Úvod > Aktuality > Vysoce ctěná slečno / Můj milý: výlet do Roztok za malířkou Zdenkou Braunerovou
Vysoce ctěná slečno / Můj milý: výlet do Roztok za malířkou Zdenkou Braunerovou
"> "> ">

Vysoce ctěná slečno / Můj milý: výlet do Roztok za malířkou Zdenkou Braunerovou

Vydáno 16. června 2018 Kultura
Z centra Prahy je to podle navigace do Roztok slabých třináct kilometrů, ale na konci cesty vás čeká docela jiný svět: někdejší oblíbené letovisko se zámečkem a Středočeským muzeem zve na prohlídku velmi neobvyklého ateliéru a také výstavy o malířce Zdence Braunerové.
Protože Roztoky, to dlouho byli především Braunerovi: malířka, grafička a knižní ilustrátorka Zdenka Braunerová (1858–1934) sem jezdila už v dětství, když její otec, významný pražský advokát František August Brauner, koupil zdejší mlýn. Rodina získala letní sídlo, pro Zdenku to byla radost na celý život.
 

Rodin, Chittussi, Bílek, Zrzavý a další

Se Zdenkou Braunerovou se nikde neseznámíte lépe než na výstavě Vysoce ctěná slečno / Můj milý; ve Středočeském muzeu v Roztokách je k vidění do 12. srpna. Společně s výjimečným souborem uměleckých děl, shromážděných k 160. výročí narození malířky, se tu podrobně představí deset mužů, kteří ovlivnili Zdenčiny osudy. Zatímco její jméno není nijak známé, u jejích učitelů, přátel a chráněnců se dá říci, že co osobnost, to pojem. Na její přípravě pro budoucí povolání se podíleli Soběslav Pinkas, František Ženíšek, Antonín Chittussi či Julius Mařák, ona sama pak pomohla v uměleckých začátcích Františku Bílkovi, Jožovi Uprkovi nebo Janu Zrzavému. Braunerová coby schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století pomáhala v roce 1902 uspořádat pražskou výstavu děl francouzského sochaře Augusta Rodina a společně s Alfonsem Muchou a dalšími umělci jej doprovodila na Slovácko. Na výstavě také uvidíte Rodinovu plastiku Kovový věk; sochu, která na počátku století způsobila poprask, zapůjčila Galerie hlavního města Prahy.
 

Mlýn a ateliér

Braunerovu mlýnu je to ze zámeckého areálu s výstavními síněmi jen pár set metrů. Mlýn si prohlédnete jen zvenčí, sídlí v něm ředitelství muzea, do nejmenších detailů zato můžete prozkoumat malířčin ateliér v zahradě. Zdenka si jej nechala postavit v roce 1904 podle vlastního návrhu, když už dobře věděla, co všechno umělec pro svou tvorbu potřebuje.

Křehká stavba, inspirovaná anglickými venkovskými domy, po její smrti neměla štěstí: střídala majitele, postupně chátrala a zkázu dovršila povodeň v roce 2002, která ateliér zaplavila až po střechu. Po kompletní rekonstrukci uvidíte ateliér tak, jak podle dobových fotografií vypadal v době, kdy tu malířka žila. Vystaveny jsou osobní i rodinné předměty, studie, malby i kopie děl Zdenky Braunerové, soubor malovaného skla, které vlastnoručně zdobila, její klavír i nábytek z pražského bytu. Budete mít pocit, jako byste se vrátili zhruba do roku 1910 a zašli na návštěvu.
 

Co se vyplatí vědět

 Vila Sakrabonie v Černošicích

Vila Sakrabonie v Černošicích

Víla Sakrabonie stojí v Černošicích a obklopuje ji krásná nostalgická zahrada. ​Žila v ní Marie Fischerová-Kvěchová, známá ilustrátorka knih pro děti.

Ateliér Zdenky Braunerové

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.

Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.