Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Zajímá vás, kam se vypravit za zajímavou městskou architekturou? Vyberte si z naší vyčerpávající nabídky. Městská architektura zahrnuje stavby více i méně známých architektů jako Josefa Pleskota, Ladislava Lábuse nebo Petra Stolína. Patří k ní také sochy významných osobností, panovníků a státníků, historická centra měst nebo třeba budova Senátu v Praze. Objevujte krásná a tajemná zákoutí měst, historické kašny, obydlí známých osobností, zapomenuté hřbitovy, městské hradby, věže, rozhledny a další unikáty, které městská architektura nabízí. Mnohé budovy jsou během roku veřejnosti nepřístupné a otevírají se pouze několikrát do roka nebo při významných příležitostech. Nenechte si proto ujít tento jedinečný zážitek.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Praha | Památky

Sedm nejhezčích míst Petřína: tajné tipy, kam na rande v Praze

Kdekdo tvrdí, že sláva Petřína jako skvělého místa pro romantické schůzky je dávno pryč. Není to tak docela pravda, jen to možná chce vybrat jiná místa než klasiku typu lanovkou k rozhledně, Štefánikově hvězdárně a pak kolem Máchova pomníku zpět na Újezd. Vybrali jsme pro vás místa plná překvapení a kuriozit.
Praha | Památky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky

Novoroční dárek pro Pražany: navštivte hlavní atrakce Prahy za zvýhodněné vstupné

Hlavní město připravilo Pražanům na Nový rok 1. 1. 2024 novoroční dárek v podobě zvýhodněného vstupného do zoo, botanické zahrady, Muzea MHD nebo do historických věží. V pondělí 1. ledna mohou všichni obyvatelé Prahy využít zvýhodněné vstupy na oblíbená místa v metropoli, která spravují městské organizace. Naopak, stejně jako v minulých letech, Praha neplánuje novoroční ohňostroj, videomapping ani jinou akci tohoto typu.
Praha | Památky

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

Vzpomeňte si na Jaroslava Fragnera (25. prosinec 1898 Praha – 3. leden 1967 Praha) , až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.
Praha | Památky

Vinice, pohádkový park i kostel jako Noemova archa: poznejte zajímavá místa pražských Vinohrad

Procházka pražskou čtvrtí Vinohrady sice nevede do vinic, ale o jeden z nejoblíbenějších parků hlavního města vás rozhodně nepřipravíme. Zastavíme se také v bývalé tržnici a u vodárenské věže, představíme vám pár známých kostelů a nezapomeneme ani na milovníky farmářských trhů!
Praha | Památky

Open House Praha láká na netradiční adventní a zimní procházky

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů. Adventní čas vybízí k rozjímání a vzpomínání na naše blízké. Máte-li chuť, vyrazte třeba na procházku Olšanskými hřbitovy. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si místní čtyři kaplové hrobky, které jsou díky restaurátorským zásahům opět k vidění v celé své kráse. Nemineme ani místo posledního odpočinku Antonína Viktora Barvitia a další funerální tvorbu slavných českých architektů.
Praha | Památky

Kde najdete nejhezčí náměstí v Praze? Poznejte je při vánočních trzích!

Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
Praha | Památky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky