Úvod > Co chcete dělat? > Kozí a ovčí farma Držovice
Životní styl

Kozí a ovčí farma Držovice

Rodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry.
Na farmě Dražovice najdete kozy a ovce. V užitkovém chovu se zde chovají čistokrevné kozy bílé krátkosrsté, hnědé krátkosrsté a jejich kříženci. Ovce zastupuje dojné východofríské plemeno. Obhospodařované pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Od ledna 2010 nese veškerá zdejší produkce označení BIO. Nepoužívá se zde žádná chemie pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat. Zakoupit si můžete především ovčí a kozí sýry.
 
S chovem hnědých a bílých krátkosrstých koz začali manželé Jana a Jakub Laušmanovi v roce 2002. Jednoho dne se rozhodli, že život ve městě není pro ně a odstěhovali se do kraje Českého středohoří. V Držovicích koupili starý statek, který začali zvelebovat, a do začátku pořídili 3 kůzlata. Snili o stádu a plnohodnotném chovu koz, k čemuž se po několika letech tvrdé práce dopracovali. Odměnou jim jsou fronty zákazníků na jejich výborné sýry, jogurty, mléko a tvaroh.

Od ledna 2009 disponují vlastní sýrárnou, kde vyrábí výrobky z kozího, ovčího a kravského mléka. Kozy a ovce žijí na farmě, kravské mléko Laušmanovi vykupují od místních farmářů. Certifikát získala farma na výrobky z kozího mléka (kozí čerstvý sýr, kozí mléko, kozí baby gouda, kozí kefír, kozí gouda archiv a kozo/ovčí tvaroh). Všechny výrobky jsou vyráběny výhradně z mléka koz a ovcí, které se volně pasou na pastvinách, které přiléhají k farmě. Nepoužívají žádné přísady a konzervanty, jen syřidlo a mlékařské kultury.

Zároveň jsou farmáři několikanásobní držitelé Regionální potraviny Ústeckého kraje a ocenění Výrobek kraje Přemysla Oráče. Výrobky jsou k dispozici přímo na kozí farmě, vybraných farmářských trzích, farmářských obchodech a prodejnách zdravé výživy a vybraných akcích. Až dvakrát do roka se na farmě konají Dny otevřených dveří s prohlídkami a workshopy.

Provozovatel

Farma Dražovice

Držovice 23
411 45 Úštěk
Tel.:
+420 603 189 261
Email:
farma@drzovice.info
WWW:
farma.drzovice.info
GPS:
50,612343 14,326963
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
23.7.
Poutní procesí k Maří Magdaleně

Poutní procesí k Maří Magdaleně

Zubrnice, Ústecký kraj
30.7.
Když to v mlýně všechno klape

Když to v mlýně všechno klape

Zubrnice, Ústecký kraj
10.9.
Pára v muzeu

Pára v muzeu

Zubrnice, Ústecký kraj
15.10.
16.10.
Podzim na vesnici

Podzim na vesnici

Zubrnice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sport Camp Levínský Kocour

Sport Camp Levínský Kocour

Levín, Ústecký kraj
Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Litoměřice, Ústecký kraj