Úvod > Co chcete dělat? > Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova
Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje nabízí interaktivní expozici o přírodě. Nachází se v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.
Nejzajímavějším prvkem Domu přírody je interaktivní přírodovědná expozice rozčleněná do osmi buněk. Každá z buněk je tematicky zaměřená na některý z fenoménů Českého ráje. Jednotícím prvkem expozice je sokol stěhovavý, který spolu s krajinnou dominantou hradu Trosky patří mezi symboly Českého ráje. V rámci expozice představujeme sepětí živé a neživé přírody, které mimo jiné symbolizuje i logo Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky.

V přízemí objektu se nachází prodej vstupenek do expozice, občerstvení a prodej suvenýrů. Nabízené produkty mají regionální charakter nebo je přímo sami vyrábíme. Zároveň se tu dozvíte o dalších domech přírody v České republice nebo si prohlédnete historický prostorový model Českého ráje, vyrobený v první polovině 20. století.

Ve druhém nadzemním patře se nachází konferenční místnost pro 50 osob vybavená audio a video technikou. Prostory jsou využívány pro vlastní aktivity, ale lze si je také pronajmout. Tento prostor je vhodný pro přednášky a výhledově tu provozovatel plánuje pořádání školních výukových programů.

Dům přírody Českého ráje se nachází v těsné blízkosti železniční zastávky Dolánky u Turnova. V sousedství stojí národní kulturní památka, roubený Dlaskův statek s národopisnou expozicí Muzea Českého ráje.

Na vzniku Domu přírody se podílela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko, město Turnov a Projektový ateliér David. Investorem a provozovatelem Domu přírody Českého ráje je obecně prospěšná společnost Ekocentrum Oldřichov v Hájích.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj