Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Romantické zámky lákají od pradávna řadu návštěvníků a objevují se často např. v pohádkách. Kdo by se nechtěl procházet stejnými chodbami jako mocní vladaři a vznešené královny. Česká republika je přímo protkaná zámky a vy se tak můžete snadno přenést do dob renesance, baroka nebo secese, prohlédnout si dobový nábytek a vybavení, oděvy slavných panovníků, šperky, nádobí i nádherné zahrady, které přímo vyzývají k odpočinku. Mnohé prohlídky jsou zaměřené i na dětské návštěvníky, ze kterých se rázem stanou princové a princezny. Aktuální tipy na výlety za zajímavými zámky najdete v naší široké nabídce.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Kdo by neznal Pražský hrad – jenže ruku na srdce, vzpomněli byste si i na další pražské zámečky a hrádky? Je jich více než sedm desítek a najdete mezi nimi skutečně všechno: malebné zříceniny, letohrádky, důstojné zámky, zámečky i bývalé viniční usedlosti a statky, které kdysi stávaly na dnešních předměstích.
Praha | Památky

Během státního svátku se otevře Hrzánský palác

V den státního svátku 17. listopadu 2023, kdy Česká republika oslaví 34. výročí sametové revoluce otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech. Brány paláce budou pro všechny zájemce dokořán od 9:00 do 17:00 hodin. Příchozí se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. Při prohlídce se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy.
Praha | Památky

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

V roce 2023 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 2. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
Praha | Památky

Pražský hrad chystá od března nové prohlídky – zpřístupní i zámek Lány

Na Pražském hradě se od března 2023 chystají velké změny! Turisté i obyvatelé Prahy budou mít možnost navštívit více objektů na sedmi nových trasách. Ty je provedou i zákoutími Hradu, která dosud nebyla nikdy zpřístupněna. Kromě interiérů budou průvodci vodit zájemce i do jižních zahrad, Královské zahrady nebo do Domu sokolníka. Zároveň se doširoka otevřou dosud uzamčené brány Lánského zámku, který vůbec poprvé ve své historii přichystal stálou prohlídkovou trasu. Navíc bylo zrušeno vstupné do lánského parku. Přehled všech změn a nových tras vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Pražský hrad zve o víkendu na procházku Jelením příkopem

V sobotu 29. a v neděli 30. října 2022 bude mimořádně pro veřejnost otevřen Jelení příkop. Přírodní rokle pod Pražským hradem, kde se za Rudolfa II. chovala lovná zvěř, byla dlouho nepřístupná, a to z důvodu dlouhodobých stavebních prací. O víkendu se tak Pražanům a turistům naskýtá mimořádná příležitost, jak si Jelení příkop prohlédnout. Přístupný bude od Klárova až po horní část.
Praha | Památky

#světovéČesko a Trojský zámek v Praze: věčné léto v římské vile

Římské vily byly pověstnými oázami radosti a odpočinku, ale sloužily také jako galerie uměleckých děl. Takový je i Trojský zámek, barokní skvost Prahy, který hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka postavil pro svou ženu Kláru a pro císaře Leopolda Habsburského. Už stovky let stojí na břehu Vltavy, obklopený zahradami a vinicemi, a podobně jako vily ve věčném městě se proměnil v legendu.
Praha | Památky

Chvalský zámek zve na Detektivní týden, Pohádkovou neděli a výstavu Pojďte děti, budeme si hrát!

Hledáte spokojenými dětmi i rodiči prověřený tip na prázdninové vyžití? Vydejte se na Chvalský zámek v Praze – Horních Počernicích. Až do 23. srpna se v jeho prostorech usídlila výstava Pojďte děti, budeme si hrát! Velká interaktivní herna plná skládaček, hlavolamů, kvízů i dovednostních her všeho druhu je lákavou výzvou pro šikovné ruce i chytré hlavy. Na zámku si budete moci například zahrát minigolf, kuželky či domino, postavit lomený oblouk, pyramidu či pravěké nádoby. Trpělivost prověříte při sestavování pohádkového orloje, taktiku u bitvy lodí, spolupráci u balancovníku a vědomosti ze zeměpisu u mapy světa.
Praha | Památky

Na Pražský hrad se nyní podíváte zdarma!

Areál Pražského hradu s množstvím historických památek se zvolna probouzí k životu. Dobrou zprávou je, že celé čtyři dny, tedy od 29. května do 1. června 2020 včetně, bude pro příchozí otevřeno na Hradě zcela zdarma. Navštívit tak můžete například Stará královský palác, Zlatou uličku, Rožmberský palác nebo katedrálu sv. Víta. Návštěvnické objekty jsou otevřeny od 10:00 do 18:00, poslední vstup bude umožněn zájemcům v 17:30 hodin.
Praha | Památky

Chvalský zámek se těší opět na návštěvníky a chystá novou výstavu Pojďte děti, budeme si hrát

Chvalský zámek nacházející se v pražské městské části Horní Počernice se připravuje na znovuotevření po nucené pauze vzniklé koronavirovou pandemií. Své prostory zpřístupní pro veřejnost po více než dvou měsících v pondělí 11. května, a to hned v akčním stylu. Od pátku 15. května až do neděle 7. června se na Chvalském zámku návštěvníci zúčastní oblíbené akce Detektivní týden, a užijí si tak netradičním způsobem výstavu večerníčků Zdeňka Smetany. Zámek bude stejně jako před pandemií otevřen denně mezi 9. a 18. hodinou.
Praha | Památky

Navštivte zámek Ctěnice v příjemné vzdálenosti od Prahy a užijte si dožínky

Hledáte netradiční a neobvyklý výlet v Praze? Znáte-li památky v pražském centru už zpaměti, vydejte se na menší výlet do Ctěnic. Poslední prázdninový víkend můžete, jak již bude v Zámeckém areálu Ctěnice zvykem, navštívit dožínky. Tradiční ctěnická sklizňová slavnost oslavující konec žatvy se i letos nese v duchu zábavy i poučení. Řemeslný trh a tvůrčí dílny pro děti. Takový bude letošní šestý ročník dožínek ve Ctěnicích. Vstup do areálu je zdarma, proto si nenechte ujít tuto jedinečnou příležitost.
Praha | Památky

Večerníček slaví 50 let na zámku Ctěnice

Výstava Večerníček slaví 50 let připravená pro Zámecký areál Ctěnice představí původní kulisy z večerníčků a další cenné náčrty, kresby a fotky. Navíc interaktivní pohádkové zážitky, možnost reálně vstoupit do Krakonošovy zahrádky či třídy Macha a Šebestové, svést se na Hvězdném drakovi ze seriálu Rákosníček a hvězdy a třeba i skočit do klobouku Boba a Bobka. Výstavu „Večerníček slaví 50 let“ můžete navštívit od 24. 4. do 30. 10. 2016 v Zámeckém areálu Ctěnice ve Vinoři.
Praha | Památky

Zámek Ctěnice zve návštěvníky na výstavu Cukráři a cukrárny

Muzeum hlavního města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice od 21. 9. 2014 do 1. 3. 2015 výstavu Cukráři a cukrárny. Výstava zachycuje stručnou historii cukrářského řemesla a je první z dlouhodobého cyklu výstav, které budou navazovat na stálou expozici ze sbírek Muzea hlavního města Prahy umístěnou v zámku Ctěnice ‒ „Řemesla v pořádku. Historie profesního sdružování od středověku po současnost“.
Praha | Památky