Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Borová Lada
Borová Lada
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Borová Lada

Šumavská obec leží uprostřed šumavských plání podél toku Teplé Vltavy. Vyhlášené bývaly zdejší Anenské poutě, dnešní výletníci se sem jezdí hlavně na pěší a cyklistické toulky Šumavou spojené se zastávkou na Chalupské slati a prohlídkou sovích voliér, které tu zřídil Národní park Šumava.

Borová Lada: obec obklopená slatěmi

Jméno Borová Lada nese obec až od roku 1948, předtím se místu říkalo Jagerhauser, Lovecké domky, Na Myslivnách nebo Bříza. Lada jsou místní slatě s typickým a unikátním živočišným a rostlinným biotopem, které se staly jednou z dominant údolí Teplé Vltavy. Mají poetické názvy, kromě Borových lad jsou tu lada Hrabická, Pravětínská, Černá či Švajglova. Nejznámější je Chalupská slať, rašeliniště s jezírkem a plovoucími ostrůvky, které je největší svého druhu v Čechách. Z místní části Svinná Lada k němu vede naučná stezka.
 

Návrat svatoanenských poutí

Za obcí směrem na Horní Vltavici stávala kaplička sv. Anny s křížovou cestou, místo kde se konávaly tradiční svatoanenské poutě. Podobně jako řada dalších památek na Šumavě kaple zanikla za komunistického režimu, zbořena byla roku 1956. Kapli i s křížovou cestou se podařilo obnovit; v roce 2006 byla slavnostně vysvěcena Msgr. Karlem Fořtem, který tu v roce 1949 sloužil poslední mši.
 

Soví voliéry, rybí líheň a výlet krajem zaniklých vesnic

Sovy mají řadu mimořádných vlastností, například noční vidění nebo neslyšný let. Protože ale jejich způsob života téměř neumožňuje jejich pozorování ve volné přírodě, vzniklo u Borových Lad unikátní návštěvnické centrum Bubo bubo se sovími voliérami. Prohlédnout si můžete také zdejší pstruhovou líheň, vyrazit na procházku po naučné stezce Les anebo se rozhlédnout po okolí z Alpské vyhlídky. Na výlet se můžete vydat i do míst, kam se dlouhá desetiletí nesmělo, třeba k zaniklé obci Knížecí Pláně.

Ubytování a restaurace

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Borová Lada, Jihočeský kraj
Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Borová Lada, Jihočeský kraj
Hofman Apartmány Šumava

Hofman Apartmány Šumava

Borová Lada, Jihočeský kraj