Úvod > Co chcete dělat? > Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát
Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.
Autorem otočného divadla je scénárista Joan Brehms, který byl po válce výtvarníkem v českobudějovickém divadle. První improvizovaná točna se roztočila v roce 1958, aby šedesát diváků mohlo shlédnout inscenaci Jiráskovy Lucerny. Původní točna byla poháněna lidskou silou. O tom ale v té době málokdo z diváků věděl.

Úspěch premiéry byl tak obrovský, že následovalo dalších 22 představení, což se později ukázalo jako první krok k založení tradice dnešních letních sezón otáčivého hlediště. Divadlo prošlo výraznými rekonstrukcemi, které postupně navyšovaly kapacitu z původních 60 na současných 644 míst a elektrizoval se pohon.

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je nejcennější stavbou zahradní architektury v Čechách. V podzemním patře letohrádku se nachází barokní kuchyně, místnost s mašinerií tzv. „kouzelného stolku“ - výtahem na jídlo, který byl zhotoven již v roce 1746.

V roce 2022 se můžete těšit na muzikál Divotvorný hrnec 4.6.-19.6.2022, premiéru nového rodinného představení Úplně celá česká historie 18.6.-10.7.2022, detektivní komedii Pes Baskervillský 23.6.-13.7.2022, velmi oblíbenou komedie o cestě do časů Leonarda da Vinciho s názvem Da Vinci 19.7.-30.7.2022, zpracování nejslavnějšího oratoria všech dob Mesiáš 4.8.-14.8.2022 a činoherní příběh plný audiovizuálních efektů s názvem Muž Dvojhvězdy 23.8.-11.9.2022.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Vltavská pohádka

Hotel Vltavská pohádka

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Restaurace Jakub v Českém Krumlově

Restaurace Jakub v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj