Úvod > Aktuality > Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě
Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě
">

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Vydáno 17. října 2017 Životní styl
Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy anebo chůze naboso. Obdivovat přírodní scenérie a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Zapojte se do soutěže DestinaCZe a hlasujte pro místo, které vás nejvíce oslovilo.
Ekopark LiberecPokud pocházíte z Liberce nebo vás sem cesty zavedly, doporučujeme navštívit srdcový životní projekt táty od dětí. Ten zde zachránil jedno z posledních zelených míst v centru Liberce a proměnil ho na jedinečný lesopark pro širokou veřejnost. EKOPark Liberec propojuje ekologii s přírodou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, kulturou a sportem. Pět kilometrů čtverečních nabízí inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času. Tady vaše děti znovu zjistí, že trávit čas offline není nuda.

Když už budete v Liberci, přijďte si do Planetária místní IQLANDIE obohatit a doplnit znalosti z astronomie, zeměpisu, přírodopisu a fyziky. O podzimních víkendech prozkoumáte vývoj života, procestujete sluneční soustavou a přesvědčíte se o zázracích noční oblohy.

ŠumavaTřebíči to naopak žije vědou a technikou, která baví děti i dospělé všeho věku. Ekotechnické centrum Alternátor je na rozdíl od běžných muzeí místo, kde je „přísně povoleno“ se exponátů dotýkat. Experimenty s rozličnými přírodními jevy pomohou dětem pochopit zákonitosti a fungování okolního světa.

Toužíte-li po úniku do čisté a divoké přírody doporučujeme skvělé turistické okruhy pro rodiny s dětmi po Šumavě. Poskytnou vám nádherné přírodní scenérie a například i pohled do výběhu vlků ze stezky v korunách stromů. V Návštěvnických centrech vás pak uchvátí divoká příroda díky expozicím vlka, lišky a psa nebo rysa a jelena. Zjistíte v nich i to, jak vlci vyjí v noci. Budovy center jsou energeticky pasivní. Jsou vždy doplněny o dětské hřiště. Ve dnech 27.10. - 29.10. se navíc koná nultý ročník festivalu Filmové kašperské hory, jehož tématem je Šumava a Bavorský les na plátně i mimo něj!

Dům přírody Moravyký krasOsm Domů přírody a sedm menších informačních středisek na vás čeká v Beskydech, Bílých Karpatech, Blaníku, Blanském lese, Českém lese, Českém ráji, Křivoklátsku, Litovelském Pomoraví, Moravském krasu, Poodří, Slavkovském lese a Třeboňsku. O těchto chráněných krajinných oblastech se díky Domům přírody dozvíte více i díky 3D filmům a interaktivním expozicím.

Fandíte hospodaření bez chemických látek? Levandulový statek najdete v Bezděkově nedaleko Úsova. Nezaměnitelná vůně levandule se na statku s bio certifikací line nejen mezi řádky deseti tisíc rostlin levandule v polích, ale také Levandulovou kavárnou, kterou můžete navštívit celoročně. Návštěvu doporučujeme naplánovat na konec října, kdy obsadí blízký Úsov Halloween a zámecká strašidla. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor, strašidelná dílna v hradní kočárovně a další atrakce pro děti i dospělé.

Zapojte se do soutěže DestinaCZE a podpořte místo, které vás nejvíce zaujalo.
Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Levandulový statek Bezděkov

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Od února 2020 bude zpřístupněna také nová pozorovací vyhlídková věž.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Rybí líheň u Borových Lad

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Soví voliéra na Borových Ladech - největší voliéra v Česku

Soví voliéra na Borových Ladech - největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

První volnočasový EkoPark Liberec

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči Borovině je centrum vědy a techniky spojené se zábavou a tvůrčí činností. Expozice jsou zaměřeny na historii energie až po současnost a na historii obuvi. Jedinečný exponát "Věda na kouli" s více jak 800 programy je zcela unikátní a nadchne opravdu každého.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.