny, připraveny jsou i sladké čokoládové prohlídky. Celodenní program i s oblíbeným labyrintáriem vyjde na 220 Kč (jednotná cena).


Zákupské prohlídky s princeznou

Prohlídka s princeznouNa dětské návštěvníky je na zámku Zákupy připravena „Prohlídka s princeznou“. Rodina s dětmi si během 30minutové prohlídky projde okruh Zámek za císaře Ferdinanda s výkladem určeným pro děti do 10 let. Průvodkyně oblečená v kostýmu princezny si s dětmi během této prohlídky poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech.

Zákupské prohlídky s princeznou jsou realizovány denně mimo pondělí v 10:15, 11:30, 13:15 a 14:45 hodin. Vstupné na okruh je za 200 Kč, pro děti za 160 Kč. Po prohlídce je možné se s princeznou na nádvoří vyfotografovat. Na prohlídku s princeznou doporučujeme zakoupit si předem vstupenku online.
 

Dětské prohlídky v Náchodě

zámek NáchodSpolečně s dvorními dámami, komornými či komorníky můžete po celou letní sezónu vyrazit na dětské prohlídky! Tak hurá za dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském!

Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící Na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo. Prohlídku doporučujeme rezervovat minimálně den dopředu na: nachod@npu.cz, tel. +420 773 771 818. Jednotné vstupné je za 80 Kč, prohlídka trvá cca 30 minut.
 

Po stopách malé arcivévodkyně ve Frýdku-Místku

zámek frýdek panenkyTyto letní prázdniny jsou v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek (na zámku) ve znamení dětských prohlídek. Každý prázdninový víkend se ve 14:00 hodin můžete těšit na unikátní dětskou prohlídku "Po stopách malé arcivévodkyně". V rámci prohlídky Zámeckého okruhu budou děti provedeny po frýdeckém zámku s cílem nalézt dětské hračky, které byly v jednotlivých komnatách zámku roztroušeny dcerou císařovny Marie Terezie.

Zároveň se nejmenší návštěvníci dozví mnoho zajímavostí o životě šlechtických dětí na hradech a zámcích. Prohlídky se konají jen během prázdnin, tedy od 2. června do 28. 8. 2022, vstupné stojí 100 Kč.
Dětské prohlídky Po stopách malé arcivévodkyně

2.7.
28.8.
Dětské prohlídky Po stopách malé arcivévodkyně

Císařovna Marie Terezie si přijela odpočinout na své letní sídlo od četných vladařských povinností a vzala s sebou i všechny své urozené potomky. Netušila však, že si její nejoblíbeněji dcera Marie Kristýna sbalila kufr plný různorodých hraček!

Zámek hravě: Pohádkové prohlídky pro děti na zámku v Náchodě

1.4.
31.10.
Zámek hravě: Pohádkové prohlídky pro děti na zámku v Náchodě

Společně s našimi dvorními dámami, komornými či komorníky můžete vyrazit na dětské prohlídky! Tak hurá za dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském!

Prázdninová prohlídka zákupského zámku s princeznou

2.7.
28.8.
Prázdninová prohlídka zákupského zámku s princeznou

Prohlídka vybraných interiérů zámku vyhrazená pro děti do 10 let v doprovodu dospělých, pouze v 10:15, 11:30, 13:15 a 14:45 hodin.

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

České pohádkové léto

2.8.
31.8.
České pohádkové léto

Již popáté ožije během prázdnin loučeňský zámecký park postavami z pohádek. Na zámku Loučeň jsme připravili tematický letní program po celý srpen.

Rytířské turnaje v Dětenicích

1.5.
31.10.
Rytířské turnaje v Dětenicích

Středověké kolbiště bylo vybudováno ihned po opravách stájí v roce 2009. Na tomto rozsáhlém kolbišti probíhá největší akce roku, a to honosné rytířské turnaje. Koná se každý den mimo pondělí od 14:00 hodin.

Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

2.7.
28.8.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Každou středu, sobotu a neděli vás na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice.

Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

1.7.
31.8.
Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

Letní prohlídky pro děti s princeznou na zámku Sychrov.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

12.11.
13.11.
Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. I letos jsme pro vás připravili premiéru nové pohádky.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

1.4.
30.11.
Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

Zámek Dětenice zve na nedělní prohlídky s programem 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Děti, projděte se zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se u toho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky, ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.