Úvod > Aktuality > Divadla zítra oslaví Světový den
Divadla zítra oslaví Světový den
"> ">
Kultura

Divadla zítra oslaví Světový den

  • Vydáno26. března 2019
Mezinárodní Den divadla byl ustanoven v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem (International Theatre Institute – ITI). Tento den slaví každoročně 27. března všechna národní střediska ITI a spolu s nimi celá mezinárodní divadelní obec. Při této příležitosti se organizují různé divadelní akce.
Národní divadloUstavení Světového dne divadla navrhl nejdříve v Helsinkách a potom ve Vídni na 9. světovém kongresu Mezinárodního divadelního ústavu v červnu 1961 jménem Finského střediska Mezinárodního divadelního ústavu prezident Arvi Kivimaa.

Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu ITI, jichž je dnes téměř 100 na celém světě, slaví Světový den divadla mnohočetným a nejrůznějším způsobem. Každý rok je přizvána význačná divadelní osobnost nebo osoba vyznačující se silou srdce a ducha z jiné oblasti, aby se podělila o své úvahy o divadle a souladu mezi národy. To, co je známé jako Mezinárodní poselství, se překládá do více než 20 jazyků, předčítá pro desítky tisíc diváků před představeními v divadlech na celém světě a tiskne ve stovkách deníků. Kolegové v audiovizuální oblasti bratrsky pomáhají a více než stovka rozhlasových a televizních stanic vysílá poselství posluchačům ve všech koutech všech pěti kontinentů.

DivadloSvětový den divadla je příležitostí pro divadelníky, aby oslavili sílu reprodukčního umění spojovat lidi, je to příležitost podělit se se svými diváky o určitou vizi svého umění a jeho schopnost přispívat k porozumění a míru mezi národy. Spolu s širokým rozšířením Mezinárodního poselství, které je ústředním znakem Světového dne divadla od jeho zavedení v roce 1961, zahrnuje Světový den divadla četné akce ve všech částech světa od téměř intimních projevů až po velké lidové slavnosti. V České republice si divadla připravila například dny otevřených dveří, slevy a další akce.
 

Co se ke Světovému dni divadel chystá?

Divadlo RokokoMimořádé prohlídky po představení připravila divadla Rokoko a ABC. Účastníci exkurze se do divadla dostanou zadním vchodem a zavítají například do maskérny, hereckých šaten či prostoru, kde herci tráví čas mezi svými výstupy. Prohlédnou si rovněž propadlo či jeviště.

Do Národního divadla se zájemci mohou vypravit s Pražskou informační službou (Prague City Tourism) nejdříve v neděli 31. 3. 2019, v 9:30, 10:00, 11:00, 11:30 a ve 12:00 hodin. Vstupenky na jednotlivé časy jsou v prodeji v eshopu TIC nebo v kamenných prodejnách (Turistická informační centra Prague City Tourism). Stejná prohlídka se bude konat i v dubnu, a to 20. dubna 2019 v 8:30, 9:00, 9:30 a v 10:00 hodin.

Čechomoří Jihočeské divadloJihočeské divadlo v Českých Budějovicích připravilo na 27. března od 10 hodin v Malém divadle (Hradební ulice 18) inscenaci "Karel – táta vlasti". Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“, který se za svůj život stihl stát nejmocnějším mužem tehdejšího světa a přitom nezapomenout, odkud vzešel. Divadlo je vhodné i pro děti od 8 let.

Divadlo PlzeňTylovo divadlo v Plzni hraje 27. března na Nové scéně West side story a ve Velkém divadle balet Zkrocení zlé ženy. Návštěvníkům nabízí možnost prohlídky zákulisí každý měsíc. Ty nejbližší se budou konat 8. dubna ve Velkém divadle i Novém divadle.

Městské divadlo Brno potěší ve středu diváky muzikálem Poslední loď. Autorem hudby a písňových textů tohoto výrazného počinu na poli hudebního divadla je Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého zná celý svět pod uměleckým jménem Sting.

lazebník sevillský ostravaSlovácké divadlo v Uherském Hradišti ve středu nehraje, ale ve čtvrtek 28. března uvádí hořkou ruskou komedii "Les" Alexandra Nikolajeviče Ostrovského. V pátek 29. března se diváci zasmějí v komedii Rychlé šípy na motivy populárního kresleného komixu Jaroslava Foglara.

Poslední březnový týden se v Národním divadle moravskoslezském, které sídlí v Ostravě, nese v operním duchu. Soubor opery si pro vás připravil Lazebníka sevillského, Triptych a La Traviatu.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Ve dvou divadelních domech Městského divadla Brno působí celkem tři divadelní soubory. Divadlo disponuje činoherní a hudební scénou.