Úvod > Co chcete dělat? > Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči Borovině je centrum vědy a techniky spojené se zábavou a tvůrčí činností. Expozice jsou zaměřeny na historii energie až po současnost a na historii obuvi. Jedinečný exponát "Věda na kouli" s více jak 800 programy je zcela unikátní a nadchne opravdu každého.
Science neboli vědecké centrum v Třebíči Borovině je interaktivní vzdělávací instituce, v níž mají návštěvníci možnost na vlastní oči vidět a na vlastní kůži zažít experimenty s rozličnými přírodními jevy. Na rozdíl od běžných muzeí je to místo, kde dotýkat se exponátů není „přísně přikázáno“. Vždyť jak skrze vědu a techniku lépe pochopit fungování okolního světa, než praktickým experimentováním?

V přízemí centrum nabízí expozici z historie (stabilní motory, mlátičku, balíkovač slámy), nechybí zde motory od známých výrobců, jakými byli Benz, Lorenc či bratři Paříkové.  Návštěvníci budou také moci obdivovat čelo parního kotle, parní stroj či lokomobil. V prvním patře zaujme lopatka větrníku i miniaturní plně zařízený dům.
Spousta informací na dotykových panelech jsou samozřejmostí u každého exponátu.

Expozice "Jak se elektrifikovaly české země" vás seznámí například s transformací napětí, základními principy fungování chytré domácnosti, ukázkou rychlonabíjecí stanice nebo autonomní solární ekolampou veřejného osvětlení. Netradiční formou je připravena také hra rozpoznávání energetických stožárů. K vyzkoušení je zde také práce centrálního dispečinku.

Ve druhém patře pak návštěvníci mohou projít sestavený okruh ze strojů, na kterých se v Borovině vyráběly boty. Opravdovým skvostem je však Science on Sphere – věda na kouli s více jak 800 programy.
 

Expozice tepelné energie a lesního hospodářství

Nová expozice o výrobě tepelné energie v Třebíči s poukazem na její ekologičnost zaujme dětské i dospělé návštěvníky modelem velína, jímž mohou virtuálně řídit provoz třebíčských tepláren na biomasu a následný rozvod tepla po městě.

Součástí této expozice je i část o lesním hospodářství vyplývající z faktu, že přes 90 % tepla vyrobeného v Třebíči pochází ze spalování biomasy, zejména pak dřevní štěpky. Návštěvníci se proto seznámí s druhy lesů, vlastnostmi různých stromů, vhodnosti jejich zpracování pro různé účely, výhřevnosti jejich dřeva atp.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Lihovar Třebíč

Restaurace Lihovar Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina
Adam’s Bistro

Adam’s Bistro

Třebíč, Kraj Vysočina
Hotel Solaster Třebíč

Hotel Solaster Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina