Úvod > Aktuality > Kdo si hraje, nezlobí
Kdo si hraje, nezlobí
"> "> "> "> ">

Kdo si hraje, nezlobí

  • Vydáno23. dubna 2020
Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění procházky městem je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.

Městské bingo

detail sochaSpočívá v hledání detailů podle obrázků, které každému předem připravíme (stačí cca 3 – 5 obrázků pro každého, buď mohou mít všichni obrázky stejné nebo každý jiné). Hra vyžaduje pouze malou přípravu před odjezdem – z prospektů nebo pohlednic pro každého vystříháme obrázky, po příjezdu do města je rozdáme a při procházce se každý snaží detail z obrázku najít. Můžeme ocenit nalezení každého detailu, hlavní výhru získá ten, kdo jako první najde vše (mají-li všichni obrázky stejné, vyhrává ten, kdo jich nalezl nejvíce).

detail sochy prahaVhodné detaily jsou – části soch, domovní znamení, zajímavě zdobené okno, portál apod.). Při výběru správných obrázků projde rodina nejzajímavější místa navštíveného města a dobře se při tom pobaví. Hra je vhodná i pro menší děti, ty mají překvapivý smysl pro detaily a hru často vyhrávají. Variantou hry je hledání místa podle historické fotografie z rodinného alba (např. z mládí rodičů). Po nalezení místa můžeme pořídit aktuální fotografii pro hry dalších potomků.
 

Hry nejen pro dlouhou chvíli v autě...

auto na cestěPři delších cestách je možné zabavit děti různými způsoby, například pro děti sedící na zadních sedačkách je možné vyrobit (i zakoupit) kapsář, který je připevněný na opěradle předního sedadla. Před cestou můžeme do kapsáře schovat drobné hračky, které děti postupně nacházejí a na chvíli se s nimi při cestě zabaví (hlavolamy, drobné skládačky apod.);

Další hra je pozorovací – děti pozorují okolí a hledají zadanou věc, kdo ji objeví první, získává body. Úkoly volíme podle situace a stáří dětí. Je dobré střídat předměty objevující se často s těmi, na které je třeba čekat delší dobu. Hru lze hrát také bez bodování, např. jako řetězovou reakci – kdo najde určenou věc, zadává další úkol. Hru je možné hrát i při procházkách a v přírodě hledat např. určité druhy stromů, květin, hub apod.

Starší děti mohou sledovat cestu v autoatlasu a zkoušet navigovat řidiče.
 

Kudy dál?

rodiny hryPokud máme dost času a nezáleží nám na tom, která zákoutí navštíveného města prozkoumáme, necháme vše náhodě. V neprůhledném sáčku či krabičce máme 3 kartičky se slovy „ vpravo“, „vlevo“, „rovně“, na každé kartičce je napsané pouze jedno slovo. Na každé křižovatce některé z dětí vylosuje další směr cesty. (Kartičku je třeba vrátit zpět).

Tato hra dobře vyzní v malebných uličkách historických měst. Může se stát, že se zatouláte do neočekávaných míst nebo začnete chodit v bludném kruhu, hra je opravdu nenáročná, hodí se pro situace, kdy chceme strávit určitý čas procházkou bez stanoveného cíle, malé děti hrají tuto hru většinou rády. Zakončení hry můžeme pojmout jako procvičení orientačního smyslu a určit někoho, kdo musí najít cestu domů, k autu či na nádraží.
 

Neodolatelné kouzlo encyklopedie

rodina se smějeMáte-li některé rodinné výpravy zaměřené na poznávání přírody, pravděpodobně s sebou nosíte atlas rostlin, zvířat nebo nějaké přírodovědné encyklopedie. Kromě jejich využití při určování neznámých přírodnin se dají tyto knížky perfektně využít i pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání vlak, ve frontě či dalších příležitostech.

Hra spočívá v tom, že pro náhodně vybranou osobu v okolí hledáme v encyklopedii co nejpřiléhavější jméno. Čechratka černohuňatá, Drobněnka nejmenší, Destice chřapáčová, Chluponožka či Šklebivec menší mají své neodolatelné kouzlo. Aby vše nebylo pouze na úkor náhodných kolemjdoucích, mohou si nová jména hledat i rodinní příslušníci navzájem. Hra může někomu připadat mírně nevýchovná, bavíme se trochu škodolibě na úkor nic netušících spoluobčanů, nicméně se jedná o velmi podnětné rozvíjení kreativního myšlení. Hra slouží k ukrácení dlouhé chvíle, odreagování od náročnějších aktivit a spolehlivě zlepšuje náladu.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Turistický okruh Plzní

Turistický okruh Plzní

V Plzni můžeme vyrazit na procházku na nový padesátikilometrový turistický okruh. Trasa pro pěší má turistům ukázat město jinak. Vybrat si můžeme z jedné dlouhé nebo 5ti kratších tras. Přestože okruh není nijak značen, projít si ho můžete s pomocí nového informačně-mapového průvodce.

Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava se pyšní názornou pomůckou – modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Prvky modelu jsou "rozsety" po městě a jeho blízkém okolí, a to přesně tak, jako v reálu na obloze.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.

Geocaching na Šumavě

Geocaching na Šumavě

Od listopadu 2009 se můžete v oblasti Národního parku Šumava připojit k těm, kteří si oblíbili hru Geocaching. Hry s názvem Lýkožrout smrkový 2009 se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava.

Vědecká stezka v Brně

Vědecká stezka v Brně

Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci jakéhokoli věku na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. Expozice je volně přístupná, zdarma jsou k ní připraveny i nejrůznější doplňky.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Paměť loutky: příběh města Plzně – geocachingový průvodce městem

Paměť loutky: příběh města Plzně – geocachingový průvodce městem

Dobrodružné geocachingové putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek v Plzni ve spolupráci s plzeňskou geokomunitou.

Věnným městem s hradeckým questem

Věnným městem s hradeckým questem

Poznejte královské věnné město a seznamte se s jeho historií tak trochu jinak. Projděte si Hradec Králové zábavně, netradičně a za odměnu.