Úvod > Co chcete dělat? > Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.
Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu barokního lobkovického zámku s Galerií moderního umění v zámecké jízdárně – budova zámecké jízdárny pochází, stejně jako zámek, od stavitele Antonia Porty a vznikla ve druhé polovině 17. stol. Pozdější vestavby byly odstraněny v letech 1960 – 1965, kdy byl objekt adaptován pro galerijní účely. Při rekonstrukci byl proražen nový vstup, který byl osazen kamenným portálem původního Portova domu, který stál na náměstí. Portálu dominuje stavitelův znak, probodnuté srdce a tři květiny. V Galerii moderního umění najdete hodnotná díla českých tvůrců 20. století. Jedinečný je zejména soubor obrazů Antonína Slavíčka. Základem kolekce jsou díla ze sbírky místního mecenáše umění Augusta Švagrovského.

Za „rodinné stříbro“ galerie lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského. Galerie dnes pečuje o více než 3000 obrazů, kreseb, grafických listů, soch a předmětů užitého umění. Bohatství sbírkového fondu zpřístupňuje veřejnosti ve stálé expozici i prostřednictvím krátkodobých prezentací a katalogů. Rozvíjí rovněž bohatou výstavní činnost, založenou na prolínání několika dramaturgických řad, v nichž se střídají monografické a kolektivní projekty, různé výtvarné disciplíny, moderní umění se starým, klasické s experimentálním. Doplňuje je širokým spektrem doprovodných programů, rozvíjejících témata jednotlivých výstav. Odehrávají se tu koncerty, divadelní představení, literární či literárně hudební programy, přednášky, besedy i filmové večery. Dětem slouží výtvarný ateliér.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2010 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za výstavu „Hans Hesse – Pašijový cyklus z kostela Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem“.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Hotel Magnolia

Hotel Magnolia

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj