Úvod > Co chcete dělat? > Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku
Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.
Národní památkový ústav ve Valticích kromě sálu jízdárny zrenovovalo pro kulturní a společenské účely i valtické zámecké divadlo, které se má stát dalším lákadlem pro návštěvníky Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. Divadlo zahájilo provoz 12. září 2015 a od tohoto data jsou v rekonstruovaných prostorách divadla a jízdárny pravidelně organizována tvůrčí setkání, workshopy a umělecká vystoupení ansámblů zaměřených na soudobé divadlo a tanec či jejich soudobé interpretace.
 
Asi nejzajímavější úkoly čekaly památkáře i stavaře při rekonstrukci zámeckého divadla v jihozápadním nároží čtyřkřídlé zámecké budovy. Práce byly zahájeny rozsáhlým archeologickým průzkumem, jehož výsledky vedly k úpravě stavebního projektu a částečně i zpoždění stavebních prací; na místě dnešního divadla a v jeho blízkosti totiž od středověku až do založení zámeckých zahrad v 19. století existovala barvířská ulice a průzkum odhalil základy domů dávných řemeslníků, cihelné podlahy jejich přízemních místností, pece a mnohé další doklady o životě před staletími. Těsně vedle zámku byla pak odhalena mohutná zeď, snad část středověkého hradu nebo základ terasy renesančních či barokních zahrad. Aby cenné nálezy nebyly zničeny, bylo potřeba přesunout zázemí divadla, plánované jako zahloubené právě na místě naleziště, na jiné místo. Jako nejlepší náhradní řešení se ukázalo vybudování zázemí v přízemí zámku, s nímž bylo divadlo propojeno.

Do interiéru divadelní budovy byly následně vestavěny konstrukce jeviště a hlediště, rovněž zhotovené jako kopie původního řečení – hlediště přitom zabírá jen jednu třetinu celkové plochy divadla, takže je celkem 240 míst k sezení umístěno nejen v parteru, ale i ve dvou nad sebou umístěných ochozech. Jevištní technika je zhotovená jako kopie českokrumlovského barokního divadla – zdejší původní nebyla nijak zdokumentované a nebylo proto možné ji rekonstruovat – a díky jejím rozměrům zde bude možné vytvářet vizuálně efektní iluze.

Projekt využívá tři dosud zanedbané historické objekty zámeckého areálu, zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a má poskytnout technické zázemí tvorbě v oblasti soudobého i historického divadla a tanceZimní jízdárna pojme podle aktuální dispoziční úpravy ve srovnání s divadlem čtyřnásobný počet diváků a bude určena pro větší kulturní a společenské události. V blízkém zahradním domku bude vybudováno technické zázemí pro jízdárnu a badatelna pro vzdělávací a výzkumné aktivity zaměřené na divadlo a tanec.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Národní centrum divadla a tance Valtice

Zámek 1
691 42 Valtice
Tel.:
+420 519 352 423
Email:
valtice@npu.cz
WWW:
www.zamek-valtice.cz
GPS:
48,739504 16,755581
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hubertus ve Valticích

Hotel Hubertus ve Valticích

Valtice, Jihomoravský kraj
Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Zámecký hotel Valtice

Zámecký hotel Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj