Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Zajímá vás život za zdmi klášterů nebo si chcete vyzkoušet práci zvoníka ve věži? Portál Kudy z nudy vám přináší aktuální tipy na církevní památky, které otevírají dveře široké veřejnosti a nechají vás nahlédnout za brány malebných kostelů, kaplí, synagog a bazilik. Mnohé nabízí také večerní nebo kostýmované prohlídky nebo speciálně zaměřený program. Vydejte se na pouť po křížové cestě a odpočiňte si od starostí všedních dní. Církevní památky a poutní místa vám nabídnou duchovní oázu, kde vládne klid, potřebný nejen k meditaci a modlitbám, ale také k zastavení se a načerpání nové energie do dalších dnů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Bez Františkánů by neexistovala překrásná Františkánská zahrada v centru Prahy a v Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném by lidé neslavili Porcinkule. Jaký by ostatně byl svět bez jednoho z nejoblíbenějších světců, svatého Františka z Assisi?
Praha | Památky

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.
Praha | Památky

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
Praha | Památky

Pražské kostely vystaví krásné betlémy

Arcibiskupství pražské přichystalo na Vánoce opět tradiční akci s názvem Betlémy 2023. V mnoha pražských kostelech budou od 24. prosince vystaveny klasické betlémy. Letos se do akce zapojilo na 55 různých kostelů v centru Prahy i v jejím okolí. Některé z nich ukáží betlém pouze v několika málo dnech, další jej vystaví až do Tří králů. Pro snadnou orientaci vydalo arcibiskupství přehlednou brožurku, která je dostupná ve všech zapojených kostelech.
Praha | Památky

Půlnoční mši ve Svatovítské katedrále bude sloužit arcibiskup Jan Graubner

O půlnoci z 24. na 25. prosince oživí katedrálu sv. Víta na Pražském hradě půlnoční mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner. Během Vánoc nabízí Metropolitní kapitula u sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze další bohatý program. Přijít sem můžete na nešpory, setkání u jesliček nebo klasické mše svaté.
Praha | Památky

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
Praha | Památky

Dušičky – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky jsou jedním z nejvýznamnějších svátků u nás. 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky. Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice. Pro některé morbidní téma a místo, kam by nikdy dobrovolně nevkročili, pro jiné zase skvělý prostor pro rande, výlet nebo procházku se psem. Ostatně třeba o Olšanských hřbitovech se v poslední době píše v superlativech jako o zelených plicích Prahy – a komu by v pěkném podzimním dni vadilo, že kolem spočívají ostatky přibližně dvou milionů lidí?
Praha | Památky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
Praha | Památky

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

Kostel svaté Ludmily v Praze na Vinohradech získal od papeže Františka titul menší baziliky. Po devatenácti letech tak v hlavním městě přibyl pátý kostel, který se může nazývat "Basilica minor". V Česku je celkem šestnáct takovýchto chrámů. Jde o čestný titul chrámu, který udílí přímo papež významným kostelům. Na světě má tento titul 1861 kostelů.
Praha | Památky

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.
Praha | Památky

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.
Praha | Památky