!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Cirk La Putyka - nový cirkus vás bude bavit
Kultura

Cirk La Putyka - nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.
Nový cirkus je v současné době především velmi diskutovaným uměleckým žánrem. Jeho neodmyslitelnou součástí je artistika, tedy jakási koordinační dovednost. Po estetické stránce je cirkusu vlastní určitá bizarnost, rituál, emoce, sny… Nový cirkus je i divadlem, neboť dochází ke komunikaci umělce, interpreta (často v jedné osobě) a diváka.

V repertoáru souboru jsou v současné době čtyři insceance: La Putyka, Up'End'Down, Slapstick Sonata, A crikus bude?! a „Risk“ v režii principála Rostislava Nováka.,


Výdejní okénko kultury v době koronavirové

V hale Skleněnka naproti Jatkám78 „výdejní“ okénko, skrz něž budou moci diváci ve velmi omezeném počtu jednoho, dvou nebo jako maximálně čtyřčlenná rodina sledovat krátké novocirkusové představení odehrávající se uvnitř. Zkrátka si objednáte živou kulturu a umělci z Cirku La Putyka vám ji u okénka vydají! A zahrají pouze pro vás. Smyslem projektu je neztratit kontakt s diváky, udržet si zdravou mysl a tělo v kondici. Performeři chtějí vrátit členy souboru na společné jeviště, a to klidně i pro jednoho diváka.

Představení trvá pět minut a soubor ho za večer zahraje celkem desetkrát. Vše proběhne za dodržení aktuálních hygienických nařízení, diváci sedí venku u okénka a herci jsou od nich vzdálení několik metrů. Vstup je zdarma, vzhledem k omezenému počtu diváků je nutná registrace předem na přesné časy.
 

Co vše představuje La Putyka

  • La Putyka: inscenace kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním pojetí nového cirkusu, jenž nahlíží na atmosféru české putyky skelným pohledem střízlivého půllitru. Co se honí v hlavách hospodských štamgastů, to předvádějí mistři ČR v akrobatických skocích na trampolíně, profesionální tanečníci nebo mistr bojového umění wu-shu.
 
  • Up'End'Down: příběh člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Žije se svými vzlety a pády, není však schopen se od nich odpoutat a žít uvolněně a svobodně.
 
  • Slapstick Sonata: představení, které spojuje Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu a vytváří doslovnou kombinaci vrcholného umění a populární kultury. Vizuální poezie se v něm potkává s absurdní fyzickou komedií a současným cirkusovým projevem. Vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny, tanec, živá hudba a teatrální prvky, to vše se spojuje ve volně plynoucí proud odkazů na žánry od klasické opery po grotesku.
 
  • A crikus bude?!: na abiturientském večírku po třiceti letech si bývalí spolužáci oživí vzpomínky ze školních lavic. A pamatujete, jak jste mě zavřeli do tabule? A víš, jak nás tahali pořád za uši? Bleskovou proměnou se v okamžiku ocitneme v první třídě.
 
  • Risk: představení vzniklo v rámci projektu LACRIMAE – dlouhodobé unikátní spolupráce špičkových zahraničních souborů. Představení bude uvedeno na konci roku 2012.


Projekty a spolupráce La Putyky

Soubor spolupracuje se známými soubory a umělci, jako je například Maksim Komaro, Tilde Björfols, Daniel Gulko, Jiří Havelka, Bonaventura Gacon, The Race Horse Company, Ieto, lektoři Cirque de Soleil nebo Francouzské Národní cirkusové školy.

Cirk La Putyka se od roku 2009 zúčastnil mnoha festivalů, přehlídek a vystoupil v různých divadlech: EXPO – Shanghai Syndey festival Edinburgh - Fringe festival Janvier dans les Étoiles Marseilles - Cirque en Corps Národní divadlo v Helsinkách Tollwood Festival - Mnichov Festival Divadelná Nitra Dny Prahy v Sarajevu Festival Letní Letná Skupova Plzeň Festival Divadlo Plzeň Ve spolupráci s Tomášem Slavatou každoročně pořádáme dvě až tři představení pro dětské domovy, spojené s tiskovou konferencí, autogramiádou účinkujících a workshopy. V roce 2012 jsme začali spolupracovat s organizací "Adrenalin bez bariér", která se zaměřuje na podporu handicapovaných a zároveň jim nabízí adrenalinové, outdoorové a volnočasové aktivity. Ojedinělý a mimořádný projekt vznikl ve spolupráci s partnerským festivalem Letní Letná a pod záštitou primátora hlavního města Prahy, pana Bohuslava Svobody.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 11. 2020

Ubytování a restaurace v okolí