Úvod > Aktuality > Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

  • Vydáno26. dubna 2023
Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.

Dětenice rytířské i pohádkové

rytířZajímá vás, jak vypadá pravý středověký turnaj, kde se lámou dřevce o brnění nepřítele a sem tam spadne pyšný železný pán ze svého koně? Pak se vydejte na zámek Dětenice. Až do 31. října zde najdete kolbiště, kde každou sobotu a neděli a o prázdninách každý den mimo pondělí ve 14:00 hodin propukají rytířské turnaje. Během vystoupení budete moci obdivovat kaskadérské kousky bojovníků, krásné koně, mužná těla chrabrých pánů, přehlídku netradičních zbraní ze 14., 15. i 16 století.

Kdo má pro strach uděláno, může navštívit i samotný dětenický zámek – každou sobotu se zde konají prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Strašidelné prohlídky rozesmějí nejen děti, ale pobaví také dospělé. Nedělní prohlídky s programem se konají od 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.
 

Pohádkové prohlídky v Mníšku pod Brdy

zámek mníšekPohádková prohlídka na zámku v Mníšku pod Brdy je vhodná pro děti od tří do devíti let. Komtesa provede děti arkádovou chodbou a zavede je do místností připomínajících princeznu Johanku, krále Jakuba a královnu Aničku z pohádky Tajemství staré bambitky 2. V přízemních prostorách zámku se děti setkají s drakem, Sněhurkou, trpaslíky, princeznou Růženkou, Popelkou a dalšími. Prohlídku uzavírá sbírka malých princů a princezen. 

Prohlídky se konají až do konce roku o sobotách a nedělích, o květnových svátcích i v pondělí. Vstupné je jednotné za 80 Kč. Prohlídku je možné zakoupit v online prodeji nebo předem na pokladně zámku v otevírací době.
 

S princeznou po Sychrově

prohlídka s princeznouPrázdninová prohlídka především pro dětské návštěvníky trvá cca 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna atd). Tato trasa je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo.

Během této prohlídky jsou rodiče pouze jako doprovod. Výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích. Prohlídky s princeznou jsou na Sychrově každý den od 1. 7. do 31. 8. 2023. Vstupné na prohlídku je jednotné za 160 Kč.
 

Kouzelné bytosti na Starých Hradech

Staré HradyKouzelné bytosti čekají na malé návštěvníky na hradě a zámku Staré Hrady. V Dračí královské komnatě se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a dokonce i Dračí královská rodina. V pohádkovém sklepení se na děti těší draci, obři, vodníci, víly i skřítkové. Navštívíte palác plný skřítků, lesní a ledové království, čertovskou školu a Pekelnou direkci, potkáte se s tříhlavým drakem Třífrňákem a uvidíte i Obří Smaragdové draky, kteří se do sklepení probourali z pěti pater starohradských katakomb.

Staré HradySpousta zábavy i pohádkového dobrodružství vás čeká i na okruhu Hradní pohádková půda, kde přebývají čarodějnice a kouzlobabky různých kategorií. Ty mají na půdě svoji prádelnu, mydlírnu, čarodějnou hospůdku i garderóbnu. Skrývá se tu i pohádkový časostroj a spousta neposedných skřítků. Bydlí tu i mocní čarodraci Mocjeďáci, kteří tu připravují své lektvary a elixíry. Novinkou jsou Obří rubínoví draci Rubijáni, jenž tu hlídají poklad samotného dračího krále. Spousta živých zvířátek, havěti a potvůrek zdejších čarodějnic pak na vás čeká v Čarodějné Bestyjole, kde se o ně čarodějnice a čarodějové s láskou starají. Bydlí tu i dědek Hnojbabák, pavouk Kaditlačka, čarodějnice Kolohnáta a mnoho dalších. Hrad je otevřen od května do října denně mimo pondělí, v červenci a srpnu denně. V ostatních měsících o víkendech, prázdninách a o svátcích. A navíc o letních prázdninách vás každou středu, sobotu a neděli na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Je tu prostě Pohádkové rejdiště!
 

Pohádkov, Bubákov a hrané prohlídky na zámku Potštejn

Kouzelná expozice Pohádkov na zámku Potštejně pro děti od 1 roku bude pro vaše ratolesti nevšedním zážitkem. Zatímco relaxujete v zámecké cukrárně, nebo čekáte na rodinu či kamarády, až se vrátí z prohlídky zámeckých interiérů či zámeckého sklepení, můžete si s těmi nejmenšími dětmi zkrátit dlouhou chvíli mezi pohádkovými postavami v Pohádkově. Najdete všech 10 pohádek? Vstup stojí 60 Kč. Pro děti od 6 let je vhodná expozice Bubákov v zámeckém sklepení. Připraven je tu příběh potštejnské minulosti plné tajemných duchů historických postav. Expozice je strašidelná, zábavná i poučná. Vstupné je za 160 Kč.

