Pernink

Hrázděné domy, kostel v alpském stylu, jedna ze zastávek na romantické horské železnici, přezdívané krušnohorský Semmering a hlavně středisko letních a zimních sportů, kde můžete strávit klidnou dovolenou – to je Pernink, městečko v Krušných horách.

Pernink a minulost plná kovu a krajek

Podobě jako Abertamy, Horní Blatná, Nové Hamry a další města v Krušných horách i Pernink vznikl jako hornická osada u nalezišť cínu, stříbra a železa. Během 19. století pak doly vystřídal textilní průmysl, zejména výroba krajek, prádla a rukavic. Centrum obce střeží kostel Nejsvětější Trojice, s řadou místních zajímavostí vás seznámí Krušnohornická stezka. Prochází mimo jiné lesoparkem, který vznikl na konci 19. století a nedávno se dočkal kompletní obnovy.
 

Technická památka: viadukt

Železniční trať zvaná Krušnohorský Semmering, která na konci 19. století spojila Karlovy Vary s Potůčky na česko-saských hranicích, prochází členitým horským terénem. Jednou z nejnáročnějších staveb byl kamenný viadukt před nádražím v Perninku, které je s nadmořskou výškou 902 metrů po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí v Česku. Viadukt je nejvýše položenou stavbu svého druhu v síti Českých drah, která dodnes slouží svému účelu, podobné kamenné viadukty najdete i u níže položeného nádraží v Nových Hamrech.
 

Výlety na kola, sjezdovky i běžky

Na lyžích se v Perninku jezdilo už před rokem 1900 a po první světové válce se obec pyšnila třemi skokanskými můstky. Narodil se tu Rudolf Höhnl, pozdější pětinásobný mistr Československa ve skoku na lyžích a nositel bronzové medaile z MS ve Falunu v roce 1974. V zimě můžete kromě několika sjezdovek vyzkoušet desítky kilometrů upravených běžeckých stop, v hlavní sezoně využijte k cyklistickým výletům Karlovu stezku, spojující Karlovy Varyněmeckým městem Aue.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Chata Archa v Krušných horách

Chata Archa v Krušných horách

Pernink, Karlovarský kraj