Úvod > Co chcete dělat? > Barokní divadlo na zámku ve Valticích
Kultura

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.
Budova zámeckého divadla vznikla v roce 1790 a byla posledním objektem při ambiciózní stavební proměně zámku ve Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní rodové sídlo. Při rekonstrukci byly sneseny ocelové krovy a obnovena masívní dřevěná konstrukce střechy v původní podobě s podvalbou a okny.

Byly odstraněny betonové a zděné poválečné konstrukce a po provedení zevrubného archeologického průzkumu bylo divadlo, z něhož se zachovaly vlastně jen obvodové zdi, vybaveno moderní technickou infrastrukturou, replikou barokní mašinérie a byla mu navrácena původní dispozice. Vznikla tedy unikátní divadelní scéna, kde je možno hrát dobová představení a na rozdíl od nemnoha zámeckých divadel není provozně nijak limitováno památkovou ochranou. Divákům však přinese hodnotný umělecký zážitek, jakého se kdysi dostalo i předešlým generacím. Divadlo se sálem pro 170 lidí splňuje požadavky na soudobý divadelní provoz s náročným technickým zázemím i na historicky pojaté inscenace.

Historická scéna byla obnovena podle neúplných valtických historických pramenů, vzácných fotografií a také po vzoru nemnoha zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě.  Na místě, kde premiérově zazněla mimo jiné i jedna z Mozartových skladeb, se tak můžete při prohlídce doslova dotknout jedné kapitoly z tisícileté kulturní historie valtického šlechtického sídla.

Zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny divadla a tance poskytuje Národní centrum divadla a tance v bývalé jízdárně valtického zámku.
 

Prohlídka divadlem

Prohlídkový okruh je interaktivní. Uvidíte v něm například živou barokní operu, poznáte i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů. Poznáte také práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy.

Ubytování a restaurace v okolí