Úvod > Česká nej > Architektonické > Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti
Architektonické

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (7. prosince 1856, Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954, Praha) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Uplatnil se i jako malíř a designér, návrhář nábytku a textilií, autor mnoha odborných publikací a také mecenáš, který se věnoval ochraně památek.
Josef Fanta už v době studií architektury na české technice v Praze spolupracoval s dalšími významnými architekty, mimo jiné s Josefem Zítkem na interiérech Národního divadla. Od roku 1881 byl asistentem profesora Josefa Schulze, podílel se na návrzích Rudolfina a Národního muzea. Pomáhal rovněž Antonínu Wiehlovi při stavbě Wiehlova domu na Václavském náměstí, zapojil se i do projektů významného mecenáše a architekta Josefa Hlávky. Společně s ním dokončil areál Hlávkových domů ve Vodičkově ulici a navrhl budovu Hlávkových kolejí v pražské Jenštejnské ulici.

V roce 1900 Josef Fanta navrhl interiéry pavilonu české Obchodní a živnostenské komory na Světové výstavě v Paříži, za které získal zlatou medaili. V roce 1909 byl jmenován profesorem středověké architektury na české technice, kde pak vyučoval až do roku 1922. Vychoval několik generací českých architektů a byl rovněž čestným doktorem technických věd a členem České akademie věd a umění. Přátelil se s řadou osobností, například se spisovateli Juliem Zeyerem a Jakubem Arbesem, malířkou Zdenkou Braunerovou či astronomem Josefem Janem Fričem.

Mezi nejznámější Fantovy pražské stavby patří odbavovací hala a budova dnešního Hlavního nádraží, budova Ministerstva průmyslu a obchodu Na Františku, dům pěveckého spolku Hlahol na Masarykově nábřeží či Vosmíkova vila na Smíchově. Mimo hlavní město navrhl Mohylu míru coby památník bitvy u Slavkova 1805, a několik vil v Poděbradech. Fanta stál také u zrodu hvězdárny v Ondřejově, a společně se spisovatelkou Gabrielou Preissovou založil slávu vesnice Jevany, oblíbeného víkendového místa pražské smetánky. Josef Fanta se oženil s Julií Kameníkovou, s níž měl tři dcery a syna; ten padl za první světové války. Pávě v Jevanech se jeho prvorozená dcera Marie, později proslavená jako novinářka a překladatelka Ma-Fa, často setkávala se svou velkou životní láskou Janem Masarykem.

Fanta pocházel z hluboce věřící rodiny, což je v jeho tvorbě promítlo v návrzích oltářů, monstrancí a dalších sakrálních předmětů, bohoslužebných rouch, náhrobků či rekonstrukcí řady památek. Mezi ně patří například kostel Narození Panny Marie v Klatovech, kostel sv. Václava na Zderaze nebo pivovarnický dům U Vejvodů v Jilské ulici na Starém Městě. Ornát zhotovený podle jeho návrhu je vystaven ve stálé expozici Svatovítského pokladu na Pražském hradě.

Josef Fanta zemřel 20. června 1954 ve věku 97 let a je pochován na Olšanských hřbitovech v rodinné hrobce, kterou sám navrhl. Na Malé Straně ve Sněmovní ulici č.p. 164/8, kde bydlel, jej připomíná pamětní deska s bustou. Jeho jméno nese Fantova kavárna v původní odjezdové hale Hlavního nádraží.
10 staveb architekta Josefa Fanty

10 staveb architekta Josefa Fanty

Josef Fanta (7. prosince 1856 Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954 Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům české secesní architektury. Kromě stavitelství se věnoval také nábytkovému designu, malířství, psaní odborných publikací a ochraně památek. Studoval architekturu na české technice a poté se stal asistentem Josefa Zítka při stavbě Národního divadla, kde mimo jiné vytvořil novorenesanční lampu, která dodnes před divadlem stojí. Fantova profesní hvězda strmě stoupala a mimo své realizace se podílel na interiérech staveb svého profesora a spolupracovníka Josefa Schulze (Rudolfinum, Národní muzeum). Pod jeho rukama se zrodily takové stavby, jako je Hlavní nádraží, observatoř v Ondřejově, dům Hlahol nebo Mohyla míru v obci Prace. Podílel se na stavbě Hlávkových kolejí (roku 1906 za to spolu s Matějem Blechou obdržel Řád císaře Franze Josefa), rekonstrukci mnoha památek, architektonických sgrafit (tvořil např. s Mikolášem Alšem) nebo výzdobě uměleckoprůmyslových děl. Jeho posledním velkým dílem byla budova ministerstva obchodu v Praze Na Františku.

