Úvod > Co chcete dělat? > Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru
Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.
Městský obvod Ostrava-Poruba je znám svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let, tzv. sorelou, která je inspirována vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu. V květnu roku 1951 rozhodla tehdejší vláda o výstavbě nových obytných čtvrtí na Ostravsku. Jedna z vytipovaných lokalit se nacházela i v katastru obce Poruba.

Nové město mělo vzniknout podle oslnivého plánu, který nezapřel inspiraci sovětskými vzory a renesančními ideály. Projekt, na němž pracovalo zhruba 400 architektů a projektantů, počítal s tím, že Nová Ostrava pojme až 150 000 obyvatel. Některé vize architektů tak zůstaly pouze “na papíře”, třeba vodní kanál, který měl v šířce 40 kilometrů zrcadlit odraz Nové Ostravy na hladině, či 150 metrů vysoká dominanta Krajského národního výboru. Jiné stavby se podařilo realizovat, například vstupní bránu známou jako Oblouk či soubor obytných domů zvaný Věžičky. Velkorysý záměr nakonec nebyl zcela dokončen, a tak sorela tvoří jen část dnešní Poruby. 

Sorela se podepsala jak na architektuře jednotlivých domů, které slouží především bydlení, tak na urbanismu. Symetricky řazené několikapodlažní budovy se shlukují v celky, které obepínají hlučné dopravní tepny. Uvnitř bloků je ruch o poznání menší, ulice jsou často jednosměrné, s oddechovými zónami, parčíky a dvory. Porubě dominuje neobyčejně široká Hlavní třída.

Zvnějšku mají domy ovšem řadu klasicistních prvků, můžete tam spatřit sloupy, pilastry, římsy a oblouky. A protože inspirací byla i renesanční architektura, zdobí domy i sgrafita, plastiky a reliéfy. Zvlášť výrazně a efektně působí část domů U oblouku navazující na takzvané Nábřeží anebo u Hlavní třídy domy zvané Věžičky. Sorela je chráněnou památkovou zónou nejen Ostravy-Poruby, kde patří k u nás vůbec nejvýznamnějším, ale také například nedalekého Havířova.


Kde se vzal pojem SORELA?

Pojem sorela vznikl složením počátečních slabik slov socialistický realismus a první slabiky příjmení architekta Zdeňka Lakomého. Ve filmech tak může být Poruba kulisami například některého z ruských měst, jak se ostatně už stalo ve filmu Babylon A.D., kde si právě porubská Hlavní třída zahrála v několika akčních scénách.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárna Starbucks v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Cokafe Dolní Vítkovice

Cokafe Dolní Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj