ÚvodCo chcete dělat?PamátkyOpevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města
Památky

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.
Tři olomoucká návrší a jejich okolí při soutoku řek Moravy a Bystřice, bohatě protkané drobnými říčkami a potoky, po staletí lákalo lidi k osídlení a také s tím souvisejícím opevňováním těchto míst. Olomouc, kdysi hlavní město Moravy, plnila již ve středověku důležitou funkci opevněného centra Moravy. Středověké opevnění někdejšího královského města se do současné doby zachovalo pouze ve fragmentech.

Poslední rozsáhlé fortifikační práce, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj města až do dnešních časů, jenž poznamenaly jeho hospodářské, společenské a politické postavení, byla stavba bastionové pevnosti v letech 1742 až 1756. Důvodem realizace tohoto rozsáhlého vojensko-inženýrského projektu byla ztráta Slezska v první fázi války o habsburské dědictví. Po vybudování barokní pevnosti, jejíž stavba byla završena vystavěním tzv. tereziánských hradeb se Olomouc mohla počítat k jedné z největších a nejdokonalejších bastionových pevností nejen v českých zemích, ale i na celém území habsburské monarchie. Ale ani vybudováním barokního opevnění pevnostní dějiny města neskončily, neboť v polovině 19. století bylo bastionové opevnění městského jádra doplněno věncem předsunutých tvrzí – fortů (např. fort Křelov), které vzdálily hlavní obrannou linii dále do předpolí. Během 19. století bylo vystavěno mnoho fortů (např. fort Radíkov) a Olomouc se tak stala na našem území ojedinělým příkladem realizace fortového způsobu opevňování. Protože však ohraničení města hradbami bránilo jeho dalšímu rozvoji, byla v závěru 19. století pevnostní funkce města ukončena.

Pevnost Olomouc tvořilo na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka „Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti“, která je přístupná pěším turistům i cyklistům.
 

Přístupné objekty:

Korunní pevnůstka

Korunní pevnůstka je památkově chráněný areál s historickou expozicí, která přibližuje historii Olomouce jako pevnosti. Je jedním z mála dochovaných pevnostních objektů, který byl součástí původního bastionového opevnění Olomouce. Tvoří ji několik pevnostních objektů vybudovaných v průběhu 18. a 19.století – prachárna, strážnice, velký a malý dělostřelecký sklad.
 

fort II. Radíkov

Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort, který měl 26 děl na valu a 10 děl v kaponierách v suchém příkopu na obranu vlastního fortu. K festu patřila i vojenská nemocnice vybudovaná v Radíkově na konci dnešní ulice Zedníkovy. Dále k festu patřily 2 vojenské studny vybudované v Samotíškách v roce 1875 – jsou dodnes funkční. V poli mezi Samotíškami a Chválkovicemi byla postavena pro fest mírová prachárna se strážním domkem u silnice.
 

fort XVII Křelov

Fort Křelov XVII. je polygonální permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Pevnůstka nabízí komentované prohlídky, které odkryjí tajemství masivních zemních valů a před stovkami let budovaných kasemat.
 

fort XV Neředín

Na tomto fortu se dodnes bojuje. Může přijít kdokoli a někoho si odstřelit nebo být sám odstřelen barevnou kuličkou. Je to nejbarevnější fort z celé pevnosti. Jedná se totiž o místo na paintball společnosti Paintball Game Olomouc.
 

fort Tabulový vrch

Fort je v majetku Fakultní nemocnice a slouží především jako archív. Stavba je významná svým rozlehlým systémem podzemních chodeb, a to naslouchacích a minérských. Jde o desítky až stovky metrů chodeb. Zasahovaly hluboko do předpolí samotné pevnůstky. V těch naslouchacích byli ukryti vojáci. Ti kontrolovali, zda se nepřítel nesnaží do pevnosti prokopat. Jakmile něco takového zaregistrovali, nanosili právě do minerských chodeb střelný prach a výbuchem útočníky v podzemí doslova pohřbili. Fort bývá otevřen příležitostně, například při Dnech evropského dědictví.
 

fort V Hamerský mlýn

Fort má odstraněnou celou stavební část a z větší části jsou zničeny i terenní úpravy, zejména valu. Přesto stojí za to místo navštívit, protože nesmírným úsilím soukromého majitele vzniklo krásné arboretum. Otevřeno je zde od března do října od pondělí až pátku 9 – 17 hod a v sobotu 9 – 13 hod. Fort najdete na ulici Hamerská 129/60.
 

fort XIII Nová Ulice 

Lagerfort XIII z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Za normálního stavu zde sloužilo 90 vojáků, v době cvičení a manévrů pak kolem 230. Po zrušení pevnostního statutu města Olomouce v roce 1886 již fort sloužil jako skladiště různého materiálu včetně zbraní a krátký čas v době první Československé republiky dokonce jako plemenná stanice vepřů. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend. Návštěvník zde mimo samotný fort uvidí i těžké kusy soudobé vojenské techniky a obří model Císařsko-královské olomoucké pevnosti. Fort prochází náročnou a zdlouhavou rekonstrukcí, zpřístupněn je v letní turistické sezóně, vždy o víkendu. Nachází se podél "staré" cesty na Prostějov, navazuje na ulici I. P. Pavlova. Bývá zde otevřeno v sobotu a neděli, komentované prohlídky celého objektu, vždy každou sudou hodinu: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin. Prohlídky mimo tuto dobu lze domluvit na čísle 603 217 611.

