Úvod > Aktuality > Kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka
Letní sporty

Kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

  • Vydáno22. dubna 2023
Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.

Městské bingo

detail sochaSpočívá v hledání detailů podle obrázků, které každému předem připravíme (stačí cca 3 – 5 obrázků pro každého, buď mohou mít všichni obrázky stejné nebo každý jiné). Hra vyžaduje pouze malou přípravu před odjezdem – z prospektů nebo pohlednic pro každého vystříháme obrázky, po příjezdu do města je rozdáme a při procházce se každý snaží detail z obrázku najít. Můžeme ocenit nalezení každého detailu, hlavní výhru získá ten, kdo jako první najde vše (mají-li všichni obrázky stejné, vyhrává ten, kdo jich nalezl nejvíce).

detail sochy prahaVhodné detaily jsou – části soch, domovní znamení, zajímavě zdobené okno, portál apod.). Při výběru správných obrázků projde rodina nejzajímavější místa navštíveného města a dobře se při tom pobaví. Hra je vhodná i pro menší děti, ty mají překvapivý smysl pro detaily a hru často vyhrávají. Variantou hry je hledání místa podle historické fotografie z rodinného alba (např. z mládí rodičů). Po nalezení místa můžeme pořídit aktuální fotografii pro hry dalších potomků. Pro tuto hru se bude výborně hodit návštěva starobylých měst a čtvrtí, jako je Staré a Nové Město v Praze, historické centrum Brna, Olomouce, Kutná Hora, Kroměříž, Telč, Český Krumlov, Litomyšl, Mikulovareál na Kuksu nebo třeba Nové Město nad Metují...
 

Hry nejen pro dlouhou chvíli v autě...

auto na cestěPři delších cestách je možné zabavit spolujezdce různými způsoby, například pro děti sedící na zadních sedačkách je možné vyrobit (i zakoupit) kapsář, který je připevněný na opěradle předního sedadla. Před cestou můžeme do kapsáře schovat drobné hračky, které děti postupně nacházejí a na chvíli se s nimi při cestě zabaví (hlavolamy, drobné skládačky apod.).Starší děti mohou sledovat cestu v autoatlasu a zkoušet navigovat řidiče.

Další hra je pozorovací – děti pozorují okolí a hledají zadanou věc, kdo ji objeví první, získává body. Úkoly volíme podle situace a stáří dětí. Je dobré střídat předměty objevující se často s těmi, na které je třeba čekat delší dobu. Hru lze hrát také bez bodování, např. jako řetězovou reakci – kdo najde určenou věc, zadává další úkol. Hru je možné hrát i při procházkách a v přírodě hledat např. určité druhy stromů, květin, hub apod. Schválně tak zkuste zabavit děti na výletě do hor, jako je Šumava, Krkonoše, Jeseníky, Beskydy, Orlické hory nebo Krušné hory. Zábava by to také mohla být ve skalních městech, kde se dají hledat zajímavé tvary skal – například v Prachovských skalách, Hruboskalském městu, Toulcových maštalích, Adršpachu, Jetřichovických stěnách, Broumovských stěnách, Besedických skalách anebo třeba v Tiských stěnách.
 

Kudy dál?

rodiny hryPokud máme dost času a nezáleží nám na tom, která zákoutí navštíveného města prozkoumáme, necháme vše náhodě. V neprůhledném sáčku či krabičce máme 3 kartičky se slovy „ vpravo“, „vlevo“, „rovně“, na každé kartičce je napsané pouze jedno slovo. Na každé křižovatce některé z dětí vylosuje další směr cesty (kartičku je třeba vrátit zpět). Tato hra dobře vyzní v malebných uličkách historických měst.

Může se stát, že se zatouláte do neočekávaných míst nebo začnete chodit v bludném kruhu, hra je opravdu nenáročná, hodí se pro situace, kdy chceme strávit určitý čas procházkou bez stanoveného cíle, malé děti hrají tuto hru většinou rády. Zakončení hry můžeme pojmout jako procvičení orientačního smyslu a určit někoho, kdo musí najít cestu domů, k autu či na nádraží. Zkuste si hru zahrát třeba v pražském Novém Světě, od nádraží směrem do centra Pardubic, Karlových Varů, Hradce Králového, Českých Budějovic, Příbrami, Františkových Lázní, Nymburka, Jindřichova Hradce, Břeclavi, České Třebové nebo Zlína.
 

