Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Hradby a věže tyčící se na zalesněných kopcích, historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také lásky a romantiky. To vše a mnohem víc nabízí hrady a zříceniny. Vyslechněte si barvité pověsti, navštivte středověká tržiště a historické jarmarky, užijte si nádherné výhledy do okolí nebo třeba prohlídky v dobových kostýmech. Hrady a zříceniny jsou krásným okénkem do minulosti a ukazují nám život našich předků, jejich každodenní činnosti a tradiční způsob obživy. Některé areály jsou volně přístupné po celý rok. Probuďte v sobě fantazii a vyrazte po stopách statečních rytířů, krásných princezen a bezhlavých draků. Z naší nejkomplexnější nabídky si vybere opravdu každý.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Karel IV., rytíř i zbožný sběratel ostatků, se narodil před 707 lety

Karel IV. Lucemburský patří bezesporu k nejdůležitějším osobnostem české i evropské historie. Jedenáctý český král a římský císař se narodil 14. května 1316 v Praze. Nejstarší syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny byl pokřtěn jménem Václav. To až jeho kmotr, francouzský král Karel, dal českému králi při biřmování nové jméno, které pak Karel IV. používal po celý život.
Praha | Památky

Pražský hrad zahájí 1. dubna letní sezónu

Na Pražském hradě bude v pátek 1. dubna 2022 zahájena letní turistická sezóna. Kromě návštěvnických objektů zpřístupní veřejnosti po zimní přestávce také Královskou zahradu, Horní Jelení příkop a Jižní zahrady. Připravena je také panelová výstava věnovaná 150. výročí narození slovinského architekta Josipa Plečnika.
Praha | Památky

Pražský hrad po půl roce otevřel své brány

Pražský hrad je po více než půl roce opět od pondělí 3. května 2021 možno navštívit. Otevře se celý areál včetně návštěvnických objektů a výstav. Prohlídkový okruh zahrnuje katedrálu svatého Víta, Starý královský palác, baziliku svatého Jiřího a Zlatou uličku s věží Daliborkou. Vstup bude možný denně od šesti do 22 hodin, zahrady jsou již od dubna přístupné od 10 do 18 hodin. Návštěvníkům bude také k dispozici informační centrum a prodejna vstupenek.
Praha | Památky

Na Pražském hradě se letos otevře Dům sokolníka

I na Pražském hradě jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je nenápadný sokolnický domek v původní zástavbě jízdárenského dvora. Žil v něm sokolník, hlídač příkopu i kaprál místní vojenské posádky. V současnosti je dům neobydlený, ale to se brzy změní. V minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci restaurátorů a v sezóně 2019 se tam otevře expozice věnovaná sokolnictví.
Praha | Památky

100 let Československa: Pražský hrad nabídne korunovační klenoty a další akce

Sto let od založení samostatného Československa letos připomenou stovky festivalů, výstav a dalších programů. Do oslav se zapojuje i Pražský hrad, tradiční sídlo našich panovníků. Jejich hlavy kdysi zdobily vladařské koruny – a právě výstavou korunovačních klenotů a letošní série oslav začíná.
Praha | Památky

Inaugurace prezidenta republiky Miloše Zemana omezí provoz Pražského hradu

Zvolený prezident Miloš Zeman složí v pátek dne 8. března 2013 v 10.00 hodin na společné schůzi obou komor Parlamentu ČR ve Vladislavském sále Pražského hradu slib prezidenta republiky. Z důvodu konání aktu složení slavnostního slibu zvoleného prezidenta Miloše Zemana bude ve dnech 4. až 9. března 2013 (včetně) uzavřen Starý královský palác s expozicí Příběh Pražského hradu. V den konání aktu, 8. března 2013, budou všechny objekty otevřeny až od 12.00 hodin.
Praha | Památky

V katedrále sv. Víta zazní příští rok Verdiho Requiem

Dvořákova Praha zahajuje 6. prosince prodej vstupenek na jeden z koncertů roku 2013, na kterém zazní v katedrále sv. Víta Verdiho Requiem. Requiem uváděné u příležitosti celosvětových oslav 200. výročí narození Giuseppe Verdiho bude zároveň věnováno památce vynikajícího českého houslisty Josefa Suka.
Praha | Památky

Zlatá ulička v novém

Pět století historie ožívá v nové stálé expozici zřízené v nově zrekonstruované Zlaté uličce. V expozici je například zrekonstruován skromný příbytek střelce z družiny císaře Rudolfa II., středověká krčma, zlatnická dílna, pracovna známé pražské věštkyně Madame de Thébes či alchymistická dílna. Jako expozice je zařízeno devět ze 16 drobných barevných domků, které se ve Zlaté uličce nacházejí. Pracovnu alchymisty návštěvníci naleznou v Bílé věži na začátku Uličky. Zlatá ulička je – stejně jako v minulosti zařazena do obou prohlídkových okruhů Pražského hradu. Nejnižší rodinné vstupné činí 500 korun (pro dva dospělé a až pět dětí). V ceně vstupenky je kromě Zlaté uličky také vstup do nejcennějších částí Hradu – katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, Baziliky sv. Jiří či Rožmberského paláce. Vstupenka platí dva dny.
Praha | Památky