Úvod > Co chcete dělat? > Divadlo Husa na provázku v Brně
Kultura

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.
Divadlo Husa na provázku sídlí v Brně na Zelném trhu. Uměleckým ředitelem je v současné době Vladimír Morávek. V divadle se pravidelně konají i výstavy výtvarného umění. Celý areál čítá tři scény – Malá pro 150 diváků ve sklepních prostorách barokního domu, Nová scéna pro 300 až 400 diváků a Venkovní Alžbětínská také pro 400 diváků. Venkovní skýtá víceúčelový prostor, spojující novou přístavbu s historickým domem. Mezi lety 1985–1994 se na přestavbě divadla podílel světoznámý architekt Karel Hubáček (hlavní autor stavby byl Václav Králíček a spoluautorem pak Jiří Hakulín).

Na podzim 1967 zahajuje aktivitu sdružení Husa na provázku jako amatérská skupina profesionálních divadelníků, studentů uměleckých škol a mladých tvůrců jiných profesí. Jádro skupiny tvořili posluchači režie Janáčkovy akademie a posluchači téhož ročníku herectví, mladí literáti, filozofové, skladatelé, hudebníci. Prvním uměleckým vedoucím byl divadelní pedagog a dramaturg Bořivoj Srba. V roce 1968 převzal záštitu nad vznikajícím souborem brněnský Dům umění.

Svoji úroveň si drží neustále a jména lidí, kteří zde působili či působí jsou obrovským pojmem – např. M. Donutil, J. Pecha, B. Polívka, K. Heřmánek, J. Bartoška, P. Zedníček, D. Veškrnová, D. Bláhová, M. Uhde, J. Kundera, V. Havel, M. Štědroň či F. Kocourek.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021