Úvod > Co chcete dělat? > Rysí výběh nedaleko Kvildy
Rysí výběh nedaleko Kvildy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.
Návštěvnické centrum Kvilda na Šumavě vybudovalo na naučné stezce, která se věnuje hlavně jelenům, přírodní výběh pro rysy. Obývá ho samec David, kterého jako čtyřměsíční kotě srazilo auto a po léčbě zůstal ve Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci.
 
Rys měl těžká zranění zadních končetin, které veterináři spravovaly pomocí šroubů, drátů a kovových prvků. Pak musel David prodělat další operace, při kterých mu šrouby byly vyndány, i když už ne všechny. Celá léčba trvala přibližně čtyři měsíce a navíc, v době kdy byl přijat do stanice, byl malým nesamostatným kotětem, v tu chvíli zcela odkázaným na lidskou péči. Musel být krmen a bohužel si zvykl na lidi, takže jeho vypuštění zpět do přírody by pro něj bylo velkým rizikem. Pravděpodobně by nakonec uhynul. V areálu Návštěvnického centra Kvilda pro něj správci zbudovali půlhektarový areál, kde jej mohou pozorovat návštěvníci z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny. Rys zde však nežije osamělým životem – od srpna 2016 se do výběhu přestěhovala rysí samička z Německa.
 
Rysí výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy, který seznamuje se životem jelena evropského. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě.

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Pekárna Kvilda

Minipivovar Pekárna Kvilda

Kvilda, Jihočeský kraj
Pekárna na Kvildě

Pekárna na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj
Apartmán U hamru na Kvildě

Apartmán U hamru na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj