Úvod > Co chcete dělat? > Werichovka – Werichova vila na Kampě
Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Jan Werich ve vile pořádal legendární dýchánky, chvíli dům obýval spolu se svým přítelem Jiřím Voskovcem, jeho místo posléze zastoupil básník Vladimír Holan. Nejslavnější obyvatel vily, po němž nese i jméno, tu prožil pětatřicet let.

Museum Kampa zde vytvořilo expozicí věnovanou Janu Werichovi a jeho životu, tedy Osvobozenému divadlu, jeho působení v divadle ABC, filmové tvorbě či tvorbě pro děti. Neopomene zmínit ani další významné osobnosti, které tu žily, jako Josefa Dobrovského, rod Nosticů, který vilu vlastnil a přestavěl do současné podoby, historika Zdenka Wirtha a básníka Vladimíra Holana.
 
Malá část druhého patra je vyhrazena pro archiv Jana a Medy Mládkových, který sídlí ve Washingtonu. Kromě dlouhodobých výstav by se měly ve vile konat také konference, divadla, festivaly nebo lektorské programy


Z historie domu

Dům postavil v 16. století Ignác Jan Nepomuk Palliardi. Původně sloužil jako koželužna, později jako nájemní dům. Obýval ho například národní buditel Josef Dobrovský, herci Jan Werich a Jiří Voskovec nebo básník Vladimír Holan. Poslední nájemníky vyhnala z domu povodeň v roce 2002. Po ní byl dům částečně opraven, vnitřek ale na rekonstrukci čekal až do současnosti.
Zobrazit více