Aktuality

Jahodárny Dostálovi – samosběr jahod na Moravě

Jahodárny Dostálovi v Brně, Prostějově a Olomouci nabízí organizované samosběry jahod, což pro zákazníka znamená, že je mu přidělen vlastní řádek. Plody je možné zakoupit i natrhané a to jak na jahodárnách, tak na prodejních místech.
Olomouc, Olomoucký kraj

Zábavná hodinka na Regionálním informačním centru Olomouc

Co s dětmi o víkendu? Stavte se za námi do Smetanových sadů v Olomouc!
Olomouc, Olomoucký kraj

Zábavná hodinka na Regionálním informačním centru Olomouc

Co s dětmi o víkendu? Stavte se za námi do Smetanových sadů v Olomouc!
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc 2024

Chovatelská burza pro širokou veřejnost. Aquatera Olomouc je prodejní burza pořádána na výstavišti Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svět kamenů na Výstavišti Flora Olomouc

Prodejní veletrh kamenů, minerálů a výrobků z nich.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svět kosmetiky

První prodejní veletrh kosmetických výrobků a služeb na Moravě.
Olomouc, Olomoucký kraj

Litr 2024 – knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

Od pátku 20. do neděle 22. září 2024 proběhne na výstavišti Flora Olomouc další ročník knižního veletrhu LITR.
Olomouc, Olomoucký kraj

Mizuno Neon Run Olomouc

11.10.2024, Výstaviště Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aktivity Park v Aquaparku Olomouc

Aktivity park je lanový park umístěný v části letního areálu Aquaparku se vstupem z parkoviště. Obsahuje 3D bludiště a vzduchové trampolíny 14x10 m a 6x6m, je možné je v létě využít samostatně, nebo je spojit s koupáním v aquaparku. Součástí parku je také kiosek s občerstvením a WC.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kurzy plavání v Aquaparku Olomouc

Chcete své dítě naučit plavat a nevíte jak na to? Přijďte k nám! Nabízíme kurzy plavání pro děti ve věku 3-6 let s mottem Voda je náš kamarád.
Olomouc, Olomoucký kraj

Fort Tabulový vrch

Fort je v majetku Fakultní nemocnice a slouží jako archív. Jedná se o monumentální stavbu zcela zapuštěnou do kopce. Fort bývá otevřen příležitostně, například při Dnech evropského dědictví.
Olomouc, Olomoucký kraj

Tandemový seskok v Olomouci nebo v Kunovicích

Tandemový seskok je ideální příležitost pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet pocit volného pádu. Vyskočíte ve čtyřech kilometrech z letícího letadla a budete padat asi 45 – 50 s rychlostí přes 200 km k zemi. Tyto seskoky lze absolvovat od jara do podzimu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aplikační centrum Baulo – zdravý životní styl v Olomouci

Aplikační centrum Baluo při olomoucké FTK v Neředíně není žádné obyčejné sportovní centrum s halou a bazénem. Naopak jde o unikátní vědeckotechnický park zaměřený na podporu zdravého životního stylu, prevenci civilizačních onemocnění a na optimalizaci pohybové aktivity.
Olomouc, Olomoucký kraj

Památník starých Římanů v Olomouci – Neředíně

Novodobý milník, upomínající na tradiční římský způsob označování významných cest, stojí jen kousek od místa, kde si ve druhém století vybudovali římští legionáři opevněný tábor. Naleznete jej na parkovišti u krematoria v olomoucké čtvrti Neředín.
Olomouc, Olomoucký kraj

Židovský hřbitov v Olomouci

Židovský hřbitov v Olomouci je součástí Ústředního hřbitova. Navštívit jej tedy můžete kdykoli v otevírací době hřbitova.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Ollies v Olomouci a Ostravě

Přijďte ochutnat dorty a zákusky domácí výroby a zároveň posedět v cukrárnách Ollies s příjemnou atmosférou v útulném a nekuřácké prostředí. Připraveny jsou pro vás nejen kvalitní výrobky, ale i výborná káva, domácí limonády a teplé nápoje vlastní přípravy.
Olomouc, Olomoucký kraj

Grill Pub Pod Lipami

Zdeněk Svoboda odmalička rád vařil. Bylo mu pouhých 23 let, když přišla příležitost otevřít si svoji hospodu. Nicméně neváhal a s manželkou Hankou do toho šli.
Olomouc, Olomoucký kraj

Comfort Hotel Olomouc Centre

Moderní tříhvězdičkový hotel je součástí úspěšného mezinárodního řetězce CPI a nachází se pouhých sedm minut pěší chůze od historického centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování ve Sladovna Apartments

Sladovna Apartments nabízí ubytování ve 20ti nových a moderních apartmánech velikosti 1+kk a 2+kk, které jsou plně vybavené vším potřebným. Jedná se o samoobslužný koncept ubytování bez recepce, check-in i platba probíhají on-line, vstup do apartmánu je na kód.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Central Park Flora v Olomouci

Hotel je umístěný v klidné části města v těsném sousedství městskýcn parků, 10 minut pěší chůze od historického centra města Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Flora v Olomouci

Pouhých 7 minut chůze do historického centra města a výborná dostupnost autem i městskou hromadnou dopravou jsou důvody, proč je desítky let hotel Flora tradičně nejvyhledávanějším hotelem v Olomouci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ryzí pramen u Zlaté koule

K výbornému pivu se hodí skvělé jídlo a to právě u nás naleznete. Kuchyně v sobě propojuje tradiční českou kuchyni s důrazem na regionální suroviny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Lafayette Olomouc

Nechte se zlákat na romantický víkend nekonečných možností. Do nejstaršího historického města na celé Moravě – Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj