Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Příroda je všude kolem nás a nabízí nám svoje poklady a krásy. Chráněná území a národní parky skrývají vzácné rostliny a téměř vyhynulé živočišné druhy. Prozkoumejte naučné stezky a trasy a objevte na svých výletech tajuplná skalní města, majestátní hory, divoké řeky a jezera a další přírodní zajímavosti. Vypravte se na rozhledny a vyhlídky nebo třeba po stopách pravěkých lidí do jeskyně, obdivujte botanické zahrady a parky plné exotických dřevin anebo se vydejte za zvířátky a navštivte Zoo a akvária. Příroda je tu pro každého a nikdy nezavírá. Kudy z Nudy vám přináší aktuální tipy na zajímavé výlety.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 3. prosince zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
Praha | Příroda

V Zoo Praha se zabydleli hadi s psí hlavou

V Zoo Praha jsou nově k vidění vzácně chovaní psohlavci Batesovi. Tito svrchu smaragdově zelení a zespoda citronově žlutí hadi obydleli pavilon Terárium. Choulostivý druh pocházející z Amazonské nížiny se pyšní proporčně nejdelšími zuby mezi nejedovatými hady. Fascinující je také jeho podoba s obyvatelkou sousední expozice, s nepříbuznou krajtou zelenou, která pochází z opačného konce světa. V Zoo Praha teď tento jev – tzv. konvergentní evoluci – spatříte na vlastní oči.
Praha | Příroda

Oslavte 17. listopadu v pražské Zoo s orangutanem Kawim

Pátek 17. listopadu slaví pražská zoologická zahrada nejen jako svátek svobody. V pavilonu Indonéská džungle se budou slavit i třetí narozeniny orangutaního mláděte Kawiho. Kawi dostane svůj dárek v 10 hodin a děti do 15 let budou mít v tento významný den vstup do Zoo za 1 Kč. Po celý den se můžete v Zoo zúčastnit i dalších komentovaných setkání a krmení a pozdravit nově zabydlené kapybary.
Praha | Příroda

Ve skleníku Fata Morgana si během zimních měsíců užijete večerní procházky

Od 10. listopadu 2023 do 16. prosince a poté znovu v zimních měsících na začátku roku 2024 zve pražská botanická zahrada na unikátní prohlídku skleníku Fata Morgana za tmy. Málokdo z návštěvníků totiž zná skleník noční, kdy náladu a pocit z prohlídky dokresluje zvláštní osvětlení. Během noci intenzivněji voní některé druhy rostlin a prostor prostupuje tajemná atmosféra setmělého pralesa, naplněná kuňkáním drobných tropických žabek. Každý pátek a sobotu po 17. hodině můžete zažít autentickou atmosféru nočního pralesa. Místo na prohlídku je třeba si předem rezervovat.
Praha | Příroda

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V sobotu 11. listopadu se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude cca v 18:00 zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
Praha | Příroda

Trojská botanická zahrada láká k návštěvě i během zimní sezóny

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji zve na návštěvu svých expozic po celý rok a i nyní v listopadu zde uvidíte mnoho zajímavého a můžete se zúčastnit spousty lákavých akcí. Letos čeká návštěvníky změna otevírací doby – od 1. 11. 2023 do 29. 2. 2024 je areál otevřen od 9:00 do 16:00 hodin.
Praha | Příroda

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním nasvícením zahrady 31. října 2023. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné v úterý od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
Praha | Příroda

Státní svátek a podzimní prázdniny zvou do Zoo Praha

V Zoo Praha se nudit určitě nebudete. Přijďte do podzimně zbarvené zoo třeba na dýňové hody, komentovaná setkání se zvířaty anebo se jen tak projít a načerpat doznívající vůni babího léta. Zdejší zvířata se také už těší na tolik oblíbené dýňové hody. Z dýní se totiž v pražské zoo nevydlabávají strašidelné lucerny, nýbrž hračky, se kterými si zdejší zvířata, a tím pádem i návštěvníci, užijí spoustu zábavy! Na státní svátek se navíc koná speciální krmení lvů.
Praha | Příroda

Botanická zahrada v Troji ožívá Dýňovými hrátkami

V Botanické zahradě hl. m. Prahy se o víkendu 28. a 29. října 2023 konají Dýňové hrátky, akce je součástí výstavy dýňových aranžmá inspirovaných Asií a tamnější kulturou. K vidění jsou monumentální dýňový drak, gejši, samurajové, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy. Zahradu zaplnilo přes 5 tun podzimních plodů různých tvarů, barev a velikostí. Královnou přehlídky je opět dýně Atlantic Giant, jež váží přes metrák a botanické zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Výroba dýňových luceren a dlabání pro návštěvníky se uskuteční o víkendu 28. a 29. října od 10 do 17 hodin. Celá výstava vyvrcholí 31. října, kdy se chystá halloweenský program a tajemný lampionový průvod setmělou botanickou zahradou.
Praha | Příroda

Užijte si pestrobarevný podzim v Zoo Praha

Spadané listí jako enrichment pro zvířata i pochoutka pro zpestření jejich jídelníčku. Zoo Praha zve návštěvníky na podzimní procházku po areálu. Právě v těchto dnech mohou pozorovat při hře s listím hlavně primáty, klokany rudokrké a obrovské či pandy červené. Navíc se v zoo chystá spousta akcí – podzimní prázdniny s dýňovými hody, krmení lvů nebo svátek světel Diwali!
Praha | Příroda

Podzimu v trojské botanické zahradě kralují dýně

Už pošesnácté rozzářila venkovní expozici trojské botanické zahrady široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 13. do 31. října 2023. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
Praha | Příroda