Úvod > Co chcete dělat? > Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko
Kultura

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.
Působiště i složení divadla, které disponovalo mnoha scénami a jediným, poměrně velkým souborem, se častokrát měnilo. V období působení legendárního ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo nejvetšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách – v divadle ABC, v divadle Komedie a v Komorním divadle. Uváděl se zde klasický repertoár a moderní západní dramatika. Pod režijním vedením samotného Ornesta a jeho kolegů Macháčka, Hudečka a Radoka zde vznikl soubor vynikajících hereckých osobností, které určovaly podobu českého herectví po několik desetiletí.

Za normalizace byl O. Ornest odvolán, nahradil ho L. Poživil, který se snažil v nelehkých podmínkách udržovat dobrou tradici městského divadla. Na konci sezony 1961/62 bylo ABC zrušeno a celý soubor a působiště převzala Městská divadla pražská, kam přešli i mnozí herci z předchozího souboru, kteří se pak stali hereckými hvězdami (např. J. Adamová, J. Bohdalová, K. Fialová, N. Gollová, S. Zázvorková, S. Fišer, R. Pellar, J. Zíma ad.) a také balet pod vedením J. Koníčka. V letech 1972 – 1990 soubor vedl L. Poživil. V repertoáru převládaly bulvární komedie a detektivky, ale objevovaly se i muzikály a současné sovětské hry.. Do divadla se pohostinsky vrátil M. Horníček, který zde uvedl několik svých her.

V roce 2005 došlo s nástupem Ondřeje Zajíce do funkce ředitele a Petra Svojtky na pozici uměleckého ředitele Městských divadel pražských k provoznímu i uměleckému propojení divadel Rokoko a ABC, jak tomu bylo v dobách největší slávy divadla.

Provozovatel

Divadlo ABC

Vodičkova 28
Pasáž U Nováků
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 215 943
Email:
divak@m-d-p.cz
WWW:
www.mestskadivadl...
GPS:
50,080688 14,424343
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny