Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Hra na vojáky a stavění bunkrů provázeli dětstvím nejednoho muže. Vojenské památky, zbraně, uniformy a vojenská technika ve vás znovu probudí toho zvědavého kluka, ale připomenou také osudové okamžiky našich dějin. Památníky a pietní místa po celé České republice dokládají hrdinské činy, ale také tragické osudy našich spoluobčanů a mnohdy i celých měst a vesnic. Věznice, popraviště, hraniční pevnosti, kostnice nebo vyhlazovací tábory pak patří mezi nejtemnější vojenské památky, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech. Vydejte se na výlet s portálem Kudy z nudy, který vám přináší zajímavé tipy a nejrozsáhlejší nabídku výletů ve vašem okolí.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Věda a historie není nuda: Prašné věže, prachárny a tajemství střelného prachu

Stejně jako oheň je i střelný prach dobrý sluha a špatný pán. Kdy a jak se dostal do českých zemí, jak se vyráběl a kde se skladoval? S Kudy z nudy se vydáme na výlety do prašných věží, pracháren a na místa, která by dnes vypadala jinak, nebýt právě střelného prachu. A pozor, bude to bouchat!
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Zájem návštěvníků si získává také Národní památník heydrichiády v Praze. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
Praha | Památky

Před 78. lety vypuklo v Praze Květnové povstání

Nejen hlavní město si v prvních májových dnech připomíná Květnové povstání, kterým vyvrcholil odboj proti německým okupantům za II. světové války. Po osvobození Ostravska a Opavska vypuklo povstání spontánně 1. května 1945 v Přerově a postupně i v dalších městech po celém území Česka. K velkým nepokojům v Praze došlo dne 5. května 1945. Letos od těchto událostí uplynulo již 78 let.
Praha | Památky

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pátek 27. 5. připomínáme 80. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Letos poprvé byl navíc 27. květen byl vyhlášen jako Den národního vzdoru. Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.
Praha | Památky

Legionáři projdou průvodem Prahou, slaví 100 let založení své obce

Nejstarší veteránská organizace v České republice – Československá obec legionářská – slaví 100 let od svého založení. Svůj manifestační sjezd plánuje velkolepě, v sobotu 4. září 2021 vyrazí průvod následovníků československých legionářů z Václavského náměstí až na vrch Vítkov, kde se uskuteční setkání válečných veteránů z druhé světové války i zahraničních misí, potomků legionářů i odbojářů s širokou veřejností. Zároveň si zájemci o historii československých legií mohou prohlédnout až do 12. září slavný Legiovlak, který se nyní zdržuje na nádraží Praha – Bubny.
Praha | Památky

Největší přehlídka Armády České republiky v novodobé historii a další akce ve vojenském stylu

V neděli 28. října se na Evropské třídě v pražských Dejvicích odehraje největší vojenská přehlídka v novodobé historii naší země. Sté výročí vzniku samostatného Československa budou provázet i další akce podobného ladění: chcete nahlédnout do podzemí dělostřeleckých tvrzí, svézt se na bojovém vozidle anebo si prohlédnout některé z vojenských muzeí?
Praha | Památky

Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie letos připomíná 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu. V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války.
Praha | Památky

Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

Vojenskému historickému ústavu se podařilo během uplynulých šesti měsíců zrekonstruovat stíhací bombardér MiG-15. Letoun, který prokoukl k nepoznání, bude vystaven v leteckém muzeu ve Kbelích. Zájemci si ho však budou moci prohlédnout až se začátkem příští sezony, která začne v sobotu 29. dubna 2017.
Praha | Památky

Na Vyšehradě se otevřely nové prohlídkové objekty

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. V červenci 2014 se zde otevírají nové objekty, které můžete navštívit s průvodcem. Jedná se o martinské kasematy a kapli Stětí sv. Jana Křtitele.
Praha | Památky

Letecké muzeum v Kbelích je jedním z největších v Evropě

Muzeum letos získalo nové prostory pro budoucí výstavy a depozitáře. Rozšířilo se tak celkem o šest tisíc metrů čtverečních. Můžete obdivovat nové přírůstky ve sbírkách, například zrekonstruovaný letoun Bohemia B5 z roku 1919, je to jediný exemplář na světě. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.
Praha | Památky

Zoo Praha obnovila protiletecký kryt 2. světové války

V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání bude v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Slavnostní přestřižení pásky proběhne v neděli 4. května v 11 hodin za účasti náměstka ministra obrany Bohuslava Dvořáka a historika plk. Eduarda Stehlíka.
Praha | Památky