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu

Výstavba třípatrové reprezentativní budovy s nepřehlédnutelnou kopulí začala v roce 1928 a dokončena byla v roce 1934. Autorem návrhu byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Fanta.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1729. Hrával zde také Jakub Jan Ryba, ale původní varhany se nedochovaly.

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Obereignerova vila v Poděbradech

Obereignerova vila v Poděbradech

První práce Josefa Fanty v Poděbradech byla zadána rodinou Obereignerovou. Tato vila je přestavěna ze staré opukové stodoly na obytný dům.

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).

Po stopách Josefa Fanty – Slezské sedlo

Po stopách Josefa Fanty – Slezské sedlo

Výprava po stopách Josefa Fanty za obnovenými horskými lesy a druhově pestrými loukami Krkonoš.

Jiříkovické ohně na Žuráni

Připomeňte si skutečnou historickou událost a zavzpomínejte na oběti válečných událostí roku 1805 a na vypálení Jiříkovic.
Jiříkovice, Jihomoravský kraj

Francouzové v Křenovicích

Přeneste se o 217 let zpět – dobový selský dvůr, sláma, ... ale i ukázka operace raněného vojáka a ukázka bojové šarvátky za přítomnosti desítek koní – nasajte atmosféru plnými doušky!
Křenovice, Jihomoravský kraj

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.
Tvarožná, Jihomoravský kraj

Tenkrát ve Slavkově 1805

Vzpomínkové akce na Bitvu tří císařů se vrací po dvou letech do Slavkova.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.
Prace, Jihomoravský kraj

Vyhlídka z šaratické věže kostela sv. Mikuláše

Každou první neděli v měsíci je otevřena věž kostela sv. Mikuláše v Šaraticích k prohlídce zvonů a vyhlídce do okolí. Věž ukrývá také dva historické zvony z roku 1523 a 1697.
Šaratice, Jihomoravský kraj

Pramen Šaratice nedaleko Újezdu u Brna

Minerální voda Šaratica, která je známa svými projímavými účinky, se stáčí už od roku 1896. Mimo tohoto místa se její hlavní zdroje nacházejí u Nesvačilky, Újezdu u Brna a Těšan.
Šaratice, Jihomoravský kraj

Na dostihy do Brna

Přijďte s námi nasát napínavou atmosféru dostihů.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Panský pivovar Sokolnice

Před více jak 500 lety byl v Sokolnickém panství zřízen pivovar. Měl mnoho majitelů a před téměř 100 lety vaření piva upadlo. Nová éra sokolnického pivovaru byla obnovena v roce 2014. Po obnově objektu začali vařit pivo v roce 2017.
Sokolnice, Jihomoravský kraj

Restaurace Wings

Restaurace v centru historického města Slavkov u Brna, kterou baví vařit a ráda pracuje s čerstvými a sezonními surovinami.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Rodinný hotel s vlastní restaurací a soukromým parkovištěm blízko historického centra a zámku. Rautové snídaně (pečivo, sýry, šunka, salám, máslo, marmeláda, jogurt, paštika, müsli, vejce, párky, čaj, káva, džus...).K dispozici společná kuchyňka (lednice, vařič, rychlovarná konvice) www.olgahotel.cz
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Restaurace Hnízdo

Navštivte restauraci, která se nachází v moderních prostorech areálu herního centra. Těšit se můžete na rozmanitý výběr jídel z kvalitních surovin.
Brno-Slatina, Jihomoravský kraj