Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku
Kultura

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.
Národní památkový ústav ve Valticích kromě sálu jízdárny zrenovovalo pro kulturní a společenské účely i valtické zámecké divadlo, které se má stát dalším lákadlem pro návštěvníky Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. Divadlo zahájilo provoz 12. září 2015 a od tohoto data jsou v rekonstruovaných prostorách divadla a jízdárny pravidelně organizována tvůrčí setkání, workshopy a umělecká vystoupení ansámblů zaměřených na soudobé divadlo a tanec či jejich soudobé interpretace.
 
Asi nejzajímavější úkoly čekaly památkáře i stavaře při rekonstrukci zámeckého divadla v jihozápadním nároží čtyřkřídlé zámecké budovy. Práce byly zahájeny rozsáhlým archeologickým průzkumem, jehož výsledky vedly k úpravě stavebního projektu a částečně i zpoždění stavebních prací; na místě dnešního divadla a v jeho blízkosti totiž od středověku až do založení zámeckých zahrad v 19. století existovala barvířská ulice a průzkum odhalil základy domů dávných řemeslníků, cihelné podlahy jejich přízemních místností, pece a mnohé další doklady o životě před staletími. Těsně vedle zámku byla pak odhalena mohutná zeď, snad část středověkého hradu nebo základ terasy renesančních či barokních zahrad. Aby cenné nálezy nebyly zničeny, bylo potřeba přesunout zázemí divadla, plánované jako zahloubené právě na místě naleziště, na jiné místo. Jako nejlepší náhradní řešení se ukázalo vybudování zázemí v přízemí zámku, s nímž bylo divadlo propojeno.

Do interiéru divadelní budovy byly následně vestavěny konstrukce jeviště a hlediště, rovněž zhotovené jako kopie původního řečení – hlediště přitom zabírá jen jednu třetinu celkové plochy divadla, takže je celkem 240 míst k sezení umístěno nejen v parteru, ale i ve dvou nad sebou umístěných ochozech. Jevištní technika je zhotovená jako kopie českokrumlovského barokního divadla – zdejší původní nebyla nijak zdokumentované a nebylo proto možné ji rekonstruovat – a díky jejím rozměrům zde bude možné vytvářet vizuálně efektní iluze.

Projekt využívá tři dosud zanedbané historické objekty zámeckého areálu, zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a má poskytnout technické zázemí tvorbě v oblasti soudobého i historického divadla a tanceZimní jízdárna pojme podle aktuální dispoziční úpravy ve srovnání s divadlem čtyřnásobný počet diváků a bude určena pro větší kulturní a společenské události. V blízkém zahradním domku bude vybudováno technické zázemí pro jízdárnu a badatelna pro vzdělávací a výzkumné aktivity zaměřené na divadlo a tanec.
 

Provozovatel

Národní centrum divadla a tance Valtice

Zámek 1
691 42 Valtice
Tel.:
+420 519 352 423
Email:
valtice@npu.cz
WWW:
www.zamek-valtice.cz
GPS:
48,739504 16,755581
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.
Valtice, Jihomoravský kraj

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.
Valtice, Jihomoravský kraj

Jízdy kočárem u zámku Valtice

Jízdy kočárem ve valtickém zámeckém parku nabídnou skvělou relaxaci, ale i poznání odlehlejších částí areálu zámku.
Valtice, Jihomoravský kraj

Kurzy malování v Bylinkové zahradě ve Valticích

Prohloubení vztahu k umění, zdokonalení se ve výtvarných technikách, ale také uvolnění a odpočinek od každodenních starostí… To jsou hlavní cíle kurzů malování v bylinkové zahradě ve Valticích, kterými vás bude provázet akademická malířka paní Zdeňka Žďárská Benešová.
Valtice, Jihomoravský kraj

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.
Valtice, Jihomoravský kraj

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.
Valtice, Jihomoravský kraj

Městské muzeum Valtice

V rámci expozice muzea se dozvíte informace o vinařství, historii města, folklórních tradicích, Liechtensteinech, životním stylu počátku 20. století i o Petru Bezručovi. Městské muzeum Valtice sídlí v historické budově na náměstí.
Valtice, Jihomoravský kraj

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hubertus ve Valticích

Moderní hotel Hubertus se nachází ve Valticích, které leží v Lednicko-valtickém areálu. Navíc je hotel situovaný přímo do levého křídla zámku, jehož součástí je i Národní salon vín. Skvělá poloha hotelu přímo vybízí k poznávání kulturních památek, turistice i vynikajících jihomoravských vín.
Valtice, Jihomoravský kraj

Café Liechtenstein – knížecí kavárna

Stylová zámecká kavárna ve Valticích, vítěz prestižního brněnského festivalu Týden kávy 2013! Ochutnejte vynikající kávu, lahodné dezerty a kvalitní vína od moravských vinařů.
Valtice, Jihomoravský kraj

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep, který je nejstarším sklepem ve Valticích, nabízí návštěvníkům nejen prohlídku těchto unikátních prostor doplněnou výkladem o historii vinařství, ale také seznámení s produkcí valtické vinařské firmy Vinné sklepy Valtice.
Valtice, Jihomoravský kraj

Zámecký hotel Valtice

Hotel Anton Florian se nachází přímo v levém křídle státního zámku Valtice. Nabízí tak ideální výchozí bod pro odpočinek v překrásném prostředí jižní Moravy.
Valtice, Jihomoravský kraj

Vinařské Centrum Excelence ve Valticích

Dvoupodlažní budova se zázemím pro vinaře, malý park s vinicemi a naučnou vinařskou stezkou – to je Centrum Excelence pro vinohradnictví a vinařství ve Valticích. Pracovníci zde poskytnou veřejnosti služby v oblasti propagace i podpory vinohradnictví a vinařství.
Valtice, Jihomoravský kraj

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.
Valtice, Jihomoravský kraj

Keltská restaurace a čajovna Avalon ve Valticích

Buďte vítáni poutníci z krajů dalekých i blízkých, kteří v dobrém přicházeti ráčíte! Hle, bájný Avalon jste objevili, místo, kde všeho dostatek jesti a kde mohou tělo i duše spočinouti.
Valtice, Jihomoravský kraj

Penzion Valtice

Komfortní ubytování v domě z 18. století přímo v historickém centru Valtic.
Valtice, Jihomoravský kraj