Úvod > Co chcete dělat? > Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna
Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.
Mahenovo divadlo (Rooseveltova 17, Brno), původně německé Městské divadlo Na hradbách, postavené v letech 1881-82 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, patří k významným architektonickým památkám města Brna. Budova s harmonizující neorenesanční fasádou, dominující Malinovského náměstí, získala pozoruhodný primát – stala se prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Emocionálně působící neobarokní interiér divadla, charakteristický pro fázi již pozdního historismu, je bohatě vyzdoben, a to jak v části vestibulu a foyeru, tak v části hlediště, zdobeného mj. nástropními alegorickými lunetami a jedinečným křišťálovým lustrem.

Sídlem českého Národního divadla v Brně se divadlo stalo po skončení první světové války, v současné době jsou v Mahenově divadle uváděny především činoherní, výjimečně komornější operní a baletní inscenace. Kapacita divadelního sálu je 569 míst. Prostory foyeru a prvního patra mohou sloužit i jako místo ke slavnostním přípitkům, rautům a setkáním. Je možné domluvit i catteringové služby.

Divadlo Reduta (Zelný trh 4, Brno), nejstarší divadelní budova ve střední Evropě, prošla od roku 1640, kdy soubor budov získalo do svých držav město, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla čtyřem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována. Těšila se zájmu brněnského českého i německého divadla, v letech 1945-93 byla sídlem zpěvoherního souboru Národního divadla v Brně. Od 50. let minulého století určena pouze divadelním účelům byla v roce 1993 pro havarijní stav uzavřena a po několikaleté rekonstrukci v říjnu 2005 znovu otevřena. Objektu však bylo vráceno jeho původní poslání – být společenským centrem. Jedinečné skloubení původních architektonických prvků s moderním a technicky skvěle vybaveným interiérem dodává dnešní Redutě na přitažlivosti a činí ji znovu ohniskem, místem pro příjemné zastavení i kulturní zážitek.
Kapacita divadelního sálu je 259 míst, reprezentačního Mozartova sálu 350 míst a slavnostního salonku 70 míst. Kapacita budovy pro akce je max. 350 osob. Reduta je vhodná téměř pro všechny typy akcí – divadelní představení, koncerty, módní přehlídky, konference, slavnostní setkání. Možno domluvit i catteringové služby.

Janáčkovo divadlo (Rooseveltova 1, Brno) bylo vystavěno v letech 1961-65, historie jeho vzniku však sahá již do samých počátků existence Národního divadla v Brně – a je historií mnohaletého úsilí o zbudování samostatné reprezentativní budovy českého divadla, hledání prostoru, prostředků a architektonického řešení. Monumentální budova, zčásti obklopená městským parkem, nesoucí znaky tradicionalismu, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965. Hlediště je uspořádané jako stupňovitý amfiteátr. Kapacita divadelního sálu je 1055 míst, sál je možno přizpůsobit ke konferencím, slavnostním setkáním i koncertům.

Prostory foyeru a prvního patra mohou sloužit i jako místo ke slavnostním přípitkům, rautům a koncertům nenáročným na akustiku. V prvním patře divadla jsou výstavní prostory, stejně jako dva salonky – ředitelský a primátorský. Je možné domluvit i catteringové služby.

Provozovatel

Národní divadlo Brno, p.o.

Dvořákova 11
657 70 Brno
Tel.:
+420 542 158 111
Email:
info@ndbrno.cz
WWW:
www.ndbrno.cz
GPS:
49,196542 16,612887
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
2.11.
20.11.
Janáček Brno 2022

Janáček Brno 2022

Brno, Jihomoravský kraj
3.11.
6.11.
Veletrhy GO a Regiontour 2022

Veletrhy GO a Regiontour 2022

Brno, Jihomoravský kraj
21.6.
29.8.
Festival uprostřed v Brně 2022

Festival uprostřed v Brně 2022

Brno, Jihomoravský kraj
8.10.
Lettuce

Lettuce

Brno, Jihomoravský kraj