Úvod > Aktuality > Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech
Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech
"> "> "> "> "> ">
Památky

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

  • Vydáno10. srpna 2022
Kostel svaté Ludmily v Praze na Vinohradech získal od papeže Františka titul menší baziliky. Po devatenácti letech tak v hlavním městě přibyl pátý kostel, který se může nazývat "Basilica minor". V Česku je celkem šestnáct takovýchto chrámů. Jde o čestný titul chrámu, který udílí přímo papež významným kostelům. Na světě má tento titul 1861 kostelů.
kostel ludmilaKostel svaté Ludmily na Vinohradech obdržel 9. srpna 2022, rozhodnutím papeže Františka, titul bazilica minor. Jedná se o jeden z největších chrámů na světě zasvěcených této světici. Návrh na povýšení kostela na baziliku vzešel z farnosti u svaté Ludmily v Praze, která pořádala oslavy a připomínky loňského výročí 1100 let od úmrtí svaté Ludmily, nejstarší české patronky.

Farnost podala, v touze pozvednout chrám svaté Ludmily, žádost na Českou biskupskou konferenci, zda by i jejich kostel nedosahoval kritérií pro baziliku minor. Ve svém přání uspěla a mohla vypracovat žádost, která byla zaslána přímo do Vatikánu. I tam se setkal návrh s úspěchem, když papež přání pražské farnosti vyhověl. Na písemnou formu papežova rozhodnutí farnost ještě čeká. Ke slavnostní promulgaci, tedy k veřejnému vyhlášení nového titulu, dojde pravděpodobně na svátek sv. Ludmily 16. září 2022.
 

Co je titul Basilica minor a jaké kostely ho mají?

/kam-pojedete/kraj-vysocina/koruna-vysociny/zdar-nad-sazavouTitul Basilica minor, tedy titul "menší baziliky" je čestným uznáním, které uděluje papežská stolice od 18. století významným poutním místům. Propůjčení titulu má posílit vazby jednotlivých kostelů s římským papežem a vyzdvihnout jejich význam pro okolí. V církevním slova smyslu jde o přivtělení k apoštolskému stolci. Pro všechny návštěvníky, poutníky, věřící, kteří do baziliky přicházejí, z toho také vyplývají milosti.

Kostel svaté Ludmily se stal šestnáctou bazilikou v České republice. První titul byl udělen papežen Piem X. roku 1905 poutnímu místu Svatá Hora u Příbrami, posledním oceněným kostelem se v Česku stal kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou, který na baziliku povýšil papež Benedikt XVI. v roce 2009.
Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Chrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela, který je sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.