Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Kultura v České republice doslova kvete. Krásná muzea a galerie najdete téměř na každém rohu a v každém městě, dozvíte se v nich o historii pohádek, tradic i národních řemesel a uvidíte skvostná díla, ze kterých někdy až oči přecházejí. Plánujete, kam aktuálně vyrazíte o víkendu? Divadlo a hudba rozhodně nesmí chybět. Chcete vědět, co se zrovna děje ve vašem okolí? V nabídce máme desítky divadelních představení pro děti a dospělé, stačí si jen vybrat z nepřeberné nabídky kulturních akcí, které pro vás neustále aktualizujeme. Ty aktivnější z vás mohou nadchnout naše tradiční řemesla. Dozvíte se o tajemstvích našich sklářů nebo se naučíte jak vyrobit staročeskou keramickou mísu.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Národní zemědělské muzeum zve 18. května zdarma do svých expozic!

Ve čtvrtek 18. května 2023 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně otevře nejen pražská budova, kde se můžete mimo jiné pokochat vyhlídkou na rozkvetlou Prahu, ale i pobočky muzea v Čáslavi, na Kačině, Ohradě, ve Valticích a v Ostravě.
Praha | Kultura

Oslavte Mezinárodní den muzeí a galerií v Praze

Muzea a galerie na celém světě oslavují 18. května svůj mezinárodní den. Na mnoha místech bude v tento den zvýhodněné vstupné – pražské Národní muzeum anebo Muzeum hlavního města Prahy chystají pro své návštěvníky dokonce vstupy zcela zdarma! Téma letošního ročníku je udržitelnost a kvalitní život. Zájemci mohou navštívit například sbírky Národní galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní zemědělské muzeum a mnohá další.
Praha | Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií 2023 zve do sbírkových expozic

Ve čtvrtek 18. května 2023 proběhne Mezinárodní den muzeí, do kterého se každoročně zapojují muzea po celém světě. Také mnohá muzea v České republice budou v tento den otevřena návštěvníkům zdarma. Letošním tématem Mezinárodního dne muzeí je udržitelnost a well-being. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
Praha | Kultura

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.
Praha | Kultura

Svět knihy Praha startuje tento čtvrtek, jeho motto je Autoři bez hranic

Na Výstavišti v Holešovicích se od 11. do 14. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Své brány otevře již tento čtvrtek 28. ročník knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na co se můžete těšit.
Praha | Kultura

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 2. červnem 2023 se uskuteční 78. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. Samotné zahájení festivalu vzbuzuje velká očekávání – Smetanovu Mou vlast zahrají Tomáš Hanus s Welsh National Opera Orchestra. Přímý přenos zahajovacího koncertu bude možné sledovat na Kampě.
Praha | Kultura

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Praha | Kultura

Festival United Islands of Prague otevírá pražskou festivalovou sezónu!

Už tento pátek a sobotu 5. až 6. května 2023 se Kampa, Střelecký ostrov a Janáčkovo nábřeží stanou dějištěm dvacátého ročníku festivalu United Islands of Prague a tudíž i hlavním centrem kulturního dění v Česku. Během dvou festivalových dní se diváci mohou těšit na zhruba sedmdesát umělců nejen z tuzemska, ale také ze Slovenska, Německa, Švédska, Nizozemí, Maďarska, Irska, Francie a Lucemburska. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.
Praha | Kultura

Barokní perla se otevírá! V Clam-Gallasově paláci pravidelné komentované prohlídky

Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy. Návštěvníci budou moci během hodinové prohlídkové trasy obdivovat celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho. Nově zrekonstruovaný skvost se nyní otevírá široké veřejnosti. Prohlídková trasa začíná na impozantním vrcholně barokním schodišti a zahrnuje celé tzv. vznešené patro paláce.
Praha | Kultura

10 tipů, kam do galerie v Praze

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním do galerií v Praze. Najdete mezi nimi spoustu různých instalací moderního umění i postmoderny a soukromých i státních sbírek kvalitních muzeí. Stačí se rozhlédnout a vybrat si z našich tipů, které vás zavedou za uměním, historií, poučením a zábavou do pražských galerií.
Praha | Kultura

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Podívejte se na tipy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
Praha | Kultura