Úvod > Aktuality > Kalendář 2023: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost ve čtrnácti termínech
Památky

Kalendář 2023: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost ve čtrnácti termínech

  • Vydáno6. dubna 2023
Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2023. Druhým rokem se veřejnosti o víkendech otevře také zahrada Strakovy akademie. Dny otevřených dveří objektů Úřadu vlády odstartují 1. května prohlídkami Hrzánského paláce a skončí jako už tradičně na státní svátek 17. listopadu zpřístupněním Kramářovy vily. Celkem je v plánu čtrnáct otevíracích dnů, z toho šest v Kramářově vile, po třech v Lichtenštejnském a Hrzánském paláci. Na státní svátky 28. září a 28. října si bude moci veřejnost prohlédnout i Strakovu akademii.
Hrzánský palácÚřad vlády letos opět připravil příležitosti prohlédnout si veřejnosti jinak nepřístupné prostory. Úřad má ve správě několik objektů, které jsou nedílnou součástí naší historie, československého a českého státu. K tomu jsou ale i krásné, architektonicky cenné, a navíc umožňují návštěvníkům nahlédnout do zákulisí vlády, do prostor, kde se přijímají významné zahraniční návštěvy, které slouží k dalším reprezentačním účelům České republiky.

Zájemci mohou ve vybraných termínech nahlédnout do Kramářovy vily, Hrzánského paláce, Lichtenštejnského paláce i Strakovy akademie.


Otevřené dveře Kramářovy vily

kramářova vilaKramářova vila, sídlo prvního předsedy vlády Karla Kramáře, se zájemcům pootevře své dveře:

  • 20. a 21. května 2023 – v rámci Open House Praha
  • 3. června 2023 – první sobota v měsíci
  • 5. a 6. července 2023 – Den upálení mistra Jana Husa, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • 17. listopadu 2023 – Den boje za svobodu a demokracii.


Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Pro návštěvníky je připraven zajímavý výklad nejen o interiéru a uměleckých předmětech umístěných ve vile, ale také o jejím současném využití. K vidění bude například jídelna zdobená byzantskými motivy, pracovna Karla Kramáře či kulečníkový sál ve staroruském stylu. Výklad průvodce je ukončen v zahradě Kramářovy vily, odkud je možné vychutnat si jedinečný pohled na řeku Vltavu a překrásné pražské panorama.

 

Hrzánský a Lichtenštejnský palác i Strakova akademie

Hrzánský palácDalšími, pro návštěvníky velice atraktivními objekty ve správě Úřadu vlády jsou Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na pražské Kampě, které nabízejí k vidění nejen honosné interiéry, ale i atraktivní výhledy na Prahu. Pro návštěvníky je tradičně připraven zajímavý výklad o historii objektů, jejich současném využití i významných státních návštěvách, které paláce hostily.

Hrzánský palác se otevře již 1. 5. a poté ještě 1. 7. a 2. 9. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka potrvá přibližně 40 minut. Lichtenštejnský palác, který si zvolila za své sídlo řada šlechticů, ale i krajské vedení NSDAP bude k vidění 8. 5., 5. 8. a 7. 10. V současné době je využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací. Při návštěvě Prahy zde pobývali japonský císař Akihito, norský král Harald V. či britská královna Alžběta II.

Lichtenštejnský palácPouze dvakrát do roka bývá otevřena Strakova akademie, sídlo české vlády. Letos tomu bude 28. 9. 2023 – Den české státnosti a 28. 10. 2023 – Den vzniku samostatného Československa. K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. Pokračovat budou i oblíbené sobotní prohlídky zrekonstruované zahrady Strakovy akademie. Poprvé letos se zrekonstruovaná zahrada návštěvníkům otevře 6. května, poslední zpřístupnění je naplánováno na 14. října. Zahrada bude otevřená vždy od 10 hodin a zavírat se bude v 18 hodin.
 

Prohlídky Benešovy vily

Benešova vilaÚřad vlády ČR rovněž spravuje objekt spojený s další významnou osobností československé politiky – Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí. Prohlídky pro širokou veřejnost se zde konají od 13. května do 29. října 2023. Objekt je možné navštívit každou sobotu a neděli a během vybraných státních svátků (5. 7., 6. 7., 28. 9. a 28.10.), vždy od 10 do 17 hodin v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, jídelnu a pracovnu, která se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. Zájemci o prohlídku se musí včas přihlásit přes rezervační systém Národního muzea, které vilu spravuje.

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

5.8.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2023

3.6.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2023

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Dny otevřených dveří v Hrzánském paláci 2023

1.7.
Dny otevřených dveří v Hrzánském paláci 2023

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác je v roce 2023 otevřen v květnu, červenci a září.

Prohlídky zahrady Strakovy akademie 2023

3.6.
Prohlídky zahrady Strakovy akademie 2023

Sobotní prohlídky zahrady Strakovy akademie. Poprvé letos se zrekonstruovaná zahrada návštěvníkům otevře 6. května, poslední zpřístupnění je naplánováno na 14. října. Návštěvníci si mohou zahradu prohlédnout každou sobotu od 10 do 18 h.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

28.9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

Na státní svátky 28. září a 28. října si bude moci veřejnost prohlédnout i Strakovu akademii. Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Lichtenštejnský palác v Praze

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Zájem návštěvníků si získává také Národní památník heydrichiády v Praze. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená Jurkovičova vila a vila Stiassni. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

K nejnavštěvovanějším místům Prahy a dominantou města je Žižkovská věž, postavená v letech 1985-92. Se svou výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu Prahy. Kromě technického zázemí vysílače v sobě skrývá i luxusní hotelové apartmá, restauraci s barem a kavárnou a vyhlídkovou observatoř s jedinečným výhledem. Vysílač zdobí bizarní sochy miminek od umělce Davida Černého.
Praha | Příroda

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo loni, když se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stala nejžádanější turistickou destinací tuzemských cestovatelů. Stalo se tak vůbec poprvé od roku 2012! Domácí návštěvníci v roce 2022 tvořili jednu čtvrtinu z celkového počtu 5,98 milionu turistů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!
Praha | Památky

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 2. do 4. června 2023 sejde světová špička sportovního lezení. Praha zkraje června totiž hostí Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 3. a 4. června 2023.
Praha | Zážitky

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 27. a 28. května 2023 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
Praha | Gurmánská turistika

Trojská botanická zahrada se v červnu promění v malé Japonsko

V těchto dnech rozkvétají rododendrony v Japonské zahradě v Troji. Rododendrony, nebo spíše pěnišníky, tak zní jejich správný český název, jsou dřeviny patřící do čeledi vřesovcovitých. Rostliny z této čeledi jsou pověstné tím, že mají rády rašelinu, či jiný kyselý substrát. V Japonské zahradě, která letos slaví 26 let od svého založení, mají tyto rostliny ideální podmínky a k vidění je zde několik desítek keřů pestrých barev. Od června bude Japonská zahrada hostit i oblíbenou výstavu bonsají, kterou tradičně doprovodí bohatý víkendový program. Festival bonsají a japonské kultury se uskuteční od 16. do 25. června 2023.
Praha | Příroda