Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO figuruje dvanáct zajímavých míst a památek z České republiky. Znáte je všechny? Nebo navštivili jste alespoň některé z nich? Kudy z nudy vám poradí, které byste rozhodně neměli vynechat. Historické centrum Prahy, Českého Krumlova nebo Telče, nádherné zámecké zahrady v Kroměříži, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, zámek Litomyšl, vesnická rezervace Holašovice, Lednicko-valtický areál, ale třeba i vila Tugendhat v Brně a další architektonické skvosty právem patří mezi památky UNESCO, které rozhodně stojí za návštěvu. Vyrazte sami nebo s rodinou a obdivujte dokonalá umělecká díla.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Pražský hrad aneb znáte všechny památky hradního areálu?

Katedrálu svatého Víta nebo Zlatou uličku zná každý. Dovedli byste ale vyjmenovat další památky v areálu Pražského hradu? Vzpomenete si například na Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Daliborku, Mihulku anebo rozlehlé zahrady? A ruku na srdce, jak je to dlouho, co jste Hrad navštívili? Kudy z nudy vás proto dnes pozve do areálu největšího hradního komplexu na světě. Tradiční sídlo českých panovníků, a od roku 1918 také prezidentů republiky, je jednou z nejnavštěvovanějších památek Česka. Poznejte tajemná zákoutí Pražského hradu i vy! Všechny expozice jsou přístupné denně (včetně pondělí) od 9:00 do 17:00 hodin, samotný areál je otevřený od 6:00 do 22:00 hodin.
Praha | Památky

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí patří opět mezi nejkrásnější na světě

Největší pražské trhy na Staroměstském náměstí letos svou výzdobou připomínají výročí pohádky Tři oříšky pro Popelku a na světových žebříčcích oblíbených vánočních trhů opět bodují. Krásu a atmosféru adventního tržiště v centru Prahy ocenili americká CNN i cestovatelský magazín Condé Nast Traveler zařazením mezi pět nejkrásnějších míst. Prvenství pak pražské vánoční trhy získaly v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě zpravodajského serveru U.S. News.
Praha | Památky

Židovská Praha je fenomén, který nemá ve světě obdoby

Židovské Město jinak zvané také Josefov bylo po celá staletí nejmenším katastrálním územím metropole. V minulosti bylo velmi živé, pulzující a plné lidí. Platilo za nejdůležitější obchodní centrum staré Prahy, kde se po dlouhá staletí nic sice nevyrábělo, ale zato se velmi pilně obchodovalo. V průběhu staletí zažilo Židovské Město vzestupy i pády, čelilo pogromům i drancování, málem ho vyhubil mor, pustošily jej ničivé požáry i pravidelné povodně, a nakonec přišla asanace. Žít zde nebylo jednoduché.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.
Praha | Památky

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

Jak dobře znáte Pražský hrad? Víte, kde mezi stovkami oken najdete ta, která patří Vladislavskému sálu? Kdy vznikl, proč se jmenuje právě Vladislavský, k čemu všemu sloužil a jak vypadal v minulých staletích? Vypravte se s Kudy z nudy na výlet hluboko do minulosti, do časů končící gotiky a počátků renesance. Tehdy se zrodil reprezentativní prostor, dnes pevně spojený s českou státností.
Praha | Památky

30 let od zápisu Prahy na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

V neděli 4. prosince uplyne přesně 30 let od zápisu historického centra Prahy – spolu s historickými centry Českého Krumlova a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Památky

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?
Praha | Památky

Pražský hrad uzavřel své turistické okruhy

Opatření bezpečnostní rady státu, zaměřené proti šíření koronavirové infekce, se zásadním způsobem dotkne také fungování Pražského hradu. Od 11. 3. 2020 jsou do odvolání návštěvnické a výstavní objekty Pražského hradu uzavřeny. Areál Pražského hradu (nádvoří a komunikace) zůstává nadále přístupný a průchozí.
Praha | Památky

Zlatá ulička na Pražském hradě dýchá minulostí

Pět století historie ožívá po celý rok ve stálé expozici ve Zlaté uličce v areálu Pražského hradu. V expozici je například zrekonstruován skromný příbytek střelce z družiny císaře Rudolfa II., středověká krčma, zlatnická dílna, pracovna známé pražské věštkyně Madame de Thébes či alchymistická dílna.
Praha | Památky

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.
Praha | Památky

Od zápisu Prahy, Telče a Českého Krumlova mezi památky UNESCO uplynulo už 25 let

V prosinci 1992 se Česká republika dočkala prvního zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Stalo se tak na 16. zasedání Výboru světového dědictví v Santa Fe v USA a společně tehdy byla zapsána tři místa: Praha, Český Krumlov a Telč.
Praha | Památky

Audiovizuální projekce oživí Betlémskou kapli

Betlémská odysea je název audiovizuální projekce, tzv. video mappingu, který je velmi oblíbený u Pražanů i návštěvníků města. Unikátní multimediální projekt proběhne 23. března na Betlémské kapli.
Praha | Památky