Úvod > Co chcete dělat? > Malé divadlo Liberec
Kultura

Malé divadlo Liberec

Malé divadlo Liberec bylo po přestavbě, na které se podílel architekt Karel Hubáček, otevřeno v roce 1989 jako volná scéna Divadla F. X. Šaldy. Nachází se nedaleko centra ve Zhořelecké ulici.
Budova Malého divadla F. X. Šaldy v Liberci vyplňuje protáhlou parcelu mezi ulicemi Zhořeleckou, do které se obrací hlavním vstupem, a Zeyerovou; z jihu k ní přiléhá provozní budova. Malé divadlo nabízí činoherní a taneční představení. Variabilní prostor divadla umožňuje netradiční umístění hlediště a tím umocňuje zážitek z představení.

Architektonickou studii rekonstrukce zchátralého objektu na experimentální divadelní studio s potřebným zázemím zpracoval až v roce 1986 liberecký architekt Karel Hubáček, autor televizní věže a hotelu na Ještědu i návrhů divadelních staveb. Pro novou malou scénu navrhl sál o kapacitě 200 diváků, s variabilní odnímatelnou konstrukcí sedadlových řad v hledišti. Na Hubáčkovu studii navázal prováděcí projekt Agrostavu Liberec (1987), který celou rekonstrukci i prováděl; projekční práce i stavbu vedl Jiří Žižka.

Nová komorní scéna libereckého Divadla F. X. Šaldy se otevřela 14. září 1989 adaptací Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Definitivní kolaudace proběhla až v únoru 1990. V počátku provozu se pro divadlo používal název Aréna, který se však neujal a dnes je scéna známá jako Malé divadlo.

V roce 1990 pracoval Hubáček na projektu novostavby třípodlažní provozní budovy divadla F. X. Šaldy, přiléhající k Malému divadlu z jihu, na místě dosavadních menších dílen a skladů. Ve stejném roce už se pracovalo na demolicích a výkopech základů. Provozní budova se sklady a dílnami byla dokončena v roce 1993.

 

Provozovatel

Malá scéna Šaldova divadla

Zhořelecká 5/344
460 01 Liberec
Email:
info@saldovo-diva...
WWW:
www.saldovo-divad...
GPS:
50,773329 15,052130
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlinářství Leda

Zmrzlinářství Leda

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace & Pizzeria Maškovka

Restaurace & Pizzeria Maškovka

Liberec, Liberecký kraj
Jedno kafe

Jedno kafe

Liberec, Liberecký kraj
Kafe Kytka

Kafe Kytka

Liberec, Liberecký kraj