Úvod > Co chcete dělat? > Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie moderního umění v Hradci Králové
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie moderního umění v Hradci Králové od svého vzniku v roce 1953 vytváří a pravidelně také doplňuje sbírku českého moderního výtvarného umění. Sbírky galerie poskytují velmi dobrý přehled o vývoji českého moderního výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti. 

Ve sbírkách galerie se nacházejí díla umělců, jejichž tvorba je spojena s počátky českého moderního umění (Jan Preisler, Ant. Slavíček, Ant. Hudeček, Václav Radimský), Osma a Skupina výtvarných umělců (Emil Filla, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka, Josef Čapek, Václav Špála), sociálně zaměřená tvorba dvacátých let (Miloslav Holý, Karel Holan, Jan Kotík), krajináři Umělecké besedy (Vojtěch Sedláček, Václav Rabas, Vlastimil Rada), artificialismus, surrealismus a další imaginativní tendence v období mezi světovými válkami (Jindřich Štyrský, Toyen, Alois Wachsman, Josef Šíma, František Muzika), Skupina 42 (Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček, Jan Kotík, Ladislav Zívr), Skupina Ra (Václav Tikal, Josef Istler, Bohdan Lacina), informel a expresivní abstrakce (Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Robert Piesen, Jiří Balcar, Vladimír Fuka) a díla současných umělců. Ve sbírkách galerie nechybí ani díla dalších důležitých představitelů českého moderního umění, jako jsou Josef Váchal, Jan Zrzavý, František Tichý, Zdeněk Sklenář nebo Jiří Kolář.

Od roku 2020 se ve druhém patře nachází expozice Minulé století – dvacet osobností, která se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.

Expozice Posledních padesát let ve třetím patře galerie podstatnou měrou vychází z nedávné akviziční činnosti Galerie moderního umění v Hradci Králové. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.

V letech 2014–2016 proběhla rozsáhlá rekonstrukce budovy, při které byly odstraněny necitlivé zásahy z minulosti a provedeno restaurování uměleckých děl a uměleckořemeslných dekorativních prvků v interiérech. Za velmi zdařilou obnovu pozdně secesní budovy někdejšího Záložního úvěrového ústavu a zároveň první komplexní rekonstrukce v historii budovy získala i prestižní republikové ocenění Stavba roku 2017.

V přízemí jsou soustředěny služby pro návštěvníky (pokladna a informace, šatna, kavárna, galerijní prodejna, odpočinkový prostor), v prvním poschodí je přednáškový sál, studovna pro čtenáře a badatele, víceúčelová klubovna a dětský/výtvarný ateliér pro doprovodné programy k výstavám a stálé expozici. Návštěvníky galerie zaujme určitě i vzduchotechnika, která vtipně a v uměleckém stylu doplňuje interiér.
 

Galerie Vladimíra Preclíka v prvním poschodí

V reprezentačních prostorách prvního poschodí je umístěna také Galerie Vladimíra Preclíka. Základem její proměnlivé expozice je soubor uměleckých děl, která významný český sochař a hradecký rodák daroval Královéhradeckému kraji. Galerii zdobí zrestaurované a tím i zachráněné papírové tapety staré 100 let, které imitují kůži.

Galerie moderního umění
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2016 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2016 – za projekt „Rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové“

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
6.8.
31.10.
Robert Gabris – Insectopia

Robert Gabris – Insectopia

Hradec Králové, Královéhradecko
28.9.
Gočárovy schody

Gočárovy schody

Hradec Králové, Královéhradecko
1.5.
16.10.
Prima Cup 2021 – nové termíny

Prima Cup 2021 – nové termíny

Hradec Králové, Královéhradecko
18.8.
20.8.
Hip Hop Kemp 2022

Hip Hop Kemp 2022

Hradec Králové, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Café Na kole v Hradci Králové

Café Na kole v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Café Na kole

Café Na kole

Hradec Králové, Královéhradecko