Úvod > Co chcete dělat? > Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic
Zážitky

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic

Malebná a romantická lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jakou soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví.
Železniční trať Sedlčany – Olbramovice je v jízdním řádu ČD označena jako 223. Jedná se o jednokolejnou trať, jejíž okolí je velmi malebné. Vlaky jezdí ze Sedlčan do Bořené Lhoty, Štětkovic, Minartic, Voračic, Vrchotových Janovic a Olbramovic. Tam lze přesednout na vlaky do Prahy či Českých Budějovic. Místní obyvatelé jsou na „svou dráhu“ velmi hrdí a laskavě jí přezdívají Seldčanský Pacifik nebo Sedlčanka.

Dráha byla otevřena 1. října roku 1894 společností Místní dráha Votice – Sedlčany. Tam se napojovala na trať společnosti Dráha císaře Františka Josefa, jenž spojovala Vídeň a Prahu.


„Povltavský pacifik“ ze kterého sešlo

Existuje pouze několik projektů na novou místní dráhu spojující Příbramsko se Sedlčanskem. Při nich se počítalo vystavět trať z Příbrami přes Kamýk nad Vltavou, Krásnou Horu, Vysoký Chlumec do Sedlčan, s tím, že v Krásné Hoře se připojí trať z Březnice – tento projekt později padl a zůstal jen druhý z Příbrami, k němuž přibyla i delší varianta přes Petrovice.

Došlo by tak nejen k spojení západu a východu kraje, ale nepochybně i k oživení poměrně chudé a zaostalé oblasti. Vápenky, cihelny, pivovar, lomy, dřevoplavba po Vltavě a mnoho jiných podnikatelských subjektů by nejen takto případně vystavěnou dráhu uživilo, ale nepochybně by přineslo mnoho užitku i lokálce sedlčansko-votické, kterážto tak kvůli nerealizaci příbramsko-sedlčanské dráhy strádala a nacházela se v dluzích. Drážka tak byla novou Československou republikou roku 1928 zestátněna a předána pod správu Československým státním drahám (ČSD).

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian Sedlčany

Sedlčany, Středočeský kraj
Káva svět v Sedlčanech

Káva svět v Sedlčanech

Sedlčany, Středočeský kraj
Divadelní kavárna Hogofogo

Divadelní kavárna Hogofogo

Svatý Jan, Středočeský kraj
Penzion Janov u Sedlčan

Penzion Janov u Sedlčan

Sedlčany, Středočeský kraj