Úvod > Co chcete dělat? > Dům přírody v Českém lese
Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.
Díky moderní expozici budou moci návštěvníci zažít procházku krajinou Českého lesa od počátků jejího osídlení člověkem až dodnes. Začíná ve starém bukovém pralese, pokračuje první kolonizací ve 12. století, dále venkovskou krajinou a masivním rozvojem sklářství. Dozvíte se také, jak krajinu změnil rozvíjející se průmysl, kdy vymizely původní bukové porosty a byly nahrazeny smrkovými monokulturami, jaké změny prodělala v poválečném období a jak vypadá dnes. Dílčí expozice se věnuje také zaniklým obcím, jejich historii a vývoji přírody.

Součástí Domu přírody Českého lesa je i 3D model zdejší krajiny, na kterém poběží animovaný film zachycující důležité historické momenty, které se podílely na formování současné podoby místní krajiny. V expozici si najdou své i malí návštěvníci. Bude je provázet čáp bílý, seznámí je se svým životem a ukáže jim, jaký výhled má ze svého hnízda. Děti se také na chvíli promění v přírodovědce a budou moci prozkoumávat přírodu Českého lesa pod lupou.


Expozice fotografií zaměřená na rysa

Stálá výstava fotografií Julia Kramera zaměřená na rysa - skrytě žijícího obyvatele našich lesů. K vidění v expozici Domu přírody Českého lesa je od 11. 6. 2020. Julius Kramer používá vlastnoručně vyrobená speciální automatická zařízení, která využívají pohybových senzorů a fotografují tak volně žijící zvířata podobně jako běžné fotopasti, ovšem v mnohem vyšší kvalitě.

K bližšímu poznání života těchto šelem používají odborníci různé metody jako je sledování rysů označených vysílačkou (telemetrie), genetické analýzy a také sledování pomocí fotopastí. Fotografické metody jsou výborné pro dlouhodobé sledování rysů. Každý rys má totiž unikátní vzorec skvrn na srsti. Je tedy možné jednotlivé jedince opakovaně rozpoznat a sledovat je v čase a prostoru, zjišťovat jejich přežívání, migrace, rozmnožování, vzájemné vztahy a také poměrně přesně odhadnout početnost.
Zobrazit více
26.8.
30.8.
Nebílovské divadelní léto

Nebílovské divadelní léto

Nebílovy, Plzeňský kraj
24.9.
Česko-Německý Půlmaraton

Česko-Německý Půlmaraton

Nemanice, Plzeňský kraj
12.8.
14.8.
Chodrockfest 2022

Chodrockfest 2022

Domažlice, Plzeňský kraj
7.7.
9.7.
Kovářské sympózium

Kovářské sympózium

Domažlice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Nádraží

Hotel U Nádraží

Postřekov, Plzeňský kraj
Autokemp Babylon v Českém lese

Autokemp Babylon v Českém lese

Babylon, Plzeňský kraj
Supa Supa – polévkárna v Plzni

Supa Supa – polévkárna v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Pension Zámeček Milada u Domažlic

Pension Zámeček Milada u Domažlic

Česká Kubice, Plzeňský kraj