Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Lákají vás mosty, lávky, vodojemy, rozhledny, železnice, přehrady a další technické památky? Z nepřeberného množství na portálu Kudy z Nudy si vybere opravdu každý. Tatínky jistě nadchne letecké muzeum v Kunovicích, děti potěší dobrodružná projížďka parním vlakem na některé z mnoha tratí v celém Česku a maminky si mohou odpočinout u zpívající fontány v Mariánských Lázních. A pro ty nejodvážnější tu máme technické památky jako protiatomové kryty, nacistické podzemí nebo bývalé celnice, které vám zaručeně zvednou hladinu adrenalinu v krvi.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Znáte pražské industriální památky?

Poznejte technické památky hlavního města. Ačkoli by to jejich tvůrci nejspíše neřekli, staré tovární haly, strojírny a další industriální stavby z dob průmyslové revoluce se v současnosti stávají vyhledávanými a obdivovanými objekty. V některých se stále pracuje, další získaly nový život přeměnou na muzea, originální zábavní atrakce či galerie. Industriální památky lákají nejen turisty a obdivovatele techniky, ale i filmaře. Interiéry bubenečské čistírny důvěrně zná třeba Tom Cruise nebo Jack Nicholson. Pojďte společně s Kudy z nudy objevit pražské skvosty industriálních památek!
Praha | Památky

Praha a její mosty: poznejte nejkrásnější mosty české metropole

Praha není jen město stovky věží, ale také mnoha mostů. V hlavním městě republiky je přes 250 mostů, můstků či lávek. Jen přes přes Vltavu nebo její část vede 27 mostů a lávek devět z nich však nespojuje oba říční břehy, ale slouží jako lávky nebo mostky na některé z pražských ostrovů (třeba most na Císařskou louku, Dětský nebo Slovanský ostrov, mostky přes Čertovku či nově vybudovaná Trojská lávka). Nejkratším mostem v Praze přes Vltavu je se 169 metry Čechův most, nejdelším s 1110 metry Negrelliho viadukt. Každý z těchto jedinečných objektů má svůj specifický příběh, pozoruhodnou historii a osobitý genius loci. Pojďte se s Kudy z nudy vydat k něm nejkrásnějším z nich!
Praha | Památky

Potrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let

Mnohý Pražan netuší, že se pod povrchem chodníků skrývá klenot, který nám ostatní metropole mohou jen závidět. Je jím potrubní pošta, která v roce 2024 slaví již 125. výročí svého veřejného provozu. V Praze jde zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Výrobci lanovek, někteří politici i odborníci na dopravu mají jasno: lanové dráhy jsou budoucností hromadné dopravy pro města 21. století. Vychutnejte si už teď zajímavé výhledy, eleganci, pohodlí i lehkost, s níž stoupají do výšek a dokonale se tak vyhýbají dopravním zácpám.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka

Lanovka na pražský Petřín je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí České republiky, každý rok sveze více než milion cestujících a v roce 2024 ji čeká velká proměna. Svezte se s ní dřív, než začne rekonstrukce: má začít na jaře a lanovka se znovu rozjede až v roce 2025. S Kudy z nudy rozhodně budeme u toho!
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: 300 let od prvního stálého osvětlení Prahy

Pojďte se s Kudy z nudy projít noční Prahou a podívat se do uliček Starého Města, Malé Strany, Nového Města a Hradčan. Zvláštní šmrnc a romantiku jim dodávají historické lampy. Věřte nebo ne, naše hlavní město takhle září už 300 let. První stálé osvětlení totiž Prahu rozzářilo už 28. června 1723.
Praha | Památky

7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

Letiště Praha, Letiště Václava Havla anebo zkrátka Ruzyně: to je největší a nejvýznamnější mezinárodní letiště v České republice. Kdy vzniklo, kdy tu přistálo první letadlo, jak se od té doby změnilo a kolik cestujících ročně odbaví? A jaké novinky pro vás chystá? Kudy z nudy vyrazilo pátrat přímo na místo činu: na pláň severozápadně od vesničky Ruzyně, které se kdysi říkalo Dlouhá míle.
Praha | Památky

Opravený Letenský kolotoč se opět roztočí

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce, zcela dokončit všechny opravy na nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě se podařilo až nyní, a vzácná památka se poprvé roztočí v pondělí 11. července 2022.
Praha | Památky

Jízdenku v pražské historické tramvaji můžete zaplatit kryptoměnou

Za vyhlídkovou jízdu v jedné z nejstarších tramvají mohou cestující od letošníhé léta platit přes jeden z nejmodernějších mobilních terminálů. Linka historické tramvaje s číslem 42, kterou provozuje městská organizace Prague City Tourism, vozí turisty po oblíbených pražských památkách. A právě ve více než stoletém dopravním prostředku se spojuje historie s moderními technologiemi – jízdenku lze uhradit přes aplikaci na přijímání platebních karet mobilem a platit se dá dokonce i v kryptoměnách.
Praha | Památky

20 tipů na vodárenské věže a vodojemy

Vodárenské věže překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich dnešních 20 tipů, která věž vám přijde nejzajímavější?
Praha | Památky