Úvod > Aktuality > Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost
Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost
"> "> ">

Úřad vlády otevírá své paláce pro veřejnost

Vydáno 30. června 2020 Památky
Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Zájemci budou mít možnost postupně navštívit všechny objekty Úřadu vlády ČR, a to již od začátku července do konce listopadu. V prázdninových měsících Úřad vlády ČR navíc plánuje zpřístupnit své objekty každou sobotu.
Hrzánský palácPrvní den otevřených dveří se uskuteční již v sobotu 4. července, kdy bude pro veřejnost otevřena Kramářova vila, rezidence předsedy vlády vybudovanou prvním československým premiérem Karlem Kramářem. Navštívit ji bude možné také v den státního svátku 5. července. U příležitosti navazujícího státního svátku věnovaného památce mistra Jana Husa 6. července si bude možné prohlédnout také jednu z nejstarších staveb na pražských Hradčanech, Hrzánský palác. Tato historická budova, sloužící jako náhradní sídlo vlády ČR, je spjata s významnými osobnostmi české historie, jako byli stavitel Petr Parléř či první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Lichtenštejnský palácDny otevřených dveří historických objektů Úřadu vlády se vracejí po pauze zaviněné epidemií koronaviru a budou probíhat celé léto až do října. V letních měsících se budou konat pro Pražany i návštěvníky Prahy každou sobotu pravidelné exkurze v Kramářově vile, Hrzánském paláci i v Lichtenštejnském paláci, kde je navíc možné zhlédnout i výstavu protokolárních darů předsedy vlády. V září a v říjnu bude možné objekty navštívit první sobotu v měsíci a dále v rámci státních svátků. Cyklus dnů otevřených dveří bude završen 17. listopadu při příležitosti oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Prohlídky budou probíhat vždy od 9 do 17 hodin a vstup do objektů je zdarma.


Podzimní Dny otevřených dveří jsou zrušeny: Strakova akademie, Hrzánská a Lichtenštejnský palác

Strakova akademieV rámci projektu Open House bylo plánováno i zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí. Den otevřených dveří ve Strakově akademii měl nastat také v rámci oslavy Dne české státnosti 28. září. Kvůli situaci ohledně koronavirové pandemie však byly Dny otevřených dveří plošně zrušeny, a to v termínech:

Kramářova vila (3. října)
Lichtenštejnský palác (28. října a 17. listopadu)
Hrzánský palác (17. listopadu)

Zájemci o prohlídku tak nebudou mít jedinečnou příležitost navštívit jednací sál vlády ČR, tiskové sály nebo nahlédnout do prostor kanceláře předsedy vlády.

Benešova vilaÚřad vlády ČR rovněž spravuje objekt spojený s další významnou osobností československé politiky – Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí. Benešova vila zůstává pro návštěvníky otevřena od 4. září do konce října vždy oba víkendové dny. Dny otevřených dveří tu budou probíhat tradičně formou komentovaných exkurzí.

Veškerá hygienická pravidla vstupu do vládních objektů budou podléhat aktuálním a platným opatřením Ministerstva zdravotnictví.
Dny otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci - zrušeno

25.7.
17.11.
Dny otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci - zrušeno

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace opět zpřístupnil historické vládní vily a paláce. Lichtenštejnský palác je otevřen vždy v sobotu, až do začátku září 2020.

Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2020 - zrušeno

17.11.
Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2020 - zrušeno

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác bude otevřen vždy v sobotu od července až do listopadu 2020.

Strakova akademie - den otevřených dveří v sídle české vlády: zrušeno

28.9.
Strakova akademie - den otevřených dveří v sídle české vlády: zrušeno

V rámci projektu Open House Praha je plánováno zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí.

Lichtenštejnský palác v Praze

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.