Úvod > Co chcete dělat? > Kozí a ovčí farma Držovice
Životní styl

Kozí a ovčí farma Držovice

Rodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry.
Na farmě Dražovice najdete kozy a ovce. V užitkovém chovu se zde chovají čistokrevné kozy bílé krátkosrsté, hnědé krátkosrsté a jejich kříženci. Ovce zastupuje dojné východofríské plemeno. Obhospodařované pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Od ledna 2010 nese veškerá zdejší produkce označení BIO. Nepoužívá se zde žádná chemie pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat. Zakoupit si můžete především ovčí a kozí sýry.
 
S chovem hnědých a bílých krátkosrstých koz začali manželé Jana a Jakub Laušmanovi v roce 2002. Jednoho dne se rozhodli, že život ve městě není pro ně a odstěhovali se do kraje Českého středohoří. V Držovicích koupili starý statek, který začali zvelebovat, a do začátku pořídili 3 kůzlata. Snili o stádu a plnohodnotném chovu koz, k čemuž se po několika letech tvrdé práce dopracovali. Odměnou jim jsou fronty zákazníků na jejich výborné sýry, jogurty, mléko a tvaroh.

Od ledna 2009 disponují vlastní sýrárnou, kde vyrábí výrobky z kozího, ovčího a kravského mléka. Kozy a ovce žijí na farmě, kravské mléko Laušmanovi vykupují od místních farmářů. Certifikát získala farma na výrobky z kozího mléka (kozí čerstvý sýr, kozí mléko, kozí baby gouda, kozí kefír, kozí gouda archiv a kozo/ovčí tvaroh). Všechny výrobky jsou vyráběny výhradně z mléka koz a ovcí, které se volně pasou na pastvinách, které přiléhají k farmě. Nepoužívají žádné přísady a konzervanty, jen syřidlo a mlékařské kultury.

Zároveň jsou farmáři několikanásobní držitelé Regionální potraviny Ústeckého kraje a ocenění Výrobek kraje Přemysla Oráče. Výrobky jsou k dispozici přímo na kozí farmě, vybraných farmářských trzích, farmářských obchodech a prodejnách zdravé výživy a vybraných akcích. Až dvakrát do roka se na farmě konají Dny otevřených dveří s prohlídkami a workshopy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021
Exkurze na včelí farmě

Exkurze na včelí farmě

Úštěk, Severozápadní Čechy
Konojedské bochníky

Konojedské bochníky

Konojedy, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

Úštěk, Severozápadní Čechy
Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Úštěk, Severozápadní Čechy
Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Litoměřice, Severozápadní Čechy
Chalupa Haslice

Chalupa Haslice

Homole u Panny, Severozápadní Čechy