Neodolatelné kouzlo encyklopedie

rodina se smějeMáte-li některé rodinné výpravy zaměřené na poznávání přírody, pravděpodobně s sebou nosíte atlas rostlin, zvířat nebo nějaké přírodovědné encyklopedie, popřípadě jejich mobilní aplikace. Kromě jejich využití při určování neznámých přírodnin se dají tyto knížky perfektně využít i pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání vlak, ve frontě či dalších příležitostech. Hra spočívá v tom, že pro náhodně vybranou osobu v okolí hledáme v encyklopedii co nejpřiléhavější jméno. Čechratka černohuňatá, Drobněnka nejmenší, Destice chřapáčová, Chluponožka či Šklebivec menší mají své neodolatelné kouzlo. Aby vše nebylo pouze na úkor náhodných kolemjdoucích, mohou si nová jména hledat i rodinní příslušníci navzájem. Hra může někomu připadat mírně nevýchovná, bavíme se trochu škodolibě na úkor nic netušících spoluobčanů, nicméně se jedná o velmi podnětné rozvíjení kreativního myšlení. Hra slouží k ukrácení dlouhé chvíle, odreagování od náročnějších aktivit a spolehlivě zlepšuje náladu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Prohlídky města Bílina s průvodcem

Prohlídky města Bílina s průvodcem

Informační centrum Bílina nabízí komentované procházky po historii města.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Procházky s tajenkou v Kroměříži

Procházky s tajenkou v Kroměříži

Nevíte, kam se vypravit na procházku nebo na výlet, aby to bavilo hlavně děti? Chcete se něco nového dozvědět a zároveň podpořit dobrou věc? Zkuste zábavnou aktivitu – Procházky s tajenkou.

Historií Liberce

Historií Liberce

Projděte se historií Liberce, hlavního města textilního průmyslu v Čechách, jehož rozvoj spadá do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Poznejte památky na tuto zlatou éru města!

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Procházková trasa Sochy v Brně

Procházková trasa Sochy v Brně

V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí. Vydejte se na procházku okolo některých z nich.

Prohlídkové trasy Mikulovem

Prohlídkové trasy Mikulovem

Město Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Objevte krásy tohoto jihomoravského města i jeho okolí.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Turistický okruh Plzní

Turistický okruh Plzní

V Plzni můžeme vyrazit na procházku na nový padesátikilometrový turistický okruh. Trasa pro pěší má turistům ukázat město jinak. Vybrat si můžeme z jedné dlouhé nebo 5ti kratších tras. Přestože okruh není nijak značen, projít si ho můžete s pomocí nového informačně-mapového průvodce.

Interaktivní trasa po stopách obrany Brna před Švédy roku 1645

Interaktivní trasa po stopách obrany Brna před Švédy roku 1645

Mobilní průvodce pro samoobslužnou zábavnou procházku po stopách obrany Brna roku 1645 s úkoly formou hledání indicií a závěrečným testem a tajenkou. Navštívíte hlavní místa obrany Brna a dozvíte se o jejich historii formou textů, audia i videa, budete i trochu pátrat.

Procházka historickým centrem Chrudimi

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Město leží na dohled hradu Helfštýna v rovině Moravské brány.

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Procházka po městě Svitavy – Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové

Procházka po městě Svitavy – Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové

Zajímavou procházku po městě Svitavy slibuje trasa, kterou bychom mohli nazvat „po stopách starostů“. Začneme v parku Jana Palacha, na levé straně silnice směrem na Poličku.

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově

Procházejte se Krumlovem s mapou i bez a poznávejte jeho zákoutí a architekturu. Děti vezměte s sebou, mezi našimi tipy se najde i něco pro ně.

Další aktuality

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
Letní sporty

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

10 tipů na cyklistické výlety z celé České republiky

Sednout na kolo, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Pokud takto vypadá váš ideálně strávený volný čas, budou se přímo vám hodit naše dnešní tipy. Nechte se inspirovat na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisté. Že kolo nevlastníte nebo zůstalo doma? Nevadí. Kolo (ale i tandem nebo koloběžku) si můžete vypůjčit v některé z mnoha půjčoven. Stačí už jen sbalit dobrou mapu, oblečení do každého počasí, šlápnout do pedálů a podívat se krajině za obzor!
Letní sporty

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevte nejkrásnější turistické stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Na kole do terénu: 20 tipů na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
Letní sporty

Vyrazte na pěkný podzimní cyklovýlet

Víte že 1. říjen je Světový den cyklistiky? Využijte příjemných dnů, které slibuje předpověď počasí, k hezkému podzimnímu cyklovýletu. Projet se můžete v krásné krajině Jizerských hor, po cyklostezce Bečva nebo třeba po cyklostezce z Ostrova do Jáchymova, která vede po bývalé železniční trati. Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a šlápněte do pedálů!
Letní sporty