Úvod > Aktuality > Kam zdarma do muzea
Kam zdarma do muzea
"> "> "> ">
Kultura

Kam zdarma do muzea

  • Vydáno4. března 2020
V předjaří, kdy je počasí vrtkavé, nastává ideální čas na návštěvu muzea, galerie i dalších památek. A každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu. Proto vám v dnešních tipech poradíme, kam zajít do muzea a nezaplatit přitom vůbec nic (anebo pouze symbolické vstupné). Nabídky přináší nejen Praha, ale i Brno, Liberec nebo Olomouc. Ze široké nabídky si určitě vybere každý.

Kdy a kam se vydat zdarma v Praze?

Valdštejnský palácHistorické prostory Valdštejnského paláce, sídla Senátu České republiky, jsou pro zájemce zdarma přístupné od dubna do října každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. Od listopadu do března je pro veřejnost otevřeno jen první víkend v měsíci, v čase od 10 do 16 hodin.

Nahlédnout můžete také do Kolovratského paláce. Zde uvidíte Růžový a Zelený salonek. Nejen do Senátu, ale i do Poslanecké sněmovny, se můžete podívat během státních svátků 8. května a 28. října 2020, kdy se tu koná tradiční Den otevřených dveří.

Letecké muzeum KbelyNárodní galerii mohou zájemci zdarma obdivovat v letošním roce v neděli 29.3.2020 (pouze Veletržní palác), v neděli 17. května v rámci Den muzeí a galerií a 13. června při Muzejní noci. Tradičně bude zdarma otevřeno také 28. října a 17. listopadu.

Celoroční vstup zdarma bez objednávek předem nabízelo i Armádní muzeum na Žižkově, ovšem nyní prochází rekonstrukcí a veřejnosti je uzavřeno. Otevře se během sezóny 2020. Letecké muzeum v Praze-Kbelích (od 2. května do 31. října.) nebo Muzeum Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné.

ntmVelice zajímavou expozici nabízí i ČNB s názvem "Lidé a peníze". Vstup je volný po celý rok, avšak vzhledem k mimořádnému zájmu o expozici doporučujeme rezervovat místa předem.

Národní technické muzeum potěší návštěvníky výhodným vstupným za 50 korun ve významné dny. Tím nejbližším je Den učitelů 28. března a pak dále Mezinárodní den muzeí a galerií 18. května, Výročí založení Národního technického muzea v roce 1908 připadající na 5. července, Výročí prvního otevření expozic na Den české státnosti 28. září, Vznik Československé republiky 28. říjnaDen boje za svobodu a demokracii 17. listopadu a výročí úmrtí Václava Havla 18. prosince 2019.

zoo prahaKrásnou procházku nabízejí také Zahrady Černínského paláce, které budou letos otevřeny od 6. června do 28. října. Po celý rok je otevřená i Botanická zahrada UK na Karlově. Každé pondělí mají děti, studenti a důchodci zvýhodněné vstupné do Zoo Praha za 50 Kč, ZTP s doprovodem za symbolickou korunu.
 

Vstupy zdarma nabízejí i další města

slezské muzeum opavaBěhem roku si můžete zdarma prohlédnout všechny stálé expozice Moravské galerie v Brně, čili Místodržitelský palác, Uměleckoprůmyslové muzeum a Pražákův palác.

Do Oblastní galerie v Liberci se zdarma podíváte každý čtvrtek. Také Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích nabízí volný vstup do všech svých expozic, a to každou první středu v měsíci. V nedaleké Roudnici nad Labem je každou první neděli a každý druhý čtvrtek v měsíci vstup volný do Galerie moderního umění. Také Galerie moderního umění v Hradci Králové každý den po 17. hodině vstup zdarma pro všechny návštěvníky

UměníKaždou neděli se zdarma podíváte do Galerie výtvarného umění v Ostravě. A co třeba Muzeum umění v Olomouci? Zdarma si lze výstavy a stálé expozice prohlédnout každou neděli a každou první středu v měsíci. Také Slezské zemské muzeum v Opavě nabízí tradičně bezplatný vstup každé první pondělí v měsíci.

Zdarma je v sezóně přístupné vojenské muzeum Lešany. Sezóna 2020 začíná v sobotu 30. května tematickým dnem s ukázkami a končí 26. září.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

18.12.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2022 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den vzniku republiky

28.10.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den vzniku republiky

V roce 2022 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů osm termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla pro veřejnost zpřístupněna v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším regionálním muzeím umění v České republice. Její integrální součástí je Muzeum insitního umění a Diecézní muzeum v Litoměřicích.

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov po kompletní rekonstrukci otevírá 28.10.2022. Navštívit lze další expozice – muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, expozici ve Schwarzenberském paláci, Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.