Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Naše vlast je plná významých kulturních památek, z nichž mnohé patří k světovému dědictví UNESCO. Poznávejte s námi starobylé hrady a zříceniny, romantické zámky, důležité církevní památky, židovské památky a další. Městská architektura ozvláštní vaši procházku a návštěva podzemí zase uspokojí dobrodružné povahy. Mnohé z vás jistě zaujmou také technické památky, vojenské památky a lidová architektura a skanzeny a pro milovníky archeologie nabízíme zážitky přímo v terénu. Vydejte se třeba do pravěku a prozkoumejte známé archeoparky a pohřebiště. Na našem portálu můžete vybírat z bohaté nabídky zajímavých míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Cestování bez bariér: Praha bezbariérová aneb jak si užít hlavní město bez překážek

Hlavní město Praha nabízí spoustu možností, kam se vydat na návštěvu památek, muzejí a galerií nebo divadel, které jsou přizpůsobeny osobám se sníženou schopností pohybu a jejich doprovod. Cestování bez bariér, to jsou výlety, které lze pohodlně zvládnout na vozíku. Tipy na ně vám dnes přináší portál Kudy z nudy.
Praha | Památky

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Výrobci lanovek, někteří politici i odborníci na dopravu mají jasno: lanové dráhy jsou budoucností hromadné dopravy pro města 21. století. Vychutnejte si už teď zajímavé výhledy, eleganci, pohodlí i lehkost, s níž stoupají do výšek a dokonale se tak vyhýbají dopravním zácpám.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka

Lanovka na pražský Petřín je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí České republiky, každý rok sveze více než milion cestujících a v roce 2024 ji čeká velká proměna. Svezte se s ní dřív, než začne rekonstrukce: má začít na jaře a lanovka se znovu rozjede až v roce 2025. S Kudy z nudy rozhodně budeme u toho!
Praha | Památky

Kam v Praze? Na procházku po pražských betlémech!

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.
Praha | Památky

Procházka Prahou: krok za krokem po místech, kde probíhala Sametová revoluce 1989

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
Praha | Památky

Během státního svátku se otevře Hrzánský palác

V den státního svátku 17. listopadu 2023, kdy Česká republika oslaví 34. výročí sametové revoluce otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech. Brány paláce budou pro všechny zájemce dokořán od 9:00 do 17:00 hodin. Příchozí se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. Při prohlídce se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy.
Praha | Památky

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: Prašné věže, prachárny a tajemství střelného prachu

Stejně jako oheň je i střelný prach dobrý sluha a špatný pán. Kdy a jak se dostal do českých zemí, jak se vyráběl a kde se skladoval? S Kudy z nudy se vydáme na výlety do prašných věží, pracháren a na místa, která by dnes vypadala jinak, nebýt právě střelného prachu. A pozor, bude to bouchat!
Praha | Památky

Dušičky – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky jsou jedním z nejvýznamnějších svátků u nás. 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky. Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice. Pro některé morbidní téma a místo, kam by nikdy dobrovolně nevkročili, pro jiné zase skvělý prostor pro rande, výlet nebo procházku se psem. Ostatně třeba o Olšanských hřbitovech se v poslední době píše v superlativech jako o zelených plicích Prahy – a komu by v pěkném podzimním dni vadilo, že kolem spočívají ostatky přibližně dvou milionů lidí?
Praha | Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
Praha | Památky