Úvod > Co chcete dělat? > Černínský palác a zahrada v Praze
Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.
Černínská zahrada se rozkládá na ploše 1,7 hektaru. Její vznik se datuje ke konci 17. století. Na vzhledu zahrady se podílelo hned několik významných architektů své doby - Francesco Caratti, Domenico Rossi i František Maxmilián Kaňka, díky němuž tam přibyl nový letohrádek. Z jižní strany ji uzavírá zahradní průčelí paláce, který od roku 1746 zdobila socha Herkula zápasícího s hydrou od pražské sochaře Ignáce Františka Platzera.

Po polovině 19. století byl Černínský palác přestavěn na kasárna. V té době zahrada zanikla a její pozemek byl používán jako hospodářský dvůr, který lemovaly stáje, kůlny a kovárna na opravy koňských postrojů a podkov, nezbytná v době kdy koně patřily k neodmyslitelné součásti armádní techniky. Do dnešní zjednodušené podoby byla zahrada rekonstruována při adaptaci Černínského paláce, která byla v letech 1929 – 1934 prováděna pod vedením architekta Pavla Janáka. Do zahrady je možné vstoupit pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Černínský palác na Loretánském náměstí v Praze je nejdelší barokní stavbou v Česku. Rozsáhlost a monumentalita této stavby z jedné strany budila obdiv a podporovala význačné postavení rodu Černínů v monarchii, kteří výstavbou tohoto paláce soupeřili s Habsburky. Vysoké finanční náklady na správu budovy však způsobily finanční pád rodu Černínů.