Se staršími dětmi, přáteli nebo rodinou se vydejte na hrané prohlídky. V červenci a v srpnu se konají každý den, kromě pondělí, od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Při velkém zájmu i ve 14.00 hodin. Minimální počet návštěvníků musí být deset osob. Hrané prohlídky lze pro skupiny na objednání uskutečnit i v jiných termínech. Vstupenka je za 180 Kč, termín prohlídky si vždy raději zkontrolujte na webu zámku.
 

Dětské prohlídky na zámku Loučeň

Dětské prohlídky na zámku Loučeň jsou vhodné pro děti již od 3 let. Provádět je bude kněžna Marie, princezna Karolína nebo zámecký komorník a ukáží jim přesně to, co děti zajímá. Jak se na zámku žilo, stolovalo, jaké měly šlechtické děti oblíbené hračky, co jim na zámku chybělo ve srovnání s dnešní dobou, a co měly proti nám navíc. Dětské prohlídky se konají v dubnu, květnu, červnu, září, říjnu a v listopadu o víkendech a o letních prázdninách denně vždy od 14 hod. V rámci prohlídek si děti budou moct zazpívat v hudebním salonku, kde koncertoval Bedřich Smetana, usednout ke knížecí tabuli v zámecké jídelně, hledat ztraceného kocourka z princovy ložnice, nalézt dveře do tajné zámecké chodby, když kněžna, kníže či Bílá paní zrovna budou mít svůj den, vezmou děti i na zámeckou půdu. 


Zákupské prohlídky s princeznou

Prohlídka s princeznouNa dětské návštěvníky je na zámku Zákupy připravena „Prohlídka s princeznou“. Rodina s dětmi si během 35minutové prohlídky projde okruh Zámek za císaře Ferdinanda s výkladem určeným pro děti do 10 let. Průvodkyně oblečená v kostýmu princezny si s dětmi během této prohlídky poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech.

Zákupské prohlídky s princeznou jsou realizovány denně mimo pondělí v 10:15, 11:45, 13:15 a 14:45 hodin. Vstupné na okruh je za 200 Kč, pro děti za 60 Kč. Po prohlídce je možné se s princeznou na nádvoří vyfotografovat. Na prohlídku s princeznou doporučujeme zakoupit si předem vstupenku online.
 

Dětské prohlídky v Náchodě

zámek NáchodSpolečně s dvorními dámami, komornými či komorníky můžete po celou letní sezónu vyrazit na dětské prohlídky! Tak hurá za dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském!

Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící Na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo. Prohlídku doporučujeme rezervovat minimálně den dopředu na: nachod@npu.cz, tel. +420 773 771 818. Jednotné vstupné je za 80 Kč, prohlídka trvá cca 30 minut.
 

Poselství z dávných časů ve Frýdku-Místku

zámek frýdek panenkyLetní prázdniny jsou v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek (na zámku) ve znamení dětských prohlídek. Každý prázdninový víkend se můžete těšit na dětskou prohlídku Poselství z dávných časů. V rámci prohlídky Zámeckého okruhu děti pomohou guvernantce plnit různorodé úkoly, řešit otázky a odhalit tak tajemství vzkazu z 18. století, který zde ukryly děti hraběcího páru pro budoucí generace. Dozvíte se tak plno zajímavostí ze života šlechtických rodin, s čím si děti rády hrály a co je naopak nebavilo. Během prohlídky guvernantka  povypráví i dávné příhody z historie zámku, to vše s ohledem na věk malých návštěvníků. 
 

Hrad Ledeč na Sázavou pro malé i velké

Na děti myslí i na hradě Ledeč nad Sázavou. Pro děti již od 3 let je vhodný dětský okruh Medvídkové království. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Výstava pokračuje do historického sklepení, kde se pro letošní rok rozhodli usadit od 1. dubna do 30. září pekelní rohatí Krampusové. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou krásné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu. Na hradě je také jedinečné Muzeum Jaroslava Foglara, kde je zdokumentovaný život a dílo tohoto spisovatele. Jsou zde velkoformátové tapety Stínadel, sbírka Ježků v kleci, vyfotit se můžete s Rychlými šípy, i prohlédnout si tábor a klubovnu Hochů od Bobří řeky
Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci.

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka je určena pro děti od tří do devíti let. Děti provede zámkem komtesa a potkají zde mnoho pohádkových postav a bytostí.

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

Rytířské turnaje v Dětenicích 2024

1. 4.31. 10.
Rytířské turnaje v Dětenicích 2024

Středověké kolbiště bylo vybudováno ihned po opravách stájí v roce 2009. Na tomto rozsáhlém kolbišti probíhá největší akce roku, a to honosné rytířské turnaje.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

1. 4.31. 10.
Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

Zámek Dětenice zve na nedělní prohlídky s programem 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Další aktuality

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky