Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Židovské památky představují bohaté kulturní dědictví a snahy o jeho záchranu nabírají na intenzitě. Mnoho z nich prošlo v posledních letech nákladnou rekonstrukcí a vy je nyní můžete navštívit v jejich obnovené podobě. Na druhou srpnovou neděli vždy připadá den židovských památek, kdy můžete zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou po zbytek roku volně přístupné. Po celé České republice se také pravidelně konají dny židovské kultury, které navazují na historický odkaz a snaží se představit židovské památky, tradice a kulturu široké veřejnosti a turistům. Sledujte naše aktuality a neunikne vám žádná novinka z vašeho okolí.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Poznejte Židovské muzeum v Praze během nedělních komentovaných prohlídek

Navštívili jste někdy pražské Židovské město? Prohlídka Josefova je jistě velmi zajímavá, ale komentované prohlídky s průvodcem Židovského muzea v Praze jsou mimořádným zážitkem. Vypravit se na ně můžete každou neděli v 11:00 a 14:00 hodin. Jedná se o speciální program pouze pro české návštěvníky, který přiblížuje historií našich sousedů, kteří vždy tvořili nedílnou součást naší společnosti, svébytnou kulturu a historické dědictví. Kromě historických zajímavoustí vám průvodce poodkryje i životní osudy a příběhy obyvatel pražského ghetta.
Praha | Památky

Už jste byli v pražském Židovském muzeu?

Židovské muzeum v Praze, jedno z nejstarších a kontinuálně existujících židovských muzeí na světě, bylo založeno v roce 1906. Posláním muzea je dokumentovat historii, tradice a zvyky židovského obyvatelstva v Čechách a zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, zaniklých během asanace pražského židovského ghetta. Pro zájemce má otevřeno denně kromě soboty po celý rok.
Praha | Památky

Památník ticha připomene 80 let od konference ve Wannsee

Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky „konečného řešení židovské otázky“ připomene Památník ticha setkáním Stručně o Wannsee. Diskusního setkání Památníku ticha v osudný den 20. ledna 2022 přesně po osmdesáti letech se zúčastní v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.
Praha | Památky

Španělská synagoga se po rekonstrukci opět otevírá

Už ve středu 16. prosince 2020 se po více než roce a půl trvající rekonstrukci opět otevře Španělská synagoga na Starém Městě pražském. Návštěvníkům nabídne novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderní návštěvnické zázemí.
Praha | Památky

Židovskému muzeum se podařilo získat zpět pět set let starý tisk

Židovské muzeum v Praze získalo zpět vzácný téměř pět set let starý tisk o hebrejské gramatice patřící původně pražské židovské obci. Do Prahy putoval z americké aukční síně, kde jej původně chtěl vydražit jeho poslední majitel, jeruzalémský akademik, který se však rozhodl vrátit ho do Prahy.
Praha | Památky

Židovská obec v Praze letos připravila řadu novinek

Objevování bohaté židovské kultury se těší rostoucí popularitě. Židovská obec v Praze zve v nastálé turistické sezoně všechny zájemce k prohlídce nedávno otevřené historické mikve vedle Pinkasovy synagogy, židovského hřbitova na Žižkově i Jeruzalémské synagogy. Mimo to pro své návštěvníky připravila novinky, které jejich zážitky ještě víc obohatí a zatraktivní.
Praha | Památky