Úvod > Aktuality > Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost
Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost

  • Vydáno4. července 2022
Při příležitosti oslav Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Dne upálení mistra Jana Husa, který připadá na 6. července uspořádá Úřad vlády ČR další z tradičních dnů otevřených dveří v oblíbené Kramářově vile, která se nachází na okraji pražských Letenských sadů. Při příležitosti obou státních svátků rovněž pokračují dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.
Hrzánský palácÚřad vlády letos opět připravil příležitosti prohlédnout si veřejnosti jinak nepřístupné prostory. Úřad má ve správě několik objektů, které jsou nedílnou součástí naší historie, československého a českého státu. K tomu jsou ale i krásné, architektonicky cenné, a navíc umožňují návštěvníkům nahlédnout do zákulisí vlády, do prostor, kde se přijímají významné zahraniční návštěvy, které slouží k dalším reprezentačním účelům České republiky. Zájemci mohou ve vybraných termínech nahlédnout do Kramářovy vily, Hrzánského paláce, Lichtenštejnského paláce i Strakovy akademie. Do svých prostor zve také Benešova vila, která má narozdíl od všech ostatních budov pravidelnou otevírací dobu.


Otevřené dveře Kramářovy vily

kramářova vilaKramářova vila, sídlo prvního předsedy vlády Karla Kramáře, se zájemcům pootevře své dveře 5 a 6. 7. a 28. 9. 2022. Dny otevřených dveří jsou v této reprezentační budově úzce spojené s historií Československa a České republiky. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Pro návštěvníky je připraven zajímavý výklad nejen o interiéru a uměleckých předmětech umístěných ve vile, ale také o jejím současném využití. K vidění bude například jídelna zdobená byzantskými motivy, pracovna Karla Kramáře či kulečníkový sál ve staroruském stylu. Výklad průvodce je ukončen v zahradě Kramářovy vily, odkud je možné vychutnat si jedinečný pohled na řeku Vltavu a překrásné pražské panorama. Prohlídky budou probíhat v pravidelných intervalech od 9 do 17 hodin, přičemž poslední komentovaná prohlídka bude zahájena v 16 hodin.

 

Hrzánský a Lichtenštejnský palác i Strakova akademie

Lichtenštejnský palácDalšími, pro návštěvníky velice atraktivními objekty ve správě Úřadu vlády jsou Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na pražské Kampě, které nabízejí k vidění nejen honosné interiéry, ale i atraktivní výhledy na Prahu. Pro návštěvníky je tradičně připraven zajímavý výklad o historii objektů, jejich současném využití i významných státních návštěvách, které paláce hostily. Hrzánský palác se otevře již 8. 5. a poté ještě 6. 8., 3. 9. a 17. 11. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka potrvá přibližně 40 minut. Palác bude pro zájemce z řad veřejnosti otevřen od 9:00 do 17:00 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16:00.

Lichtenštejnský palácPouze jednou do roka bývá otevřena Strakova akademie, sídlo české vlády. Letos tomu bude 28. 9. K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. Už v sobotu 9. července 2022 si však budou moci zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Úřad vlády ČR během prázdninových měsíců zahradu zpřístupní každou sobotu.

Nevšední prohlídka čeká zájemce také 28. 10., kdy se otevře Lichtenštejnský palác. Za celý rok bude otevřen pouze v tomto termínu. V minulosti si tento vodní palác zvolila za své sídlo řada významných šlechticů, známá podnikatelská rodina i krajské vedení NSDAP. V současné době je palác využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací. Při návštěvě Prahy zde pobývali například japonský císař Akihito, norský král Harald V. či britská královna Alžběta II.
 

Prohlídky Benešovy vily

Benešova vilaÚřad vlády ČR rovněž spravuje objekt spojený s další významnou osobností československé politiky – Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí. Prohlídky pro širokou veřejnost se zde konají po celou sezónu, až do 30. 10. vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 17:00 hodin. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, jídelnu a pracovnu, která se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. Otevřeno bude také při příležitosti státních svátků 5. a 6. července 2022. Zájemce prosíme o včasnou rezervaci přes rezervační systém Národního muzea, které vilu spravuje, a to nejpozději 30 minut před prohlídkou. Prohlídky jsou bezplatné.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

1.10.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

28.9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

V rámci projektu Open House Praha je plánováno zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí.

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

28.10.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.

Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

3.9.
Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác je v roce 2022 otevřen v květnu, srpnu, září a listopadu.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

15.4.
30.10.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Návštěvnická sezóna probíhá od 15. 4. do 30.10. 2022, objekt je možné navštívit vždy v sobotu a v neděli od 10.00 do 17.00 v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Lichtenštejnský palác v Praze

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.