!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Studio Ypsilon
Kultura

Studio Ypsilon

Ypsilonka proslula díky plejádě herců, kteří ji zůstali věrní. Mezi ty nejznámější patří hlavně komediální herci Jiří Lábus, Martin Dejdar, Jiří Schmitzer, Petr Vacek či Jaroslava Kretschmerová.
Studio Ypsilon vzniklo v Liberci roku 1963 jako nezávislá amatérská experimentální skupina v podmínkách vojenského útvaru. Počátky divadla byly spojeny s hraním ve vojenských kinosálech a spoluprací se Severočeským loutkovým divadlem.

Ypsilonka proslula díky plejádě herců, kteří ji nejen poctili svou přítomností, ale kteří jí zůstali věrní. Mezi ty nejznámější patří hlavně komediální herci Jiří Lábus (se kterým zde působil také Oldřich Kaiser), Martin Dejdar (Rusalka), Jiří Schmitzer (Praha stověžatá), Petr Vacek (Prodaná nevěsta) či Jaroslava Kretschmerová (Hlava medúzy).

Ypsilonka si po celá léta udržuje svou mladistvou a svěží atmosféru. Přesvědčit se o tom můžete v interiéru divadla, které se nachází ve Spálené ulici, společně s kavárnou Ypsilon Café. Suterénní divadlo má dvě scény. Menší komorní inscenace zhlédnete na Malé scéně a větší divadelní kousky v hlavním sále. Papírové písmeno Y v nadživotní velikosti vás bude provázet i zde společně s kulisami her (např. Drama v kostce – čtyři papírové sochy z fotografií herců ve své roli ). Se symbolickým Y se také vyfotografovali všichni stálí herci Ypsilonky. I po více jak 45 letech působení zde vládne dětská hravost a barevná rozpustilost.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020