Úvod > Co chcete dělat? > Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty
Památky

Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty

Hlávkovy koleje tvoří dvě secesní budovy, které se nachází na Novém Městě v Praze 2. Jsou vedle sebe, ale jedna z nich má průčelí do ulice Dittrichova a druhá do ulice Jenštejnská. Jejich historie je spojena se jménem jejich zakladatele, kterým byl doktor Josef Hlávka.
Josef Hlávka, ačkoliv pocházel z nemajetných poměrů, se díky svým schopnostem stal velmi zámožným člověkem. Vystudoval architekturu a později začal podnikat ve stavebnictví. Velmi zbohatl a začal podporovat českou kulturu a vzdělanost, dá se považovat za jednoho z našich nejvýznamnějších mecenášů. Mezi jeho významné stavby patří i kolej, která nosí jeho jméno. Šlo o vlastenecký počin, který měl zajistit ubytování pro české studenty. Na stavbu koleje věnoval tři sta tisíc korun a kromě něho stavbu podpořilo i mnoho dalších dárců, včetně Nového Města, které pro kolej věnovalo pozemek. Stavbu realizovala firma Matěje Blechy a projekt vytvořil Josef Fanta (známý například ze stavby Hlavního nádraží). Malby v průčelí byly autorství K. L. Klusáčka, interiéry vyzdobil F. Urban.

Josef Hlávka se svému dílu věnoval velmi pečlivě. Nejenže prováděl dozor nad celou stavbou, ale pak také kontroloval, jak budou vybaveny interiéry a to i v takových detailech jako byly postelové matrace. Nechtěl, aby studenti strádali stejně jako on ve svých studentských letech.

Hlávkova kolej byla slavnostně otevřena v listopadu v roce 1904. Měla kapacitu více než 200 míst, studenti mohli využívat knihovnu, hudební místnost, hernu, tělocvičnu, ale i fotografický ateliér. Stravu zajišťovala bezplatně zdejší jídelna. Byla zde povinná výuka šermu a studenti se museli naučit alespoň jeden cizí jazyk. Každý ubytovaný si mohl užívat tohoto luxusu, ale zároveň musel dosahovat vynikajících studijních výsledků, jinak byl z koleje vyloučen. Jedním ze studentů, který zde bydlel byl i Jan Opletal. Právě jeho pohřeb v listopadu roku 1939 byl záminkou pro nacisty, aby uzavřeli všechny vysoké školy.

Hlávkovy koleje (pěti a sedmipodlažní budovy) leží kousek pod Karlovým náměstím poblíž kostela svatého Václava na Zderaze. U jejich hlavního vchodu v Jenštejnské ulici jsou umístěny tři pamětní desky věnovány Josefu Hlávkovi, dr. ing. Otakaru Runovi (studentskému funkcionáři, který v koleji pobýval a byl popraven Němci 28. listopadu) a Janu Opletalovi. Také dnes koleje slouží studentům, spravuje je ČVUT. Budova je historickou stavební památkou.

Provozovatel

České vysoké učení technické - Hlávkova kolej

Jenštejnská 1966/1
120 00 Praha 2
Tel.:
+420 224 916 533
Email:
hlavkova@suz.cvut.cz
WWW:
www.suz.cvut.cz/k...
GPS:
50,075189 14,416253
 
Region:
Praha
Město:
Praha 2
 

Časová náročnost

0,5 hodiny