!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Lom Čertovy schody v Českém krasu
Příroda

Lom Čertovy schody v Českém krasu

Velkolom Čertovy schody je největším výrobcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Vápenec jako hlavní surovina se těží v přilehlých ložiscích Koněprusy a Suchomasty I. Z hlediska chemického složení obsahuje tato geologicky významná oblast nejkvalitnější vápence v České republice.
Velkolom Čertovy schody naleznete 5 kilometrů jižně od Berouna. Dobývání vápence se zde datuje už od roku 1963, kdy byl vyhlášen dobývací prostor Koněprusy o rozloze 0,68 km2. Hranice lomu současně vede s hranicí chráněných území Kotýz a Zlatý kůň. Vydobytý prostor Čertovy schody – západ dnes patří k největším lomům v České republice.
 
Těžba vápence zde probíhá etážově a tak vznikla jednotlivá patra, která můžete spatřit, tedy schody. Dno lomu se nachází v nadmořské výšce 320 m n.m. a jeho severní stěna má nadmořskou výšku 445 metrů. Pokud chcete do tohoto lomu nahlédnout, vydejte se od kasy u Koněpruských jeskyní po žluté turistické značce směrem k Aksamitové bráně. Přibližně po 800 metrech se vám naskytne výhled na tento výtvor člověka v krajině.

Zásoby vápence ve velkolomu Čertovy schody jsou opravdu obrovské. Pokud bude těžba pokračovat stejným tempem jako dnes, vápenec by tu měl vydržet ještě na dalších 100 let. Ačkoliv vápenec patří mezi velmi potřebné suroviny, jak ve stavebním průmyslu, tak i energetickém (použití při odsiřování spalin), je potřeba se zamyslet nad tím, zda nám stojí za to zničit tak unikátní a krásnou oblast Koněpruských jeskyní.
 
Lom je stále v provozu a až na mimořádné prohlídky nepřístupný.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Tetín, Střední Čechy
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Bonté Gelaterie v Berouně

Bonté Gelaterie v Berouně

Beroun, Střední Čechy